GündemManşetBurdur’a 2 Tabur Zırhlı Birlik geliyor

3 sene ago

Burdur’da uzun bir süredir gündemi meşgul eden, özellikle de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Ordu’yu yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında Burdur’da yeni askeri birlik beklentisi iyice artmıştı… Nitekim; bu gelişmeler doğrulanarak Ankara’daki Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’ndaki bazı birimlerin Burdur’a kaydırılacağı açıklanmıştı… İşte; Burdur’a gelecek askeri birlik belli oldu. Rakamlar ve gelecek olan birlik netleşti. Burdur’a 2 Tabur Zırhlı Birlik gelecek.

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yaptığı açıklamada, Burdur’a 2 Tabur Birliğin geleceğini, birlik sevkiyatının demiryolu ile 4 Ekim 2016 tarihinden itibaren başlayacağını 14 Ekim’e kadar taşınma işlemlerinin sonuçlandırılacağını duyurdu.

Burdur kamuoyunun özellikle de esnafın büyük bir merakla beklediği ‘hangi Birlik gelecek, ne kadar asker olacak?’ sorusunun cevabı da belli oldu. Burdur’a gelecek olan Birlik, yaklaşık 2000 kişilik. 8 haftalık (2 aylık) eğitim periyodunda ilk üç haftalık acemi eğitiminin ardından yemin töreni sonrasında 5 hafta boyunca askerler çarşı iznine çıkabilecek.

AK Parti Burdur Milletvekili Özçelik’in konu hakkında yaptığı açıklama şöyle:

“Akşam üzeri (3 Ekim 2016 Pazartesi) Milli Savunma Bakanlığımızla yaptığım görüşmeler sonucunda Burdur Askeri alanda Bulunacak Birlikler belli oldu. Günlerdir Burdur Gündeminde olan hangi Askeri Birlik geleceği konusu netleşti. Bugünden itibaren (4 Ekim 2016) 14 Ekime Kadar Burdur’umuza Devlet Demir Yolları ile 2 Taburlu Zırhlı Birlikler intikal edecek. Burdur’umuzdaki mevcut 3. Piyade Alayıda Burdur’da kalmaya devam edecektir. 2 Taburlu Zırhlı Birliklerde 8 Haftalık Eğitim boyunca ilk 3 Hafta Acemi Eğitim Sonrası Yemin Töreni sonucunda 5 hafta çarşıya çıkma gerçekleşecektir. Yeni Birlik yaklaşık 2000 kişilik bir birlikten oluşacaktır. Bugün Sabahtan itibaren 4 Ekim sabahtan itibaren Demir Yolu ile Burdur’umuza araçların taşınması gerçekleşecektir. İlimiz için inşaallah hayırlara vesile olur.”

Kodlama : SadeMedia Interactive