EkonomiManşetBurdur’a gelen Arçelik Pazarlama A.Ş Genel Müdürü Can Dinçer, ekonomiyi değerlendirdi: “Özgüvenimizi kaybetmememiz lâzım”

2 sene ago

Ülkemizin en önde gelen özel sektör devlerinden Arçelik firmasının yöneticileri 14 Eylül 2018 Cuma günü  şehrimizde Arçelik Bayilerini ziyaret ettiler. Arçelik Pazarlama A.Ş Genel Müdürü Can Dinçer ve beraberindeki heyet, Beko Bayii Osman Gök, Özata Bayii Mustafa Özata ve Daldal Bayii Hasan Ali Daldal ile görüştüler.

Arçelik’in üst düzey profesyonel yöneticilerinden Arçelik Pazarlama A.Ş Genel Müdürü Can Dinçer, bayi ziyaretlerini takip eden şehrimizdeki gazetecilere ülke ekonomisi, son yaşanan ekonomik sıkıntılar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ziyaretler esnasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Arçelik A.Ş Genel Müdürü Can Dinçer; “Ekonomi olarak Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Hepimiz biliyoruz, görüyoruz ve yaşamaya da başladık. Bununla beraber Türkiye eski Türkiye değil. İhracatı olan 30-35 milyar dolar turizm gelirine ulaşabilen bir ülke. Ekonomide kötü giden şeyler var, ama ekonomide ümit veren şeyler de var. Bunlardan en önemlisi, üretim potansiyeli, ihracat potansiyeli ve turizm potansiyeli diyebiliriz. Örneğin kendi şirketimiz BEKO’da 145 ülkeye ihracat yapabiliyor. Onun bir avantajı önümüzdeki dönemde mutlaka olacak. Toplam ciromuzun % 70’i bu cirodan geliyor ve 22 para birimiyle BEKO şuanda ihracat yapıyor.

Yani 22 farklı para birimiyle biz ihracat yapıyoruz şu an itibari ile. Fabrikalarımız 3 vardiya olarak çalışıyor. Çok yoğun bir şekilde üretime devam ediyoruz. Hem Türkiye pazarı hem de uluslararası pazarda şu an itibari ile tam gaz devam ediyor şirketimiz. Şimdilik bu ekonomik sıkıntıdan etkilenmedik. Problemler yaşıyoruz, etkilenebiliriz de. Ama bu aığı çok hızlı bir şekilde ihracatla kapatabilecek bir alt yapımız var. BEKO belli bir bölgeye de hitap etmiyor. Bugün Burdur’da da, Sırbistan’da, Tayland’da da mağazamız var. Dünyanın bütün ülkelerine ihracat yaptığı için sağlıklı bir şekilde portföyünü yürütmeye çalışıyor. Türkiye’nin ekonomik geleceğinde bir süre sıkıntı yaşayacağız. Şimdi problem yok dersek yanlış olur. Bir süre problem yaşayacağız. Ama ondan sonra Türkiye’nin genç nüfusu, ihracat yapma ve turizm potansiyeli Türkiye’yi beklenenden daha hızlı geri getireceğine inanıyorum.

Döviz kurlarındaki dalgalanmalarından çok, gider yapıları artıyor üreticilerin ve sanayicilerin. Biliyorsunuz malum bankaların haklı olarak uyguladığı politikalar var. Bu nedenlerden dolayı çok gel-git’e açık bir durumda piyasa. Biraz sakin bir şekilde bekleyeceğiz. Piyasaya moral vermek lâzım. Özgüvenimizi kaybetmememiz lâzım. Ben yaşım itibari ile ikisi Türkiye’de ikisi yurt dışında dört tane kriz gördüm. Şu an yaşadığımız süreç diğerlerinden biraz daha farklı. Ama Türkiye’nin dinamikleri çok güçlü. Ben iş adamlarımız, bizler gibi firmalar ve gençlerin sayesinde çok hızlı bir şekilde Türkiye’nin ekonomik verilerinin geri geleceğine inanıyorum. Şu an biz marka olarak pazar lideriyiz. Grup olarak % 50’sini kontrol ediyoruz. O stratejimizden vazgeçmiş değiliz. Aynı hız ve aynı heyecanla çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Herkes reklâm giderlerini keserken biz krizin başladığı Ağustos döneminde bile hiçbir şekilde reklâmlarımızı kesmedik. Yine kısa bir süre sonra kampanya başlayacak. Tüm tüketicilerin yıllardır beklediği bir kampanya ile vatandaşımızın karşısına çıkacağız. Umarım Burdur’da da iyi neticeler elde ederiz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive