EkonomiManşetSporÜniversite-MAKÜBurdur’a ‘SPOR TURİZMİ’ imkanı

5 sene ago

Türkiye Motosiklet Federasyonu yönetim kurulu üyesi Faysal Şefkatlioğlu, Burdur’un spor turizmi potansiyeline dikkat çekerek, gerekli yatırımlar yapıldığı takdirde Burdur’un spor kentine dönüşebileceğini, spor turizmi pastasından faydalanabileceğini vurguladı.

Geçtiğimiz hafta ilimizde Burdur Gölü’nde gerçekleşen Su Jeti etkinliklerine katkı sağlayan, destek olan Şefkatlioğlu, Burdur’da sporun gelişmesi için çaba gösteren şehrimizdeki basın mensuplarından Kemal Taraşlı’ya çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Faysal Şefkatlioğlu, Burdur Belediyesi’nin girişimleriyle şehrimizde gerçekleşenTürkiye Sujeti ve Flyboard Şampiyonası’nı değerlendirirken, Burdur’da gündemde olan motosiklet pisti hakkında da ilginç sözler söyledi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden pist talebinde bulunduklarını açıklayan Şefkatlioğlu, Burdur’da MAKÜ bünyesinde motosiklet pisti projesinin hayata geçtiği takdirde spor turizminin ortaya çıkacağını, her hafta yapılacak müsabakalarla pek çok insanın Burdur’a çekileceğini, MAKÜ’deki pistin konum olarak çok iyi coğrafya’da olduğunu dile getirdi.

Faysal Şefkatlioğlu kimdir?

2012 yılından beri Türkiye Motosiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Sujeti Branşı Sorumlusu aynı zamanda eski yarışçı. ATV branşında Türkiye Şampiyonu. Enduro ve Drag yarışlarında da yer aldı. Kendisine ait işletmeleri var, Bodrum Ticaret Odası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Komitesi Başkanı. Halikarnas Motor Sporları Kulübü’nün kurucusu ve Başkanı. 2008-2013 yılları arasında Bodrum Motosiklet Kulübü Başkanı. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu.

Burdur Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kemal Taraşlı’ya konuşan Faysal Şefkatlioğlu şunları söyledi:

“Burdur Belediyesi’nin girişimleriyle Türkiye Sujeti ve Flyboard Şampiyonasının Burdur ayağı için görüşmeler şöyle başladı. İlk görüşmelerimiz Belediye’nin bizi aramasıyla başladı. Sayın Atam Gülcü, daha sonra Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz, bizleri sezon başından önce, teknik toplantılarımız yapılmadan önce, yarışların programı yapılmadan önce aradılar. Daha sonra geldik, burada yeri gördük. Burdur Gölü’nün bu yarışlar için müsait olduğunu gördük. Ondan sonra karar verdik.

Organizasyon değerlendirmesi, başarılı mıydı, başarısız mıydı?

Organizasyona 59 sporcu kayıt yaptırdı, Türkiye rekoru bu. Bu spor, Sujeti branşı, bizim Federasyonumuzun en düşük katılımlı branşı. Enduro’da 185-200 sporcu katılıyor, Motocross’ta, Pistte 120 civarında sporcu katılıyor. Normal de Sujeti branşına genelde 30 civarında sporcu katılıyordu, bu yarışta 59 kayıtla yarışlara başladık. Başarılı mı, genel olarak başarılı. Daha iyi olabilirdi tabiki. Ama eksikliklerimiz vardı. Önümüzdeki sene daha başarılı olacağını düşünüyorum.

SuJeti Şampiyonası’nı seneyede Burdur Gölü’nde yapabiliriz Şöyle ki, burada niyet önemli. İyi niyetli yaklaşım olduğu için burada yapmayı düşünürüz tabi ki. Buradaki BMK15’in iyi niyeti, Belediye’nin iyi niyeti, niyetler iyi olduğu içinde yapılabilir. Yaparız yani.

Yarışa katılan sporcular, Burdur’u nasıl buldular? İlimizden memnun ayrıldılar mı? Bu konuda size bir geri dönüş oldu mu?

Yarışa katılan sporcular Burdur’u çok beğenmişler. Ama burada bütün Oteller tümüyle doldu, biliyorsunuz. Biraz otel de sıkıntı oldu ama, Belediye devreye girdi sağolsunlar, kimse açıkta kalmadı yani sonuç olarak. Önümüzdeki yarışlar daha kalabalık olabilir. Burada da Otel eksiği ortaya çıkabilir. Ama yarışçılar genel olarak memnun. En çok memnun oldukları da Burdur halkı. Burdur halkını çok sevmişler, cana yakın, iyi niyetli insanlar, o yüzden önce insan çünkü. Dahası Burdur’u sevmişler, memnunlar.

MAKÜ ile görüşme halinde olduğunuz Motosiklet Pisti hakkındaki gelişmeler neler?

Burdur’a aslında Sujeti Şampiyonası ile ilgili geldik ama, daha sonra BMK15’in girişimleriyle, böyle bir pist projesi vardı. Bununla ilgili Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ile görüştük. Bu tamamen üniversiteye bağlı. Biz elimizden gelen herşeyi yaparız, pist için. Sadece Burdur için değil, bütün Türkiye için katkısı olacak bir proje, büyük bir proje. en düşük katılımlı branş Sujeti, ama pistte yoğun bir katılım var. O zaman Burdur’a ne gibi bir faydası olacak, onuda söyleyeyim, Burdur’a ‘Spor Turizmi’ kazandırılmış olacak. Böyle bir pist, böyle bir proje hayata geçtiği zaman, neredeyse her haftası dolu dolu geçecek ve spor turizmi olacak, yani bir yapılaşma olmadan, kentte bir değişiklik olmadan, böyle bir turizm gelişmiş olacak.

Pistin konumu

Burdur, Antalya’ya yakın, İzmir’e 400 km, Fethiye’ye 150 km, Ankara’ya 400 km, yani ortada bir nokta. Ortada bir nokta olduğu için gayet iyi, ulaşılabilir. Antalya’ya çok yakın olması da çok büyük avantaj. Bir de rakım çok önemli. Yani bu pisti Antalya’ya yaparsak, çok çalışan bir pist olmaz ama, Burdur’da yaparsak çalışan bir pist olur. Üniversite, MAKÜ yönetimi üzerine düşen gerekli şeyleri yaparsa, biz startı veririz zaten ve 2016’ya da yetişir. Ama resmi prosedürlerin yerine getirilmesi lazım.”

Kodlama : SadeMedia Interactive