BURDUR’da, yurt dışndan geldikten sonra yerleştirildikleri öğrenci yurdunda 14 günlük karantina süreleri dolan 151 kişiden 145’i, evlerine gönderildi.
Kazakistan ve Özbekistan’dan Rusya aktarmalı olarak getirilen 136 Türk vatandaşı, 29 Mart günü koronavirüs tedbirleri kapsamında, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi’nde bulunan Fereli Sinan Efendi Yurduna yerleştirildi. 14 günlük karantina süreleri bu sabah dolan 145 kişi, sağlık kontrolünden geçirilip, 12 otobüsle 32 farklı kente gönderildi.
Yurtta kalırken testi pozitif çıkan 6 kişinin tedavisi ise Burdur Devlet Hastanesi’nde devam ediyor.
Karantinada kalanların evrakları hazırlanırken Yurt Müdürü Mustafa Özçelik ve yurt personeli moral vermek için Burdur Yöresi oyunları oynadı. Bazıları da özçekim yaparak otobüslere bindi.
Kazakistandan gelen İrfan Efe “herşey istediğimizden daha güzeldi. Hiç bir şekilde mağdur edilmedik. Her türlü isteklerimizi saygı, sevgi içerisinde karşıladılar. Hepsinden Allah razı olsun. Biz bize yeteriz Türkiye’m” dedi.
Özbekistan’dan gelen Harun Yiğit ise “Allah devletimize zeval vermesin. Çok güzel ağırlandık. Evimizde bu şekilde imkanlar yok. 20 yıldır yurtdışındayım bu şekilde milletine halkına sahip çıkan bir ülke görmedim. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.