ManşetÜniversite-MAKÜBURDUR’A YENİ YATIRIM MÜJDESİ (Diş Hekimliği Fakültesi 2018 yatırım programına alındı)

2 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) yeni bölümler açma atağın da ayrı bir yeri olan Diş Hekimliği Fakültesi 2018 yatırım bütçesine alındı. Üç hafta önce 31 Aralık 2017 tarihinde Burdur’a gelen Başbakan Binali Yıldırım, Burdur ile ilgili yatırımları anlatırken, MAKÜ Diş Hekimliği Fakültesi için gerekli çalışmaların hızlandırılacağını söylemişti… Başbakan Yıldırım’ın söz verdiği gibi; MAKÜ bünyesinde faaliyet gösterecek olan Diş Hekimliği Fakültesi’nin 2018 yılı yatırım programına alınması ile ilgili karar 15 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

MAKÜ internet sitesinden; “BAŞBAKANIMIZIN VERMİŞ OLDUĞU SÖZ, İCRAATA GEÇTİ” başlığıyla yapılan açıklamada, Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili hazırlık çalışmaları sürerken bir müjdeli haberin de Ankara’dan geldiği, 15.01.2018 tarihinde yayımlanan 30302 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de MAKÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin yatırım programına dahil edildiği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

2006 yılında Burdur’da kurulan 12 yıllık süreçte katettiği mesafeler ile Burdur’un öncü, lider kurumu haline gelen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) büyüme, gelişme ivmesinde Diş Hekimliği Fakültesi’nin stratejik bir önemi var. Diş Hekimliği Fakültesi binaları şehir merkezindeki Yerleşkeye inşa edilecek. Üniversite’nin sağlık ile ilgili birimleri de ‘Sağlık Kampüsü’ şekilnde tek çatı altında toplanacak.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz Diş Hekimliği Fakültesi ile gelişmeleri değerlendirdiği açıklamasında; 2018 yılı yatırım programına alınan Diş Hekimliği Fakültesi binalarının 2020 yılına kadar bitirileceğini, inşaatın şehir merkezinde bulunan Yerleşkeye yapılacağını, 13 bin metrekare kapalı alana sahip yapının yaklaşık maliyetinin ise 20 milyon lira olduğunu, bina inşaatları sürerken akademik kadroyu da tamamlayacaklarını belirtti.

MAKÜ internet sitesinden Diş Hekimliği Fakültesi hakkında şu açıklama yapıldı:

“Bilindiği gibi uzun yıllardır Burdur’un ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin hayali olan Diş Hekimliği Fakültesi, 17.08.2017 tarihli ve 30157 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak kurulmuştu. Eğitim-öğretime bir an önce başlayabilmek için tüm hazırlıklar hızla sürerken, bir müjdeli haber de Ankara’dan geldi.

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın Burdur’u ziyaretlerinde, “Burdur’a verdikleri önem ve değerin bir nişanesi olarak yapılan yatırımlardan bahsetmiş, özellikle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi için ayrı bir sayfa açmıştı. Burdur’un sağlıkla ilgili altyapısının daha da güçlü olması ve hizmet kalitesinin arttırılması için Devlet Hastanesinin yeniden inşa edileceğini, bunun yanı sıra MAKÜ Diş Hekimliği Fakültesi için gerekli çalışmaların yapıldığını” ifade etmişti.

Daha on beş gün geçmeden Başbakanımızın vermiş olduğu bu söz, 15.01.2018 tarihinde yayımlanan 30302 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yatırım programına dahil edilerek hayata geçmiş oldu.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz; Burdur’umuzun sağlık alanında da gelişimine katkı sağlayacak olan Diş Hekimliği Fakültesi için yapılan çalışmalar devletimizin de desteği ile kısa sürede olumlu sonuçlar verdi. Henüz 2017’nin sonlarına doğru kurulan fakültemiz, 2018 yılının başında yatırım programına alındı. ‘Kentine Yönelen Üniversite’ düsturuyla çıktığımız bu yolda, üniversitenin halktan ve şehirden bağımsız olmaması, iç içe olması için sağlıkla ilgili tüm birimlerin bir ‘Sağlık Kampüsü’ içerisinde toplanması gerektiği göz önünde bulundurularak Diş Hekimliği Fakültesi’ni şehir içindeki Merkez Yerleşkemizde inşa ediyoruz. 13.000 metrekare kapalı alan üzerine inşa edilecek ve yaklaşık maliyeti 20 milyon TL olacak fakültemizin ihalesi bu yıl içerisinde yapılacak ve inşallah 2020 yılında da halkımızın hizmetine açılacak. Binamızın tamamlanmasını beklemeden bir an önce eğitim-öğretime başlayabilmek için akademik kadromuzu da tamamlamaya çalışıyoruz.

Mehmet Akif gibi bir değerin adını taşımaktan büyük bir onur ve gurur duyduğumuz üniversitemizin ve bölgemizin kalkınmasına katkı sağlayacak her türlü projemizin hayata geçirilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Hükümetimizin bütün Bakanlıkları nezdinde karşılık bulması Burdurlular olarak bizleri ayrıca mutlu etmektedir.

Çok kısa sürede Diş Hekimliği Fakültemizin kurulmasında ve yatırım programına alınmasında yardımlarını esirgemeyen ‘Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, Sayın Valimiz Şerif Yılmaz’a, Milletvekillerimiz Sayın Bayram Özçelik ve Reşat Petek’e, YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. M. Yekta Saraç’a ve emeği geçenlere teşekkürlerimi bir borç bilirim’ dedi.”

Kodlama : SadeMedia Interactive