EğitimManşetBURDUR, YENİ EĞİTİM DÖNEMİNE HAZIR (Vali Hasan Şıldak’ın eğitim vizyonu, yeni bir enerji kazanma ve motivasyona dayanıyor)

1 sene ago

Eğitim kenti Burdur yeni eğitim sezonuna hazırlanıyor. ‘Tarih ve kültür kenti’ ünvanlarının, bu birikimin yanı sıra eğitim başarılarıyla da dikkat çeken, ‘eğitim şehri’ olarak da bilinen Burdur, 2019-2020 eğitim öğretim dönemine, yeni çalışmalar, projelerle başlıyor.

Eğitim ile ilgili çalışmalara büyük önem veren, il genelinde eğitimle ilgili faaliyetleri yakından takip eden Vali Hasan Şıldak, 6 Eylül 2019 Cuma günü eğitim paydaşlarının bazı unsurlarını bir araya getirdi.

2019-2020 eğitim öğretim yılında okullarda ve çevrelerinde güvenlik önlemlerine ilişkin yapılacak çalışmalar ve alınacak tedbirler konusunda Necip Fazıl Kısakürek toplantı salonunda toplantı düzenlendi.

Toplantıya; Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. Orhan Kılınç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Okul Müdürleri, Muhtarlar ve Okul Aile Birliği Başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Hasan Şıldak şunları söyledi:

“9 Eylül 2019 tarihinde okullarımızı açıyoruz. Öncelikle 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilimize, tüm okullarımıza, öğrencilerimize, velilerimize, öğretmen ve tüm okul yönetimimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tüm eğitim camiamıza başarılar diliyorum. Bugünkü toplantımız İçişleri Bakanlığımızın talimatı üzerine 2-6 Eylül tarihleri arasında ülkemiz genelinde bütün il merkezleri ve ilçelerimizde yapılması talimatı verilen okul güvenliğine ilişkin alınması gereken tedbirlerin, yapılması gereken çalışmaların planlaması ve ilgili paydaşların katılımıyla karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak ve yıl içerisinde yapacağımız çalışmaları öngörmek adına planlandı.

Burada bulunan okul yöneticilerimiz, okul aile birliklerimiz, okul idarelerimizin iki önemli paydaş tarafını oluşturuyor. Okul Aile Birlikleri velilerimizi temsil ediyor, mahalle ve köy muhtarlarımız ise; yerleşim yerlerimizdeki bizlerin temsilcileri olarak ve seçilmişler olarak yine okullarımızın en büyük destekçileri olma hasebiyle burada bulunuyorlar. İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız, İl Göç İdaresi Müdürümüz ve tabiiki İl Milli Eğitim Müdürümüz ve diğer kurum temsilcilerimiz aramızda bulunuyor. Vali Yardımcımız ile birlikte dün bu toplantının bir ön çalışmasını gerçekleştirdik. Yarın da bütün okul müdürlerimiz ve ilçe müdürlerimiz ile gün boyu toplantılar gerçekleştirerek eğitim öğretim dönemine ait hazırlıklarımızı mercek altına alacak ve gözden geçireceğiz.

Okul güvenliği çok geniş bir kavram. Okul güvenliği konusunda İçişleri Bakanlığının, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapmış olduğu bir protokol çerçevesinde uzun süredir uyguladığımız okul güvenlik görevlileri, irtibat ve koordinasyon görevlileri uygulaması şeklinde sürdürülen uygulama bu senede devam edecek. Fiilen polis memuru bulunduramadığımız okullarımızda ise, koordinasyon görevlileri vasıtasıyla sürekli okul idarelerimiz. Emniyetimizle ve kırsal bölgede Jandarmamızla irtibat halinde olacak. Okullarımızı güvenlik yönü ile çok sıkı bir takip altında tutuyoruz. Bu yıl ise daha bir itina göstererek bu tedbirlerimizi almaya çalışacağız. Önümüzdeki günlerde Okul Müdürlerimiz okullarındaki özel güvenlik görevlileri de çalışmaya başladığında bu görevliler okullarımızda görevlendirilen emniyet ve jandarma görevlileri, okul aile birliği başkanlarımızın da katılımıyla bir toplantı gerçekleştirmek suretiyle okullardaki güvenlik koordinasyonunu bire bir sıkı bir takip altına almak mümkün olacak.

Okullarımız çevresinde, giriş ve çıkış saatlerinde bundan önceki yıllarda olduğu gibi yine etkili şekilde trafik tedbiri almaya ve gerek servislerin, gerekse bireysel olarak öğrencisini okula getiren velilerin okullara rahat ulaşımını, trafiği aksatmadan yapmalarını güvenli bir şekilde bunu sağlamalarını gerçekleştireceğiz. Yine okul servislerinin en sağlıklı ve olması gereken kurallara uygun şekilde servis hizmetlerini yerine getirebilmeleri adına tedbirlerimizi planladık, bu konuda da sıkı denetim ve şartların uygunluğu konusunda kontrollerimiz devam edecek. Bildiğiniz gibi uyuşturucu konusunda ilimizde bazı önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaların bu yıl bu eğitim öğretim döneminde özellikle orta ve lise düzeyindeki okullarımızda da daha yakından daha ciddi bir şekilde takibini gerçekleştireceğiz. Bu noktada bilhassa okul idarelerimizden ve rehberlik servislerinden beklentimiz çok yüksek. Yine bağımlılık olarak gördüğümüz ve çocukların en çok etkilendiği, diğer bağımlılık unsurlarına da bir geçiş aşaması oluşturan sigara kullanımı konusunda da bu sene çok ciddi tedbirler almayı planlıyoruz.

2019-2020 eğitim öğretim yılının Burdur’da bir sıçrama yılı olması için bazı gözlemlerimizi, bazı tecrübelerimizi paylaşarak yeni bir projenin de uygulamasını hayata geçireceğiz. Burdur’da hep duyduğumuz bir eskiye özlem var. Burdur bir eğitim şehridir, Burdur eğitim basamağının ülke genelinde hep üst sıralarında yer almıştır, ‘ancak son dönemlerde bir düşüş yaşamaktadır’ söylemi hepimizin kulaklarını tırmalayan hiç te hoşumuza gitmeyen, ama artık yüzleşmemiz gereken bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Bu tespitten yola çıkarak bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından şu anda çalışmaları sürdürülen ve okul müdürlerimiz, okul yöneticilerimiz ve ilçe müdürlerimizle paylaşacağımız bu çalışmanın Burdur için yeni bir başlangıç yeni ivme aracı, yeni bir enerji kazanma ve motivasyon unsuru olacağını şimdiden ben umutla söyleyebiliyorum.

Bu yolda temel hedefimiz, hem Bakanlığımızın, Hükümetimizin eğitim vizyonuna hem de somut olarak birebir yaşadığımız okul başarı, akademik başarı unsuruna vurgu yapan iki ayaklı bir projeden söz ediyoruz. Halen üniversiteye yerleştirme sınavları devam ediyor, hâlâ lise yerleştirme sınavları devam ediyor ve biz başarıdan sadece bunu anlamıyoruz elbette ama başarının somut göstergesi olarak da karşımızda bu sınavlar duruyor.

Demek ki Burdur eğitimi olarak, Burdur eğitim dünyası olarak bu gerçeği asla unutmadan bu alana yönelik çabamızı şuana kadar yaptıklarımızı bir masaya yatırmak suretiyle ne yaptık? Nerede artımız var? Nerede eksiğimiz var? Ne yapabiliriz? Daha iyiye nasıl ulaşabiliriz? sorusunu sorma ihtiyacı duyduk ve bu yılki çabalarımızı sistematik, optimize edilmiş ve bir ölçme değerlendirme sistemi içerisinde, asıl hedefi motivasyon olan hem öğrenciyi, hem okul idarecilerimizi, hem öğretmenlerimizi, hem de velilerimizi heyecanlandıracak bir anlayışla kamuoyu ile paylaşıp, hepinizin bilgisine sunacağız. Biz okul müdürlüğünün eğitim sürecinin bir lokomotifi olduğunu düşünüyoruz. Bu eğitim başarısı, okul güvenliği, uyuşturucu ile mücadelede de böyle” diye konuştu.

Toplantıda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri, alacakları tedbirler ve yapacakları çalışmalar hakkında slayt gösterimi sundular.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive