EkonomiManşetBurdur Yetiştiriciler Birliği, Türkiye’ye örnek projeler üretiyor

4 sene ago

Hayvancılık ve beslenme konferansı

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin(DSYB), Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Avşar Han’da düzenlediği etkinlikte, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Beslenmesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim İsmet Türkmen, yetiştiricilere ‘Hayvancılık ve Beslenme’ konulu konferans verdi. Ülke hayvancılığını bulunduğu noktadan daha ileri bir noktaya taşımak ve hayvancılıkla uğraşan işletme sahiplerinin refah seviyesini arttırmak için düzenlenen toplantıya, Burdurlu yetiştiriciler, hayvancılığı birlikte yaptıkları eşleriyle beraber katıldı. Köy TV’de, programın çekimini gerçekleştirdi.Toplantıya; Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yusuf Keyik, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Burdur Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Oktay Darcan ve DSYB’ye üye yetiştiriciler katıldı.

‘BİLGİ-BELGEYE DAYALI ÜRETİM’

Toplantıda konuşan DSYB Burdur Birlik Başkanı Kamil Özcan, toplantıya eşleriyle beraber katılan yetiştiricilere teşekkür etti. ‘Burdurlu üretici örgütlüdür, örgütçüdür.’ diyen Özcan; “ Bunun örneğini burada gösterdiniz. Bizim üreticilerimiz bir çağrıyla Allah razı olsun, davetimize icabet etti.   Birliklerin görevlerinden biri de üyelerinin daha fazla para kazanmasını sağlamak, bilgiye, belgeye dayalı üretim yaptırmak ve işletmelerde daha fazla nasıl para kazanılacağı ile ilgili üreticilerimize yönelik projeler yapmaktır. Bugün burada uygulamış olduğumuz, Bakanlıkça da desteklenen Danışmanlık projemizi,140 işletmede başarıyla sürdürdük. Ancak, Danışmanlık Hizmeti, sadece ‘ben geldim, imzala kağıdı’ maksadıyla değil, gerçekten hizmet alarak, işletmedeki çektiğimiz zorlukları Danışmana sorarak kendimi geliştirmektir. Bugün bu dayanışmanın örneğini müthiş bir şekilde gösterdiniz. Özellikle hanım kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bundan sonra her toplantımıza eşlerinizle mutlaka katılmanızı istiyoruz. Biz hayvancılığı Burdur’da hanımlarla beraber yapıyoruz. Onun için bu bilgileri onların da duyması, uygulaması gerekiyor. “ diye konuştu.

‘BURDUR ÖRNEK PROJELERE İMZA ATIYOR’

Kütahya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Özen’de toplantıya katılanlar arasındaydı. Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin, çok güzel işlere imza attığını aktaran Mehmet Özen, “Heyecan verici projeler hazırlıyorlar. Türkiye yıllarca başka ülkelerde hayvan ithal etmek zorunda kalıyor ama Burdur Birliği bunu çözmüş. Burdur şu anda Türkiye’ye örnek olacak bir proje hazırlıyor. Bizler hayvanlarımız hastalandığı zaman veterinere gidiyoruz. Kendimiz kontroller için doktorlara gidiyoruz. Koruyucu hekimlik insanlar için yapılıyor, ama hayvanlar için yapılmıyor. Biz her yıl %13 buzağı kaybediyormuşuz. Türkiye 100 buzağıdan 13’ü koruyucu hekimlik olmadığı için ölüyormuş. Koruyu hekimlik olsa 100 buzağıdan 1’i ölecek. 44 milyon hayvanımız varmış. %13’ü öldüğünde çok büyük rakam yapıyor. Kendi mili ervetimizi çöpe atmazsak, hayvanı koruyucu hekimlikle beslersek   hem sağlıklı hayvanlar besleyeceğiz, hem sağlıklı et yiyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

‘BUZAĞILARIN DİNLENMESİ, SAĞLIĞI VE KONFORU ÖNEMLİ’

Konuşmalarının ardından Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Beslenmesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim İsmet Türkmen ‘Hayvancılık ve Besleme’ konulu konferansını verdi. Buzağı ölümlerine dikkat çeken Türkmen, insan sağlığında olduğu gibi hayvan sağlığında da süt’ün son derece önemli olduğunun altını çizdi.

‘Buzağılara sınırlı süt vermeyin’ diyen Prof. Dr. İbrahim İsmet Türkmen, özellikle dişi buzağılara sınırsız süt verilmesi gerektiğini belirtti. Süratli canlı ağırlık artışının sadece beslenmeyle ilgili olmadığını söyleyen Prof. Dr. Türkmen, “Her ineğin sütü yavrusuna yarar. Buzağı bakmak demek, konfor, temizlik ve kuru bir altlıkla buzağıyı beslemek demek. Ayrıca buzağı mutlaka dinlenmek de zorundadır. Kuru, temiz bir altlıkta yatmak zorundadır. Bir ineğin ise sabah sütü ile akşam sütü kalitesi aynı değildir. Sütü, sabah-akşam homojen, kalitesi aynı şekilde almak zorundadır” diye konuştu.

İzmir çiftliğinden bir önek veren Prof. Dr. İbrahim İsmet Türkmen, aşırı yağlanmadan yürüyemez hale gelen bir ineği örnek göstererek, “Bakın hayvan kendini taşıyamaz hale gelmiş. Doğumdan sonra karaciğeri iflas ettiği için ölmüş. Buna çok üzüldüm. Hayvan, vücudundaki yağı nereye koyacağını bilemiyor.” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive