GündemManşetBurdur’da ‘1 Mayıs’ kutlaması

9 ay ago

‘1 Mayıs İşçi Bayramı- Emek ve Dayanışma Günü’ dün şeh- rimizde de kutlandı. Burdur’daki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in eski otogar alanında Belediye personeline ve sendika işçilerine öğle yemeği ikramı ile başladı. 1 Mayıs İşçi Bayramı kortej yürüyüşü Köprübaşı mevkiinden başlayarak Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önündeki programla devam etti.

1 Mayıs İşçi Bayramı, evrensel dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür.

Burdur’da 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in eski Otogar alanında Belediye personeline ve sendika işçilerine öğle yemeği ikramı ile başladı.

1 Mayıs İşçi Bayramı kortej yürüyüşü Köprübaşı mevkiinden başlayarak Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde sona erdi. Kortej yürüyüşüne CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, kutlama komitesi ve işçi sendika üyeleri katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden kutlama etkinliğinde konuşan Şeker İş Sendika Başkanı Mustafa Onay; “Bugün burada daha da artan sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız. Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız iş yeri farklı olsa bile işçi, emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz. Dünya ekonomisi gelişiyor, ticaret artıyor.

Kârlar patlıyor, ama emeğin bütün bu zenginlikten aldığı pay azalıyor, bu nedenle sosyal adalet git gide bozuluyor. Pasta büyüyor, ama geniş kesimlerin, yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin adaletsiz bir şekilde paylaşması tüm insanlığı tehdit ediyor. Yaşadığımız sorunları mücadele ile aşmamız gerekiyor. Ancak aramızdaki yapay ayrımları ortadan kaldırıp, birlik olduğumuzda mücadeleyi kazanma şansımız ortaya çıkıyor.

Ekonomik kriz satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Birbiri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor. Bizler için temel gıda maddeleri de artık lüks haline geliyor.

Krizden kurtulmanın yolu işçi hak ve özgürlüklerinin baş düşmanı olan IMF programlarına benzer uygulamalarda aranmamalıdır. İşçi sınıfının örgütlü gücü olarak bugün  1 Mayıs alanlarından tekrar haykırıyoruz. Başta kıdem tazminatı olmak üzere işçi hak ve özgürlüklerinde gerilemeye yol açan, emeklilikte yaşa takılmamıza neden olan her türlü program, adı ne olursa olsun bizler için bir IMF programıdır. Bu programa karşı olmak ve haklarımıza sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur” dedi.

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları halayların çekilmesi ile sona erdi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive