ManşetSiyasetBurdur’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcıları Bingöl ve Tekin: “İKTİDAR, ÜLKEDE HUZUR BIRAKMADI!”

4 sene ago

‘AKP ÜLKEDE DİRLİK, DÜZEN, HUKUK, HUZUR, GÜVENLİK DİYE BİRŞEY BIRAKMADI’

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun ile birlikte, dün Burdur’da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. İlk olarak Burdur İl Başkanlığını ziyaret eden Bingöl ve Torun, burada yaptıkları açıklamalarda AKP iktidarını topa tuttu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, AKP iktidarı döneminde ülkede ‘huzur, güvenlik, birlik beraberlik’ gibi kavramların yok edildiğini, AKP’nin yoksulun, garibanın sırtından geçindiğini, Köy Derneklerinin yönetimine bile göz koyduğunu, iktidarın; işsiz, emekli, çalışan, engelli gibi bir derdi olmadığını, Cumhuriyet’in değerlerini yok etmeye çalıştığını, baskıcı ve zorba bir anlayışla gazetecileri ‘baskı altına’ aldığını belirtirken, tüm bunların karşısında ele geçirilemeyen, zapt edilemeyen tek partinin CHP olduğunuöne sürdü.

‘BİZ ONLARDAN DAHA ÇOK BEDEL ÖDÜYORUZ’

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun ise CHP’nin ayrıştırılan, ötekileştirilenin yanında olduğunu, AKP iktidarı döneminde vatandaşlarda huzur, refah, güven ortamının kalmadığını belirterek; “Zor günlerden geçiyoruz. Bu ortam vatandaşları umutsuzluğa yılgınlığa sevk ediyor. Hergün ‘acaba bugün ne olacak, şehit haberi gelecek mi?’ diye endişe ediyor, şehit haberi gelmesin diye dua ediyoruz. Tüm bunlar olurken, 14 yıllık AKP iktidarı hiç sorumluluk almıyor. Hani terör bitecekti, insanlar refaha kavuşacaktı? Netice iflastır. Bizler onlardan daha çok bedel ödüyoruz. Biz eğer bu ülkenin kurucusu bir partiysek, kurtuluşu da olmak zorundayız. Halkın huzur ve kardeşlik içinde yaşaması için çalışmak zorundayız. Ülkede demokrasi, insan hakları, özgürlük diye bir şey kalmamış” diye konuştu.

CHP İl Binasında düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Barış Ayten, CHP’nin, zapt edilemeyen tek kale olduğunu belirterek; “Ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin zaptedilemeyen tek kalesi Cumhuriyet Halk Partisi, aydınlık yarınlar için, çağdaş bir Türkiye için hiç durmadan mücadelesini durmadan sürdürecektir” dedi.

Ülke gündemine dair açıklamalarda bulunan Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı- Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, CHP’yi, daha dinamik, daha aktif bir şekilde 2019 seçimlerine hazırlamak için çalışmalara başladıklarını belirterek; “Bugün Burdur’da yapacağımız çalışmamız da bu kapsamda yapacağımız çalışmalardan bir tanesi. Daha önce İzmir, Aydın, Muğla ve Zonguldak’da bu çalışmayı gerçekleştirdik, şimdi de Burdur’dayız. Bu çalışmamızın temeli yerel yönetimlerle örgütleri biraya getirmek, değerlendirmeler yapmak, sorunları tespit edip birlikte çözerek, bahsettiğim çalışmalara odaklanıp önümüzdeki süreci değerlendirmek. Bu çalışma Türkiye genelinde yapılacak bir çalışmadır” dedi.

‘YOKSUL KESİMİ, EMEKLİLERİ, İŞSİZLERİ DARBOĞAZA İTTİLER’

Türkiye’nin çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğinin altını çizen Tekin Bingöl; “14 yıldır iktidarda olan AKP’nin, bugün Türkiye’yi karşı karşıya bıraktığı durum, hepimizi ciddi şekilde düşündürüyor. Biz siyasiler olarak, sorumluluğumuzun çok daha ciddi olduğunun farkındayız. AKP, ülkemizi dış dünyadan koparan bir anlayışla, adeta itibarsızlaştırmıştır. AKP, Türkiye’nin yoksul kesimlerini, emeklileri, işsizleri, esnafı ciddi bir darboğazın, geçim sıkıntısının içine itmiştir. “ vurgusu yaptı.

