Burdur Valiliği öncülüğünde yangın ve sel afetinde zarar gören vatandaşların yaralarının sarılması amacıyla başlatılan yardım kampanyasına destek için toplantı düzenlendi.

Burdur Valisi Ali Arslantaş, İl Özel İdare Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya başkanlık etti.

Arslantaş, burada yaptığı konuşmada, yangın ve sel felaketlerinden etkilenen vatandaşların yaralarına merhem olmaya çalıştıklarını söyledi.

İlçelerde de Kaymakamlıkların öncülüğünde bu toplantıların yapıldığını belirten Arslantaş, el birliği ve güç birliği içinde Burdur olarak yapabileceklerini ortaya koyacaklarını bildirdi.

Arslantaş, Akdeniz Bölgesi’nin ayni bağışta Sinop’a destek olunmasının ön görüldüğüne işaret ederek, “Kendi evimizde kullanmayacağımız, kendi çocuklarımıza yedirmeyeceğimiz hiçbir şeyi göndermeyelim. Bir tır gıda malzemesini Valiliğimiz bir tır da belediyemiz hazırlayacak. 2 tırla başlayacağız. Şahsınız veya kurumunuz adına ne yardımında bulunabileceğinizi belirleyerek inşallah bir iki gün içinde tırları yola çıkarmış olacağız. Toplantıya davet edilmeyen sivil toplum kuruluşu yok, hepimiz buradayız, Burdur olarak buradayız.” ifadesini kullandı.

Toplantıda Vali Ali Arslantaş, MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Burdur Milletvekilleri Mehmet Göker ile Bayram Özçelik konuşma yaptı.

“Devletimizin tüm imkanları seferber edilmiş durumda”

Vali Ali Arslantaş; “Son zamanlarda ülkemizin karşı karşıya kaldığı orman yangınları, sel felaketleri ve bunların meydana getirdiği tahribatların giderilmesi, afetten zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin bir an evvel giderilmesi için Bakanlıklar, Kamu kurumları, STK’lar, devletimizin tüm imkanları seferber edilmiş durumda. Geçtiğimiz Çarşamba günü de Bucak ilçemizin Çobanpınar köyünde bir orman yangını afeti oldu. Saat 12.00’da başlamıştı, gün boyunca kuvvetli bir poyrazın etkisiyle yaklaşık 300 hektar, 3000 dönümlük alanda etkili oldu. 24 saat içerisinde de hem karadan, hem havadan yapılan yoğun müdahalelerle , devletin mütün imkanları, iş adamlarımızın iş makineleri, vatandaşlarımızın emekleri, STK’ların fedakar çalışmalarıyla kontrol altına alındı. Halen soğutma çalışmaları devam ediyor. Aziz milletimizin en temel vasıflarından bir tanesi biliyorsunuz zor zamanlarda birlik ve beraberlik içerisinde afetten zarar görenlerin gördükleri mağduriyetlerin giderilmesi. Çobanpınar köyümüzde 10 evimiz tamamen yandı. Bir ev kısmen yandı. Ekili, dikili alanlarda zararlar vardı. Hayvan zararları vardı. Bugün itibariyle hayvanları teslim edildi. Dün itibariyle de konteynerleri, evleri yapılana kadar geçecek sürede vatandaşlarımızın ikamet edecekleri konteynerleri yerine konuldu, yerleştirildi. Hem sosyal yardımlaşma vakfımız hem acil afet durum yönetimi başkanlığımızın gönderdiği ödeneklerle yaklaşık ortalama her eve 50 bin liralık bir destek sağladık ama gideni yerine koyar mı meçhul. Hep ‘Önce can sonra canan’ derler kendi afetzedelerimiz, yangından zarar gören vatandaşlarımız başta olmak üzere. Karadeniz bölgesinde selden zarar görenler, diğer bölgelerimizde Ege’de, Akdeniz’de yangın afetinden zarar gören vatandaşlarımızın bu zararlarını en aza indirecek, yaralarına merhem olacak bu çalışmanın içerisinde olmamız gerekiyor. Bu amaçla da sizleri topladık. Şu anda bugün içerisinde ilçelerimizde de kaymakamlarımızın riyasetinde toplantılarımız yapıldı. El birliği, güç birliği içerisinde Burdur olarak yapabileceklerimizi ortaya koyacağız.” diye konuştu.

“Kurumsal kapasiteyi de ortaya koyarak her türlü çalışmaya varız”

MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz; “Devletimiz destek ihtiyacı olan, mağdur olan herkese en güçlü şekilde desteği yapıyor. Ancak zor zamanlar, toplumsal dayanışmanın ve milli birlik davranışının da sergilenmesi gereken zamanlardır. Toplumları millet yapan, devleti millet ile bir araya getiren temel unsur da bu sosyal destek, ayni yardımlar, nakdi yardımlar, tedavi ve rehabilitasyon ihtiyaçlarının karşılanması gibi birçok kalemde bizleri bu zor zamanlar da bir araya getirme noktasında önemli bir misyon üstleniyor. Üniversite olarak biz çalışan bütün personellerimizin özellikle nakdi yardım konusunda, kurum olarakta ayni yardımlar konusunda da her türlü desteğe hazır durumdayız. Ortaya çıkacak sonuç ve sorumlulukları da sadece nakdi yardımlar değil kurumsal kapasiteyi de ortaya koyarak her türlü çalışmaya var olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.

“Birlik beraberlik içerisinde üstesinden geleceğimize inanıyorum”

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Yerel yönetimler bu tip afetlerde en öncelikle görev alan kuruluşlardan bir tanesi. Biz de son dönemde özellikle bölgemize yakın alanlarda elimizden geldiğince katkı vermeye çalıştık. Bugün sayın Valimizin başkanlığında böyle bir toplantıdan çıkacak sonuçta da Burdur Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Netice de birlik beraberlik içerisinde acıları azaltmamız mümkün. Elbette gideni geri getirmemiz mümkün olmayabilir. Ancak önümüzdeki süreçteki mağduriyetleri giderebilmeninde yöntemi en azından bilindik olarak bu. Bu anlamda da birlik beraberlik içerisinde üstesinden geleceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

“Ortaklaşa bir dayanışma sergilemek bize yakışanıdır”

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker; “Manavgat, Muğla ve ilimizdeki yangınların hepsinde bulundum. Burada da şahsım adına gerekli nakdi yardımları yaptım. Bu yardım kampanyasının Burdur için gerekli olduğunu zaten sizle de daha önce konuşmuştuk. Elbette bir nakdi yardım boyutunda kampanyamıza katkımız olacak. Olmasını da bekleriz. Çünkü beklenmedik bir afet. Burada ortaklaşa bir dayanışma sergilemek bize yakışanıdır. Böyle bir toplantı için de teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

“Burdurumuzun üzerine düşeni yapacağına yürekten inanıyorum”

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Sayın Valimizin başlatacağı bu kampanya çerçevesinde Burdurumuzun da üzerine düşeni yapacağına yürekten inanıyorum. Son yıllarda halkında üzerinde durduğu, gündemimizdeki bu afetler tabiki birinci sırayı almış vaziyette. Bu çerçevede halkımızın hassasiyetini, duyarlılığını hep beraber gördük. Birlik ve beraberliğin, kenetlenmenin ne olduğu da çok bariz ortaya çıktı. Özellikle Çobanpınar yangınında başta Valimizin öncülüğünde, kurumlarımızda müdürlerimizin, çalışanların, İl ve İlçe belediyelerimizin güzel bir çalışma yaptığını, gayretli bir çalışma yaptığını gördük. 48 saat içerisinde kontol altına alınan bir yangın söz konusuydu. Burada birçok emek sarfedildi. Bu arada bölgemizdeki sanayi kuruluşlarının, fabrikalarımızın, mermer ocaklarının iş makinelerinin aynı anda oralarda bulunmuş olması, işçileriyle beraber bulunmuş olması da önemliydi. Tabiki 53 ilde 270 yangından bahsediyoruz. Kısa süre içerisinde, Temmuz’un 28’inden başlayıp Ağustos’un sonuna kadar 270 yangın, 16’sı ise yangın açısından bakıldığında büyük yangınlar kapsamında olan bir yangınla mücadeleyi millet olarak, devletimizin kurumlarıyla üstesinden geldik. İnşallah bundan sonra da bu tür konularda birliğimizi, beraberliğimizi devam ettireceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından toplantı da görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Adem Korkmaz ile kentte bulunan sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.