BölgeEkonomiManşetBurdur ve bölge tarımını tehdit eden, endişe verici gelişme! PANCAR ÜRETİMİ 180 BİN TON AZALDI

1 sene ago

Pancar üretiminde Burdur tarımını, bölge çiftçisini tehdit eden bir gelişme de rekolte rakamlarında yaşandı. Bu yıl Burdur bölgesinde şekerpancarı üretiminde 180 bin ton düşüş yaşandığı tahmin ediliyor.

Burdur Şeker Fabrikası’nın sözleşme imzaladığı 6 il, 26 ilçe ve 151 köyde yapılan pancar ekiminde bu yıl rekolte düşüklüğü meydana geldi. Bu nedenlerin en başında ise; ‘yağışların dengesizliği, barajların istenilen dolulukta olmaması, şeker pancarı kampanyası başlama sürecindeki belirsizlikler’ geliyor.

Burdur Şeker Fabrikasının devredilme sürecinde yaşanan belirsizlik ortamı çiftçiyi de olumsuz etkiledi. Şeker kampanyası için hazırlıkların tam yapılamayışı, çiftçiye pancar ekiminde kullanacağı gübrenin zamanında verilmemesi gibi etkenler rekolteyi düşürdü.

Şeker sektöründeki sıkıntıları her platformda dile getiren Şeker İş Sendikası Başkanı Mustafa Onay şeker pancarı kampanyasında yaşanan rekolte düşüklüğüne yol açan nedenlere ilişkin yaptığı açıklamada; “Bu yıl Özelleştirme İdaresi Başkanlığı biliyorsunuz, ‘ihaleye çıkarken 600 bin ton şeker pancarı işlenecek, bunun karşılığında 74 bin ton şeker üretilecek’ dedi. Şu an itibariyle bu yılki rekoltemiz 420 bin ton ve takriben 56 bin ton civarında bir şeker üretimi gerçekleştireceğiz.

180 bin ton rekolte düşüklüğünün sebeplerine gelecek olursak, bunun birinci nedeni mevsimsel. Çünkü; yağışların dengeleri kayboldu. Barajlar istenilen dolulukta olmadığı için çiftçi pancarını yeteri kadar sulayamadı.

Pancarda su olduğu zaman mükemmel bir verim elde edilen bir bitki. Barajlarda kış ayında yeteri kadar yağış alınamamasından dolayı şeker pancarı istenilen seviyede sulanamadı  ve barajların erken kapatılmasından dolayı öncelikle rekolte düşüklüğü bundan kaynaklanmış durumda.

İkinci neden de özelleştirme süreci, belirsizlik ortamı. Şubat ayında satış ihalesine çıkılmış olan, Nisan’da satılan bu fabrikayı, Eylül’de başlayacak olan kampanyamızı bugün, yarın, birkaç gün sonra devredilecek muammasıyla sürekli ertelendi. Fabrikadaki işçilerimizin nakletme, emekliye sevk etme gibi durumların ortaya çıkışı, ciddi bir kampanya hazırlıkları yapılamayışı, çiftçiye bir destek sağlanamayışı, gübrenin zamanında gelmeyişi, pancar ekiminin zamanında yapılamayışı, bu saydığımız nedenlerle çiftçinin üretime iyi bir motive olamayışından dolayı oluyor” değerlendirmelerinde bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive