GündemManşetBurdur Ziraat Odası Başkanı Demir: “BİLİNÇSİZ SU kullanımından dolayı su sıkıntısı yaşanıyor!”

3 sene ago

Karaçal ve Yapraklı Barajları’ndaki sular bitti!

Bugünlerde barajlar, göletler azalan su miktarlarıyla gündemde… Burdur’da barajlar kuraklık tehlikesi altında, kuraklık tehdidine maruz kalmış durumda… Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir gazetemize yaptığı açıklamada, barajlardaki azalan sulara dikkat çekerek, bu durumun çiftçiyi, üreticiyi olumsuz etkileyeceğini belirtti. Muhabirimiz Ali Kapan’a konuşan Ziraat Odası Başkanı Demir, bilinç su kullanımına da dikkat çekerek, çiftçinini yeteri kadar su kullanması gerektiğinin altını çizdi.

Burdur’da yapımı uzun yıllar yılan hikayesine dönen, merkez köylere geniş bir coğrafya’ya hitap eden Karaçal Barajı’nda su seviyesi dibe indi!.. Geçtiğimiz günlerde de Burdur’un batısında Gölhisar Ovası ile Denizli Acıpayam ovasını sulayan Yapraklı Barajı kuraklık haberleriyle gündeme gelmişti…

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin geliştiği ilimizde, Burdur merkez ve ilçelerinde tarım arazilerinin su ihtiyaçlarının büyük bir kısmı barajlar ve yeraltı su kaynaklarından yapılıyor. Merkezde Karaçal, Düğer, Yarıköy, Yazıköy ve Hacılar köylerinin su ihtiyacını karşılayan Karaçal Barajı aşırı su tüketimi sebebiyle su seviyesi dibe vurdu. Tarım arazilerinin su ihtiyaçlarını karşılayan ve bölgenin tek su kaynağı Karaçal Barajının aşırı su tüketimi sebebiyle SOS verdiğini açıklayan Burdur Ziraat Odası yönetim kurulu başkanı İbrahim Demir, “60 bin dekar alanın 40 bin dekarlık alanı su ihtiyacı için sulanıyor. Bu alanın yıllık 13 milyon ton su kullanılması gerekiyor. Karaçal Barajının su kapasitesi 60 milyon ton. Ne yazıkki sulama alanı içinde bulunan tarım arazilerinin ihtiyacı olan 13 milyon ton su ihtiyacının çok fazlası kullanılarak barajda su kapasitesi iyici düştü” değerlendirmesinde bulundu.

Bilinçsizce Sulama Var..

Aynı zamanda Ziraat Mühendisi olan İbrahim Demir, bilinçsiz sulamaya değinerek, “üretici bir ürünü fazla su verince, fazla ürün alacağını sanıyor. Asıl olan yeteri kadar su kullanılmasıdır. Ne yazıkki bugün içinde bulunduğumuz su sıkıntısı bilinçsizce kullanılan sulamadan kaynaklanıyor. Karaçal Barajının su kapasitesi sulanan arazilere 3 yıl boyunca yetecek durumda iken bilinçsiz su kullanımı yüzünden şu an su sıkıntısı yaşanıyor” dedi.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive