GündemManşetBURDUR’A DAHA NİTELİKLİ İÇME SUYU; Burdur merkez içme suyu isale hattı tamamlandı

2 sene ago

Şehrimizde uzun bir süredir gündemde olan içme suyunun daha nitelikli, kaliteli hale getirilmesi beklentisi gerçeğe dönüştü. DSİ, hayata geçirdiği yatırımla, şehir merkezindeki içme suyu sorununa çözüm bulma konusunda somut bir adım attı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan “Burdur İçme Suyu İsale Hattı” tamamlanarak hizmete alındı.

Burdur’da gerçekleşen içme suyu yatırımı, hafta sonu AK Partililerin gündeminde idi… 24 Haziran seçim kampanyalarını sürdüren ilimizdeki AK Parti yöneticilerini, hizmite giren içme suyu yatırımını da gündeme taşıdılar. AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, revize çalışmasıyla Burdur’un içme suyu sorununun 2050 yılına kadar çözüme kavuşturulduğunu, Belkaya 2 Barajı ile ilgili arayışların da devam ettiğini söyledi.

Burdur şehir merkezinin içme suyunun ihtiyacının karşılanması için yapılan projeyle 700 milimetre çapında 18 kilometre uzunluğunda çelik boruyla su terfisi sağlandı. Proje kapsamında 6 yeni derin kuyu, 500 metreküp toplama deposu, 5 gruplu yeni terfi merkezi, 10 bin metreküp su deposu, mevcut 4 derin kuyu binasının ve 5 içme suyu deposunun mekanik aksamı ve inşaatının yenilenmesi yapıldı.

Gökpınar sondaj kuyuları mevkisinde düzenlenen programda konuşan AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur’un uzun yıllardır üzerinde konuştuğu içme suyu ile alakalı çalışmalardan en önemlisinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Burdur’da yaptığı son ziyaretinde bir ay içinde içme suyu projesinin tamamlanarak Ramazan Bayramı öncesi kent merkezine suyun verileceği sözünü hatırlatan Özçelik, şunları kaydetti: “Ramazan Bayramı öncesi tesis tamamlanarak hizmete alınmıştır. Burdur’un içme suyu ile ilgili problemini 2050 yılına kadar çözmüş olacağız. Bunun yanında Bakanlığımızın çalışmaları devam ediyor. Nasip olursa Belkaya 2 Barajı ile ilgili master çalışmalarına da başlandı. Dolayısıyla Burdur’un daha çok kullanılabilir içme suyuyla buluşmasını arzu ediyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Bakanlığımızın çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Burdur için hayırlı olsun.”

Kodlama : SadeMedia Interactive