‘İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ASLA MÜSAADE ETMEYİZ’

Ülkede, vatandaşların geçim sıkıntısı olduğunu belirterek, bunun sorumlusunun da AKP iktidarı olduğunu söyleyen Bingöl; “Hepsinden önemlisi bu ülkede Ulusal Kurtuluş mücadelesini gerçekleştirenlerin torunları olarak, geçim sıkıntılarının üstesinden geliriz, kuru ekmeğe talim ederiz ama ülkemizi itibarsızlaştıranlara asla müsaade etmeyiz. Ülkemizin birliğini, dirliğini savunmak adına üzerimize ne düşüyorsa yapmak üzere yollara düştük. Hepimizin ülkemize karşı, Cumhuriyet’in değerlerini korumak için çok önemli görevlerimiz var. Bu iktidar, Cumhuriyet’in değerlerini yok etmek, içini boşaltmak adına her fırsatı değerlendiriyor. Bizim Cumhuriyet’le özdeş partimizin işte böyle çok önemli bir sorumluluğu var. AKP ne yaparsa, hangi argümanları kullanırsa kullansın, ele geçiremediği, bölemediği, ayrıştıramadığı tek güç olarak her zaman Cumhuriyet Halk Partisi’ni karşısında bulacaktır” şeklinde konuştu.

‘KÖY DERNEKLERİNİN YÖNETİMİNE BİLE GÖZ KOYDULAR’

AKP iktidarı döneminde, bütün kurumların ele geçirildiğini dile getiren Bingöl; “14 yıllık iktidarları boyunca, neredeyse utanmasalar Köy Derneklerinin yönetimine dahi göz dikmişler. Bütün kurumları ele geçirdiler. O baskıcı, o despot anlayışları ile herkesi susturmak adına ne gerekiyorsa yaptılar. Partizanca anlayış güttüler. Bir gecede binlerce devlet memurunu görevlerinden alıp, kendi yandaşlarını yerleştirdiler.” şeklinde açıklama yaptı.

‘MUHALİF OLAN KİMSEYE TAHAMMÜLLERİ YOK’

Gazetecilerin de ‘baskı’ altında olduklarını savunan Bingöl, şöyle konuştu: “Basına karşı müthiş bir baskıcı anlayışları söz konusu. Hâlâ Cezaevinde 30’un üzerinde tutuklu gazeteci var. Hâlâ her fırsatta, kendilerini eleştiren ya da muhalif bir anlayış güden hiç kimseye tahammülleri yok. Görevleri, makamları, mevkileri ne olursa olsun, kendileri ile yakın ilişki içerisinde olmayan sivil toplum örgütlerini, sendikaları, meslek odalarını dahi etkisizleştirmek üzere çalışmalarını gerçekleştiriyorlar. Birçok kurumu ele geçirdiler, baskıyla sindirdiler, yıldırdılar ama sadece sizlere güçleri yetmedi. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi yöntemleri uygularlarsa uygulasınlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin Örgütleri, yöneticileri ve üyeleri dimdik karşılarında duruyor. Görüldü ki Türkiye’yi bu gerici anlayıştan kurtaracak tek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir.”

‘BÜTÜN AYAK OYUNLARINI BOZACAĞIZ’

Meclisteki diğer partileri de eleştiren Bingöl, diğer partilerin AKP’ye koltuk değnekçiliği yaptıklarını savundu. Bingöl; “Hepiniz takip ediyorsunuz, diğer partilerin esamesi dahi okunmuyor. Zaman zaman diğer partilerin yöneticileri adeta AKP’ye koltuk değnekliği yapıyorlar. AKP sıkıştı mı hemen imdadına yetişiyorlar. Bunun milyonlarca örneği var. Bugün 1 Kasım seçimlerinden sonra AKP iktidarda ise, işte bunun baş sorumluları bu ülkede siyaset yapmayı beceremeyen o bahsettiğim partilerdir. Biz bugünlerin sonunun geldiğini düşünüyoruz. Bütün bu sorunların üstesinden geleceğiz. Ülkemizi korumak adına, Cumhuriyet’i korumak ve ilelebet yaşatmak adına ne bedel ödememiz gerekiyorsa, bedel ödemeye hazırız. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Kimse yılgınlığa kapılmasın. Siz bu ülkede emperyalizme karşı mücadele veren Kubilay’cı anlayışı yeniden yaşatacak, yaratacak güç ve iradeye sahipsiniz. AKP’nin bütün ayak oyunlarını bozacağız. En kısa zamanda yine huzuru, güvenli ortamı, kardeşliği tesis ettiği bir ülke haline dönüştüreceğiz” diye konuştu.

‘DİĞER PARTİLER KES-KOPYALA YAPARAK PROJELERİMİZİ TAKLİT ETTİ’

‘Geçmişte; Cumhuriyet Halk Partisi muhalefet ediyor, eleştiriyor ama ortaya somut bir takım değer yargıları çıkmıyor’ şeklinde eleştiriler olduğunu, ama CHP’nin 7 Haziran seçimlerinde bu açıklamaları bertaraf ettiğini söyleyen Tekin Bingöl, iktidarın ekonomi politikalarını da sert bir dille eleştirdi. İktidarı,‘toplumun tüm kesimlerinin sorunlarıyla ilgilenmeyen, sorumluluk almayan’ bir parti olmakla eleştiren Bingöl; “Biz bunu son seçimlerde ters-yüz ettik. Son seçimlerde aylarca, yıllarca çalışarak, bir emek ürünü olan 7 Haziran ve 1 Kasım seçim bildirgemizde somut bir şekilde ortaya koyduk. Diğer siyasi partilerin tamamı, AKP dahil, kes-kopyala yöntemiyle bizim seçim bildirgemizden alıntılar yaptılar, onunla seçim sürecini geçirdiler. Ama hâlâ Türkiye’nin bütün kesimine dokunan, tüm sorunlara net çözüm öneriyle çıktığımız seçim bildirgeleri konuşuluyor. İz bıraktı. 13 yıl bu toplumun hiçbir kesiminin sorunuyla ilgilenmeyen AKP, bizim o seçim bildirgemizin sonucunu, o işi takip etmemiz nedeniyle hayata geçirmek zorunda kaldı. ‘Asgari ücretlileri CHP başımıza bela etti, asgari ücreti arttırmak zorunda kaldık’ demiyorlar da, mecburen yapmak zorunda kaldılar. Başka şeylerde yapmak zorundalar, takipçisiyiz” vurgusu yaptı.

‘ONLAR KASALARI NASIL DOLDURABİLİRİZİN DERDİNDE’

İktidarın emeklilerle ilgili politikalarını da eleştiren Tekin Bingöl; “Emeklilerimizin çok önemli bir kesimi geçim sıkıntısı çekiyordu. Emeklilerimiz, rahat bir emeklilik dönemi geçirmenin mutluluğunu bu iktidarla birlikte yaşamadılar. AKP iktidarı, onların da üç beş kuruşuna göz dikmişti, sosyal destekleme pirimi adı altında, emekli maaşlarından kesinti yapıyorlardı. ‘Biz iktidara geldiğimizde sosyal destekleme primini sıfıra indireceğiz’ dedik. Mecburen, kerhen, içlerine sinmeyerek, bir düzenlemeyle sıfırladılar. Niye bunları daha önce yapmıyorlardı? Çünkü; onların emekli diye bir dertleri yok, esnaf, çiftçi, işçi, işsiz, engelliler diye bir dertleri yok. Onların sadece düşündükleri partilileri, yandaşları, akrabaları, çocukları. Onlar gemilerin sayısını, eldeki kasaların sayısını daha nasıl arttırabilirizin derdinde. Onlar sırtını yoksula, garibana, fukaraya dönmüştü, yüzleri yandaşlarının partilerine dönüktü. Bunu CHP ters-yüz etti. Parlemento açıldığı günden bu yana alanlarda Cumhuriyet Halk Partisi var.” diye konuştu.

‘DEMOKRASİ-HUKUK-ÖZGÜRLÜK KALMADI’

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun’da, ülkede ‘demokrasi, İnsan Hakları, özgürlük ‘ kalmadığına işaret etti. CHP’nin emekten ve emekçiden yana bir siyaset anlayışı olduğunu söyleyen Torun, tüm partililerin, vatandaşların CHP’nin seçim bildirgesini okuması gerektiğini belirterek, somut projeler sunmalarına karşın geçtiğimiz seçimlerde istedikleri sonuçları alamadıklarını dile getirdi.

‘BİRŞEYLERİN DEĞİŞTİĞİNİ GÖRÜYORLAR, ENDİŞE İÇİNDELER’

Yerel yönetimleri önemsediklerinin altını çizen Seyit Torun, ülkede, hak, hukuk, demokrasi, özgürlük gibi kavramların kalmadığına vurgu yaparak; “Artık CHP’nin enselerinde olduğunu biliyorlar. Birşeylerin değiştiğini görüyorlar. Onun yarattığı tedirginlik içindeler. Biz onların bu korkularını, bu endişeleri daha da büyüteceğiz. Yoksa, yarın hep beraber hep birlikte bedelini öderiz. Türkiye dış ve iç politikada, ekonomide her alanda ciddi alarm veriyor. Hani terör bitecekti, hani insanlar refaha kavuşacaktı. Hani bir barış ülkesi olacaktık. Komşularımızla sıfır sorun olacaktı. Bunun gelinen nokta iflastır. Bunun bilinciyle onlardan daha fazla çalışmak zorundayız. Eğer bu ülkenin kurucu iradesiysek, kurtarıcı iradesi de olmak zorundayız” diye konuştu.

‘TESPİTLERİMİZİN DOĞRULUĞU ORTAYA ÇIKTI’

‘Halkımızın artık huzur içinde, güven içinde, kardeşlik içinde emeğinin karşılığını alarak mutlaka bu ülkede adaletli bir yaşamı sürdürmek zorunda’ vurgusu yapan Seyit Torun; “ülkede ‘demokrasi, hukuk, özgürlük, insan hakları kalmamış. Dün iki gazetecimiz hapisten çıktı. Niye yattılar 90 gün? Bunun hesabını kim verecek? Artık herşeyi siyasallaştırdılar, her alana siyaset soktular. Neredeyse, kapıcıları bile kendi yandaşları, kendi düşüncelerine göre değerlendirecekler. Bizim bizden başka kimsemiz yok. Hep birlikte birbirimize sarılacağız ve yapılan olumsuzlukları anlatıp, anlatacağız. Biz işçinin, memurun, toplumun dar gelirlilerinin, onların refahı için uğraşıyoruz. Biz her zaman emekten ve emekçiden yana olduk. Bu ülkenin ayrıştırılmış, ötekileştirilmiş insanlarından yana olduk. Hep kaynaştırıcı olduk. 7 Haziran seçimlerinden önce çok güzel projelerimiz oldu ama ya biz ifade edemedik ya da eksikliklerimiz oldu. 1 Kasım’da AKP aldı revize etti. Bizim projelerimizi kopyaladı ve bugün bizim ne kadar haklı olduğumuz, doğru tespit ve teşhisler koyduğumuz ortaya çıktı. Zannetmeyin ki AKP’nin de aklında bu vardı! İnanın yoktu. Eğer asgari ücretli bugün 1300 lira alıyorsa Cumhuriyet Halk Partisi sayesindedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İl Başkanı Barış Ayten, konuklarına anmalık takdim etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Tekin Bingöl Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i ziyaret etti.

Başkanlık Makamında gerçekleşen ziyarete CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Tekin Bingöl’ün yanı sıra CHP Burdur İl Başkanı Barış Ayten, CHP Kadın Kolları Başkanı Sıdıka Gül Oğuzkan, belediye meclis üyeleri ve partililer katıldı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Ercengiz, Burdur Belediyesinin çalışmaları hakkında Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Tekin Bingöl’e bilgi verdi. Burdur Belediyesi’nin 54 milyon TL borçla devraldıklarını ifade eden Başkan Ercengiz, bir taraftan borç öderken bir yandan da hizmet ürettiklerini kaydetti. Burdur Belediyesinin üreten bir belediye haline getirdikleri söyleyen Başkan Ercengiz, “Burdur için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz. Söz verdiğimiz gibi seçim vaatlerimiz arasında yer alan projeleri tek tek yerine getiriyoruz. Çağdaş, yaşanabilir bir kentin ayak izlerini şimdiden hissettirmeye başladık” diye konuştu.

Başkan Yardımcısı Bingöl, “Bizim belediyelerimiz bütün olumsuz koşullara rağmen, merkezi idarenin yoğun baskılarına rağmen nasıl hizmet ettiklerini görüyoruz. 12 yıl Burdur Belediyesinde iktidar olan AKP 54 milyon TL borç bırakmış. İki yıl doldurmadan Başkanımız çalışma arkadaşlarıyla birlikte bu borcu 25 milyona indirmiş ve birçok hizmet üretmiş. Bunlar çok önemli. Vatandaşa dokundukça vatandaşımızda bunu karşılığını veriyor. Belediyelerimiz tüm engellemelere rağmen çok iyi çalışmalar yapıyor, olağan üstü çalışmalar yapıyor ama bizim belediye başkanlarımız çok mütevaziler. Ben Belediye Başkanımızı ve tüm personelini tebrik ediyorum. Burdur Belediyesi bizim yüz akımız olacaktır” diye konuştu.

Başkan Yardımcıları Torun ise “15 yıl bu görevi yapmış biri olarak çalışmalarınızı anlatırken o heyecanınızı anlayabiliyorum. Eğer bu işin heyecanını yaşıyorsanız güzel hizmetler veriyorsunuz demektir. Biz size güveniyoruz. Yaptıklarınız yapacaklarınızın garantisi. Burdur’a çok daha güzel hizmetler yapacağınıza inanıyoruz. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla, insan odaklı ve sorunu çözen, vatandaşın her zaman yanında olan bir yapıyla hareket edeceksiniz ve biliyorum ki o da başarıya ulaştıracak. Belediyecilikte her zaman söyledim doğum, düğün ve ölümdür. Burdurlu hemşerilerim ve partim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Ercengiz ziyaretin sonunda CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Tekin Bingöl’e Alaca Dokuması ve Hacılar Höyüğü seramiği hediye etti.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive