EkonomiGündemManşetBurdur’a 2018 yılının sonunda gelen belki de en güzel haber; BURDUR ŞEKER FABRİKASI’NIN SATIŞ İHALESİ İPTAL EDİLDİ

1 sene ago

Burdur’da belki de geride bırakmak üzere olduğumuz 2018 yılının en çok konuşulan, tartışılan konusu Burdur Şeker Fabrikası’nın satışı, devri konusunda yaşanan belirsizlik, dün son buldu. Özelleştirme İdaresi Bşakanlığı’nca 20 Şubat’ta satış ihalesine çıkılan, 26 Nisan 2018 tarihinde de satışı ihalesi yapılan Burdur Şeker Fabrikası’nın ihalesini 11 aylık sürecin ardından iptal etme kararı aldı.

Satış ihalesinde 487 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Erser-Sterk ortak girişim grubu, sekiz aylık süreçte Burdur Şeker Fabrikası’nı bir türlü devralmadı, hep ek süreler talep etti. Firmaya verilen son ek süre de 25 Aralık 2018 tarihinde sona erdi. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen firma alımdan vazgeçtiğini bildirdi. Özelleştirme İdaresi de bunun üzerine Burdur Şeker Fabrikası’nın satış ihalesini iptal etti.

DHA’ya konuşan Şeker-İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirme ihalesinin iptal edildiğini söyledi.

Onay, yaptığı açıklamada Burdur ile birlikte Yozgat ve Ilgın şeker Fabrikalarının da ihalesinin iptal edildiğini belirtti.

Onay; “bugün Burdur Şeker Fabrikasında sevinçli bir günümüz. Şubat 2018 de başlayan Türk Şeker’in 14 Şeker Fabrikasının satışı işlemlerinde 10 fabrikanın satışı yapılarak devri yapıldı.

Kastamonu Şeker Fabrikasının ise ihalesi iptal edilmişti. Burdur, Yozgat ve Ilgın fabrikalarının ise ihalesi yapılmış ve devri beklenilmekteydi. O günden bugüne alıcı firmalar 3 defa uzatma hakkı kullandı. Bu tarih 25 Aralık tarihi itibariyle sona erdi. Bugüne kadar Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmemesi ile ilgili sendika olarak kamuoyunu sık sık bilgilendirdik ve ciddi mücadelelerde bulunduk. 26 Aralık 2018 günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Türk Şeker’den sevinçli haberi aldık. Burdur, Yozgat ve Ilgın Şeker Fabrikalarının satışları iptal edildi” dedi.

Onay şunları söyledi: “tabi biz Şeker İş sendikası olarak tüm çiftçi, besici, üretici, nakliyecilerimize, emekçilerimize, işçi ve memur kardeşlerimize, tüm Burdurlulara hayırlı ve uğurlu olsun temennisinde bulunuyorum. İnşallah bu bacaları daha iyi tüttürebilmek için, maliyetleri minimize ederek, daha kârlı bir Şeker Fabrikası yaratmak için biz varız, biz burdayız. Biz tüm üretici, çiftçi,besici, akliyesi hep beraber elele daha maliyeti düşük bir şeker fabrikası yaratabilmeliyiz.

Burdur’daki tüm STK Başkanlarından, Burdur’un ileri gelenlerinden, vekillerimizden birlik beraberlik içerisinde Şeker Fabrikası için ne yapılabilir, ek yatırımlar yapabilmek, üretimi artırabilmek için ne yapılabilir, fikir birliği yaparak daha gelişmiş bir Burdur Şeker Fabrikası, istihdamı artıracı bir şeker fabrikası yaratılmalı.”

Onay, “Burdur Şeker Fabrikası 6 il, 26 ilçe, 152 köye hitap ediyor. 4123 çiftçimiz ile bu sezonda sözleşme yapılmıştı. 600 bin ton Şeker Pancarı bu yıl 410 bin tona düştü. Bunu yüzde yüz özelleştirmenin etkisi diyemeyiz. Başta mevsimsel nedenler, yağmurun yağmayışının etkisinin yanısıra özelleştirmenin de etkisi vardır.

Biz bundan sonra 410 bin ton işleyerek değil tekrar 600 bin tonlara çıkararak tüm çiftçilerimiz ve emekçilerimizle bu tonajı bulmak istiyoruz. Şeker ambarlarımızın dolu olmasını istiyoruz. Burdur Şeker Fabrikası’nın Burdur’a yaklaşık olarak 200 Milyon liralık bir girdisi var” diye konuştu.

Onay, “Satışın iptal edilmesiyle bu güzide fabrikamızın tekrar Burdurlulara emanet edilmesi gurur kaynağıdır, bu konuda emeği geçen çiftçilerden, besicilerden, nakliyecilerin Elmalı’dan, Acıpayam’a, Dinar’dan Senirkent’e tüm çiftçilerimizin ve Burdurumuzun gözü aydın” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive