EkonomiİlçeManşetBurdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, gazetemize konuştu: “ÇİFTÇİ DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ”

3 hafta ago

Burdur’da “tarım ve hayvancılık konuları” üzerine özel dosyalar ve çalışmalar hazırlayarak, gündem oluşturmaya çalışan Yeni Gün, ilimizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay’ın görüşlerini, açıklamalarını sayfalarımıza taşıyoruz…

Burdur’un en önde gelen, çiftçilerin, üreticilerin örgütlü gücü Ziraat Odası’nın yönetim kurulu başkanı Kubilay, gazetemiz muhabiri M. Fatih Başcı’ya verdiği mülakatta, üreticilerin meselelerini ve çözüm önerilerini değerlendirdi.

“Girdi maliyetlerinin çiftçi üzerinde en büyük yük olduğuna” dikkat çeken Kubilay, “artan bu girdi maliyetleri karşısında, çiftçimiz daha fazla desteklenmeli. Destekleme kalemleri artırılmalı, genişlemeli” beklentisini dile getirdi.

Burdur Ziraat Odası’nın üyelerine, zirai üretim yapan çiftçilere daha iyi hizmet vermesi için çaba gösterdiklerini belirten Kubilay, “İlaçlama konusu çok önemli. Açık Pazar yerinde Zirai İlaç Bayiliği açtık. Tüm ilaçlarımız, fide fidanlarımız gelmeye başladı ve satışlarımızda piyasadan ucuz ve kaliteli bir şekilde devam ediyor. Taş toplama makinalarımız var. Geçen sene 2 adet taş toplama makinesi, 2 tane traktör ile birlikte  köylerdeki taşlı tarlaların taşlarını toplattırdık. Tarımsal üretim hem ilimiz ekonomisi hem ülkemizin geleceği, sosyo-ekonomik şartlar açısından da çok önemli. Üretim azalınca, köylü para kazanamayınca, köylerden kentlere göç ediyor, genç nesil şehirlerde iş arıyor. Köylerde refah seviyesi iyi olsa, para kazansalar, göç’ün de önüne geçilir” diye konuştu.

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay’ın gazetemize yaptığı açıklamalar şöyle:

Yağışlar yeterli mi?

“Şimdiki yağışlar yeterli. Gerçekten son zamanda baya üst üste yağan yağışlar, tarım ve araziler üzerinde çok büyük etkisi oldu. Yeterli yeraltı suları, yer üstü suları ve tabii ki bu yağışlar yeterli derken Nisan ayı içerisinde Nisan yağmurlarımızda iyi olacak olursa, bitkiler kendisini kurtarır. Biraz geç yağmasına rağmen bizim çiftçilerimiz tarlalarını ekti. Bundan sonra Nisan, Mayıs aylarında da tekrar bir yağışımız olursa bitki kendisini kurtarır. Tabii kurtarır derken eski yağışlarımız yok. Allah beterinden saklasın yağışlar yine oldu. Bu ürünler bazında bahar ayına girdik gerçekten toprağın çok büyük ihtiyacı olan yağmurlarımız iyi oldu. Bu yağışlar belirli aralıklarla devam ettiğinde kurtarır diye düşünüyorum.

Çiftçinin şikâyetleri neler?

Çiftçimizin ve hayvancılarımızın çok fazla sıkıntıları var. Gübre fiyatları, mazot fiyatları aşırı şekilde yüksek, şimdi şu mevsimde üst gübre dediğimiz gübrelerin atılması lazım. Fiyatlar 100 TL çuval bazında, çiftçinin geliri az. Son zamanlarda et 33 liraya kadar çıktı, fakat yem fiyatları da buna endeksli bir şekilde pahalılandı. Girdiler pahalı, saman fiyatları 1 Lira, çiftçinin mağduriyeti mutlaka giderilmelidir. Destekler bazında desteklerin artırılması lazım.

Gübre fiyatları, yem fiyatları, mazot fiyatları çok aşırı yüksek. Bunların Tarım Bakanlığı tarafından gözden geçirilmesi lazım veyahut da bir kısmının devlet tarafından sübvanse edilmesi lazım. İşte; bu olumsuz durumlar yüzünden yüzde otuz araziler ekilmedi maalesef! Malum köyde yaşayan çiftçilerimiz arasında genç nesil kalmadı, şehirlere göç etti. Çiftçilik yapan kişilerin  pek çoğu 65 yaş üzeri,  bunların bir gözden geçirilmesi lazım. Toprak ekilmediği zaman olmaz. Bina olmasa olur, ama gıda olmazsa olmaz bunların mutlaka; ki takip edilmesi lazım ve çiftçilerin desteklenmesi gerekiyor.

Tarımın gelişmesi için yapılan çalışmalar

Burdur Tarımının gelişmesi için biz Oda olarak çalışmalarımızda ne söz verdiysek hepsini yerine getirmeye çalıştık ve bugüne kadar da yüzde 60’ını yerine getirdik. Açık Pazar Yeri’nde Zirai İlaç Bayiliği açtık. Tüm ilaçlarımız, fide fidanlarımız gelmeye başladı ve satışlarımızda piyasadan ucuz ve kaliteli bir şekilde devam ediyor.  Ziraat Mühendisimiz hem danışmanlık yapmakta hem de orada zirai ilaç bayi dükkânımızda çalışmaktadır. Taş toplama makinalarımız var. Geçen sene 2 adet taş toplama makinesi, 2 tane traktör ile birlikte  köylerdeki taşlı tarlaların taşlarını toplattırdık.  Oda olarak çalışmalara, personelimizle, yönetimimizle, Meclisimiz ile Allah bin kere razı olsun elimizden geleni yapmaktayız ve çiftçimize destek çıkmaktayız.

Yapmayı düşündüğünüz çalışmalar?

Vali Beyin de desteklediği, bu yem süt dayatması ile ilgili tüm sivil toplum örgütlerinin birlikteliğiyle bu yem süt dayatmasını kaldırmak için, kaliteli yem dağıtılması için mücadele ediyoruz. Başaracağımıza da inanıyorum.

2019 yılı çiftçi için verimli miydi? 2020 yılından beklentiler?

2019 yılında verim normaldi. Çiftçilerimiz, tabii bu girdilerin bahsettiğimiz gibi maliyetlerin yüksek oluşundan dolayı mağdurdu.  2020 yılı da aynı gübre, mazot fiyatları, yem fiyatları artışı devam ederken, ekilen arazilerde ise; bu masraflardan dolayı azalma var.

Vatandaş, köylümüz arazilerini elinden geldiği kadar ekmeye çalışıyor, ama maliyetler yüksek olduğundan dolayı çoğu tarlasını boş bırakıyor! İşte; bu ortamda çiftçilerimizin daha fazla ve mutlaka desteklenmesi lazım. 2020 yılında da inşallah hayırlı olur. İşte son yağışlarımız fena değil. Nisan, Mayıs aylarında yağış devam ederse ürünler kurtarır. İnşallah iyi olur tek beklentimiz yağışların devam etmesi. En önemlisi ise; bu girdi fiyatlarının düşürülmesi lazım.

Şimdi köylerden göçün sebebi de bu. Refah seviyesi düşük olduğundan dolayı genç nesil şehirlerde iş arıyor. Köylerdeki vatandaşlara, gençlere kız bile vermiyorlar. İlla ki şehre gitsin, en azından bir asgari ücretle çalışsın istiyorlar. Köyler de refah seviyesi iyi olsa, para kazansalar, kesinlikle göç olmaz. Ayrıca bu göç’ün ömrünü de önlemiş oluruz.

Kar yağışları çiftçi için önemli mi?

Kar yağışı çok önemli. Eski kar yağışları  yok. Kar yağışı yer altı suyunu besler, kaynakları besleyen kar’dır. Ama eski zamanlardaki gibi kar yağışları ilimizde yok. Bu sene çok şükür iyi – kötü yağdı. Köylerimiz bu kar yağışından dolayı çok memnun. Kar’ın mutlaka yağması lazım, toprağın beslenmesi lazım, topraktaki hastalıkların giderilebilmesi için kar’a ihtiyaç var.”

M. Fatih BAŞCI

Kodlama : SadeMedia Interactive