Milli Ağaçlandırma Günü “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” programı kapsamında Burdur ve ilçelerinde fidanlar toprakla buluştu. Ülke genelinde eş zamanlı olarak başlatılan ‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ kampanyası kapsamında Burdur’da 15 bin fidan toprakla buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda başlatılan “Geleceğe Nefes” kampanyası bu yıl da 11 Kasım saat 11.11’de 81 il ve 922 ilçede aynı anda gerçekleştirildi. Burdur’daki fidan dikim etkinliği kapsamında il genelinde 15 bin fidan toprakla buluştu.

Büğdüz Köyü Örtülü Mevkiinde düzenlenen etkinlikte konuşan Burdur Valisi Ali Arslantaş, “Henüz yarası taze bir orman yangını yaşadık Hatay’da çok ciddi kayıplarımız oldu. Yıl içerisinde Burdur’umuzda da Çeltikçimizde de Bucak ta diğer ilçelerimi de birkaç küçük çaplıda olsa orman yangını gördük, en son Yeşilova’nın Doğanbaba köyünün Denizli sınırında ciddi bir yangın yaşadık. Orman teşkilatının kahraman çalışanları cansiperane gayretlerle bu yangınlara çok geniş alanlarda etki bulmadan söndürdüler. Bugün Burdur genelinde dikeceğimiz 15.000 fidanla yıl içerisindeki kaybın üç katını yerine koymuş olacağız. Çocuklarımıza çevre bilincini aşılayacağız orman ve yeşil sevgisiyle onları tanıştıracağız kalıcı olmasını sağlayacağız, hepimizin dikili bir ağacı olacak Burdur toprakları içerisinde. Biz kıyamet koparken de elindeki fidanı toprakla buluşturmakla görevli bir kültürün temsilcileriyiz, burada orman dikmek üzere, ağaç yetiştirmek üzere, fidanları toprakla buluşturmak üzere geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Ülkemiz dünyada orman varlığını artıran nadir ülkeler arasında”

Burdur Orman İşletme Müdürü Sefa Karataş ise,’Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ etkinliği kapsamında Burdur Orman İşletme çalışma alanında 5, Burdur İl genelinde ise 10 lokasyonda fidan dikimi yapılacaktır. Ayrıca bugün saat 15.00’da Orman İşletme Müdürlüğü’nün bahçesinde de tüm ilçelerimizde fidan dağıtımı yapılacaktır. Dünyadaki hızlı sanayileşme, kentleşme ve nüfus artışı orman ürünlerine olan talebi arttırmaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi çeşitli çevre faaliyetleri ile insanoğlu ve diğer canlılar karşı karşıya kalmaktadır. Bunun sonucunda doğal denge bozulmakta kuraklıklar artmakta, orman yangınları artmakta, hava kalitesi bozulmaktadır. Bu nedenle ülkemizde her yıl 11 Kasım günü Milli Ağaçlandırma Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ormanlar hava, su, toprak, besin, ilaç gibi insanoğlu ve diğer canlıların temel ihtiyaçlarını karşıladıkları doğal ve yenilenebilir kaynaklardır. Dünyada her yıl ülkemiz toplam alanına yakın çoğunlukla insan kaynaklı tahribatlar sonucu yok olmakta ve ormansızlaşmanın getirdiği sorunlarla her geçen gün daha da büyümektedir. Bu anlamda orman yangınları en büyük tahribatı yapmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü ülkemizin yenilenebilir doğal kaynakları olan ormanlarımızı, sürdürülebilir şekilde işletirken diğer taraftan bozuk ve ağaçlık orman alanlarına fidan dikerek ve yanan orman alanlarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırarak ülkemiz dünyada orman varlığını artıran nadir ülkeler arasında yer almaktadır. Burdur Orman İşletme Müdürlüğü olarak bu çalışmalarımızda bizlere destek olan başta Sayın Valimiz Ali Arslantaş’a, tüm kamu ve kurulıuşlara, Belediye Başkanlarımıza, STK’larımıza, basınımıza, muhtarlarımıza, yöre halkımıza ve sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın Burdurumuza ve tüm dünya için geleceğe nefes olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

11 Kasım 2020  günü saat 11.11  itibariyle maske ve sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenen fidan dikim programına; Vali Arslantaş’ın  yanı sıra, Garnizon Komutanı Mehmet Fatih Ören, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hakan Başaklıgil, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Isparta Bölge Müdür Yardımcısı Tahsin Etli, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Muhammet Fatih Başcı