KültürManşetBurdur Valiliği’nde farklı ziyaret; Mini sipsi dinletisi

2 sene ago

 

Burdur Yörük Kültürü Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri Vali Şerif Yılmaz’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Dernek Başkanı Alaettin Kalkan yeni yönetim kurulu olarak bahar aylarından itibaren yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması yönünde çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

Burdur Valiliğinde sipsi sesi yankılandı

Ziyaretleri nedeniyle Dernek Yönetimine teşekkür eden Vali Yılmaz; “Burdur denince Teke Yöresinin kültür başkenti akla geliyor. Bugüne kadar dışarıya göç vermiş, dışarıdan göç almayan, bakir kültürnü yaşayan, yaşatan bir bölgeyiz. Son zamanlardaki bir takım değişikliklerle beraber bu kültürü genç nesillere aktarmada sıkıntı yaşanıyor. Bu kültürün yaşatılması için hem dernek olarak hem de bizler, hem sisvil toplum kuruluşları hep beraber çalışırız.

En azından bazı geleneklerimizin yaşatılması özellikle torosların devamı olan bu bölgede devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Turizm açısından da değerlendirirseniz belki de insanların en fazla dikkatini çekebileceği; ilimize, bölgemize gelen insanlar kültürümüzün ne olduğunu görmek için geliyor. Kültürümüzün yaşatılmasının çok daha ilgi çekeceğini düşünüyorum. İnşallah bunu da yaparız” dedi.

Ziyarette Vali Yılmaz kendisine hediye edilen sipsiyi çalmaya çalışması renkli anların yaşanmasına sahne oldu. Dernek Başkan Yardımcısı Sipsi Sanatçısı Hüseyin Demir’in sipsi dinletisi ise Valilik koridorlarında yankılandı.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive