GündemManşetÜniversite-MAKÜBURDUR ve MAKÜ için TARİHİ FIRSAT

3 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), bölgesel kalkınma odaklı özel teşvik’ten yararlanacak 5 üniversiteden biri oldu. 2006’da kurulan 40 üniversite arasından  seçilen MAKÜ, Kalkınma Bakanlığının ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nden yararlanacak pilot yüksek öğretim kurumlarından biri oldu. MAKÜ, “Hayvancılık ve Hayvancılığa Dayalı Sanayiciliğin geliştirilmesi” alanında desteklenecek.

5 ÜNİVERSİTEYE ÖZEL TEŞVİK

2006 yılında Burdur’da kurulan bu yıl 10’uncu yaşını kutlayan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) kaydettiği gelişme ivmesini, büyüme çıtasını daha yukarılara taşıyacak tarihi bir fırsat elde etti. MAKÜ, bölgesel kalkınma odaklı özel teşvik’ten yararlanacak 5 üniversite’den biri oldu.

Bu yıl ilk kez dün Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ‘2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nin pilot yükseköğretim  kurumlarından birisinin de Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, MAKÜ’nün geleceği açısından, Burdur hayvancılığını geliştirecek müjdeyi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 üniversiteye verilecek olan özel teşvik uygulaması hakkında şunları söyledi: “2006’da kurulan 40 üniversitemiz arasından  seçilen 5 yükseköğretim kurumumuz bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan  alanlarda özel olarak teşvik edilecek ve desteklenecek. Burada 5 üniversitemizi  ve desteklenecekleri alanları açıklıyorum. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Ahi  Evran Üniversitesi tarım ve jeotermal alanında, Bingöl Üniversitesi tarım havza  bazlı kalkınma alanında, Uşak Üniversitesi tekstil, dericilik, seramik alanında  Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nin pilot yükseköğretim  kurumları olarak belirlenmiştir.

Kaliteyi yükseltmenin yollarından biri de misyon farklılaşması olarak ifade edilen uygulama. YÖK’ün bu konuda başlattığı bir proje var. Uzun süredir hazırlıkları sürdürülen bu proje kapsamında 5 üniversitemiz pilot üniversite seçildi. 2006 yılında kurulan 40 üniversitemiz arasından seçilen 5 üniversite bölgesel kalkınma için özel olarak teşvik edilecek ve desteklenecek.”

MAKÜ’nün 40 üniversite arasında 100’e yakın kriterin dikkate alınarak, süzgeçten geçirilerek elde ettiği bu özel teşvik, Burdur’un ‘tarım ve hayvancılık kenti’ olduğunu, gelişiminin bu sektörler aracılığı ile olacağını da teyit etmiş, doğrulamış oldu. Devlet; bir bakıma MAKÜ’ye vereceği bu özel teşvikle, MAKÜ’ye il’i hayvancılık noktasında daha ileriye taşıma rolü, görevi yükledi. MAKÜ tarafından hayvancılık ve hayvancılığa dayalı sanayi alanında üretilecek olan akademik çalışmalar Burdur’da sahada tatbik edilerek ilimizde hayvancılık ve Burdur ekonomisi daha da büyüyecek.

MAKÜ internet sitesinden de konu hakkında yapılan ayrıntılı açıklamada, MAKÜ’nün bölgesel kalkınma projesinden faydalanacak pilot üniversiteler arasında yer almasının haklı gururunun yaşandığı vurgulandı. “Üniversitemiz 5 pilot üniversite arasında ilk sırada yer aldı” başlığıyla yayımlanan açıklamada, Kalkınma Bakanlığı’nca geliştirilen Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin Hayvancılık ve Hayvancılığa Dayalı Sanayiciliğin geliştirilmesi alanında alacağı destekleme ile daha da güçleneceğinin altı çizildi.

Rektör Korkmaz da konu hakkında yaptığı ilk değerlendirmede; “bölgesel kalkınma projesinden yararlanmak isteyen 40 üniversite arasında ilk sırada olmanın gururunu yaşıyoruz. 10. Yılını kutlayan üniversitemizde 2023 hedeflerine Kalkınma Bakanlığı tarafından verilen destek ile emin adımlarla yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

MAKÜ’den konu hakkında şu açıklama yapıldı:

ÜNİVERSİTEMİZ 5 PİLOT ÜNİVERSİTE ARASINDA İLK SIRADA YER ALDI

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. 5 üniversitenin pilot olarak belirlendiğini söyleyen Erdoğan, bu 5 üniversiteyi de açıkladı. Üniversitemiz bu 5 üniversite arasında ilk sırada yer aldı.

Üniversitemiz Kalkınma Bakanlığı tarafından 2006 yılında kurulan 40 üniversite arasında desteklenecek 5 üniversite arasında ilk sırayı alarak birinci pilot üniversite seçildi. Hayvancılık ve Hayvancılığa Dayalı Sanayiciliğin geliştirilmesi alanında alacağı destekleme ile alanında daha da güçlenecek olan Üniversitemiz pilot üniversite olmanın haklı gururunu yaşıyor.

AçılıştTöreninde pilot 5 üniversitenin ismini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Üniversitelerde belirli alanlarda bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak şekilde uzmanlığa yönelmelerini sağlamamız gerekiyor. YÖK’ün bu konuda Kalkınma Bakanlığı ile işbirliği halinde başlattığı bir proje var. Uzun süredir hazırlıkları sürdürülen bu proje kapsamında 5 üniversitemiz pilot üniversite olarak belirlendi. Kalkınma Bakanlığı 2016 için birçok çalışmaya ayırmış olduğu bütçe 4,2 milyar iken, bu yıl 2017 için 5,1 milyar ayırmış durumda. Bu artış %21’e tekabül etmektedir ve bu da yine aynı şekilde bu sürece ne tür bir önem verdiğinin ifadesidir. 2006 yılında kurulan 40 üniversitemiz arasından seçilen 5 Yüksek Öğretim Kurumumuz bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda özel olarak teşvik edilecek ve desteklenecektir. Ben bu 5 üniversitemizi ve desteklenecekleri alanları sizlere açıklıyorum.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi; Hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi; Sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Ahi Devran Üniversitesi; Tarım ve Jeotermal alanında, Bingöl Üniversitesi; Tarım havza bazlı kalkınma alanında, Uşak Üniversitesi; Tekstil, dericilik ve seramik alanında bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması projesinin pilot Yüksek Öğretim Kurumları olarak belirlenmiştir. Üniversitelerimize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Törenine Rektör Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Hüseyin Dalğar, Doç. Dr. Ömer Tekşen, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç ve fakülte dekanları da katıldı.

Pilot olarak 5 üniversite arasında ilk sırada olan MAKÜ adına konuşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz; “2006 yılında kurulan bir üniversite olarak bizimle beraber kurulan 40 üniversite arasında ilk sırada olmanın gururunu yaşıyoruz. 10. Yılını kutlayan üniversitemizde 2023 hedeflerine Kalkınma Bakanlığı tarafından verilen destek ile emin adımlarla yürüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç’a, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a, emeği geçen tüm Akademik ve İdari personelimize üniversitemiz adına teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive