EkonomiManşetBurdur Yetiştiriciler Birliği’nden (DBSYB) bir ilk daha; hayvancılık destekleme rehberi

4 sene ago

Burdur DSYB her yıl olduğu gibi bu sene de desteklemelerde birinci il olabilmek için birlik üyelerine ve üreticilere özel olarak 2016 yılı hayvancılık destekleme rehberi bastırdı.

5 bin adet bastırılan rehber hakkında bilgi veren DSYB Başkanı Kamil Özcan; “Her yıl olduğu gibi bu yık da destekleme bilgilendirmesi yaparak üreticimizin emeğine katkıda bulunmak istedik. Destekleme tebliğindeki en bariz değişiklik anaç sığıra verilen desteğin kaldırılarak buzağı desteğine eklenmesi oldu. Övünerek ifade etmeliyim ki Burdur yetiştiricisi sürekli kendini yeniliyor, geliştiriyor, hayvancılıktaki gelişmeleri birebir takip ediyor. Üreticimizin başaramayacağı bir iş yok yeter ki önüne engeller konmasın. Üreticilerimiz Birliğimizle el ele yılların tecrübesi ve emeğini daha ileriye taşıyacak bundan hiç şüphem yok. Hayvancılık desteklemelerinden Burdur olarak, her yıl olduğu gibi maksimum seviyede yararlanabilmemiz için hazırladığımız bu kitapçığın faydalı olacağını düşünmekteyiz. En ücra köylere kadar hizmet ulaştıran Birliğimiz, üreticimizin sesi soluğu olmaya devam edecek” diye konuştu.

Burdur DSYB tarafından hazırlanan 2016 yılı hayvancılık rehberinde birlik üyelerinin soy kütüğü desteklemesi, başvuru zamanı ve ödemeler, çiğ süt desteklemesi başlıkları altında üreticilerin bilgi edinmek istediği tüm destekleme sorularına cevap veriliyor.

Uzun süredir kapalı olan ve yeni açılan Burdur Hayvan Pazarı hakkındaki sorumuzu da cevaplayan Burdur DSYB Başkanı Kamil Özcan; “Hayvan Pazarlarının kapanması aslında bir sorun olmamalı. Üreticinin menfaati için hastalık çıktığı takdirde Hayvan Pazarlarının kapanması gerekir. Tehlike geçtiği zamanda açılır. Burdur’daki şap hastalığından dolayı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından Hayvan Pazarımız kapanmıştı. Şimdi de açıldı. Demek ki üreticimiz için tehlike geçti” şeklinde konuştu.

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive