İlçeManşetTurizmBurdur turizminde yeni bir soluk; ‘LAVANTA YOLU’ projesi

3 ay ago

Batı Akdeniz bölgesinin son yıllarda artan turizm aktivitelerinde öne çıkan destinasyonlardan biri olan, büyük ilgi gören lavanta tarlalarını yaygınlaştırma çabası içerisinde olan Vali Hasan Şıldak, lavanta’yı Burdur’un öne çıkan turizm değerlerinden biri haline getirmeyi hedefliyor.

Vali Şıldak’ın turizm vizyonu doğrultusunda hayata geçirmeye çalıştığı konu başlıklarından biri de; “Burdur’da lavanta yolu projesi.”

Vali Şıldak,  önceki gün Lavanta Yolu Projesi kapsamında ekim alanlarının artırılmasına yönelik fide dağıtımı yapılacak çiftçiler için  Tarım İl Müdürlüğü’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.

Son yıllarda öne çıkan turizm değeri; LAVANTA Ekoturizm, kültür turlarında lavanta’ya yoğun ilgi

Son yıllarda önemli bir turizm değeri olarak karşımıza çıkan, özellikle eko-turizm alanında kültür turlarının yoğun ilgisini çeken Lavanta’nın ekim alanlarının artırılmasına yönelik çalışmaları yakından takip eden Vali Hasan Şıldak, Valilik Basın Bürosu’ndan alınan bilgiye göre; katıldığı toplantıda bu alanda yapılan çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

Lavanta’nın tarım getirisinin yanında, turizm anlamında da önemli bir gelir getirisi olduğunu ifade eden Vali Şıldak, ilimizdeki turizm hareketliliğinin önemine vurgu yaparak Lavanta’nın da bu hareketlilikten en fazla pay alacak alanların başında geldiğini dile getirdi.

Salda’ya uzanan hat’ta Lavanta Yolu

İlimizin turizm potansiyeli anlamında, üzerinde durdukları öncelikli konuların başında Lavanta geldiğini belirten Vali Şıldak, özelikle Burdur Gölü – Salda Gölü güzergahında ismini “Lavanta Yolu” olarak belirledikleri bir projeyi uygulayarak, bu alanda bölge halkının,  Burdur’un turizm pastasından daha fazla katma değer elde etmesini amaçladıklarını belirtti.

Vali Şıldak bu kapsamda, belirledikleri güzergâh boyunca bulunan hazine arazileri de dahil olmak üzere, lavanta üretiminin artırılmasına yönelik başta bu bölgedeki çiftçiler olmak üzere dağıtılacak lavanta fideleri ile ilimizdeki lavanta üretimini artıracaklarını söyledi.

Lavanta Tanıtım Merkezi

Ayrıca bu yol güzergahında lavanta tanıtım merkezi yapacaklarını söyleyen Vali Şıldak, Salda Gölü ile başlayan Burdur’un turizm hareketliliğinin Lavanta ve diğer turizm alanları ile daha da iyi noktalara gelmesi için adımlar atıldığını belirtirken, bunun için de hem sosyal alanlar, hem ürünlerin satışının yapıldığı ve üretiminin de sembolik olarak gösterildiği bir “Lavanta Tanıtım Merkezi” yapılarak lavanta anlamında alt yapıya yönelik eksikleri gidereceklerini vurguladı.

Lavanta Yolu’nun rotası: Kuyucak- İlyas- Karakent- Akçaköy ve Salda Gölü güzergâhı

Lisinia doğa projelerinin, Öztürk Sarıca’nın bu anlamda yaptığı çalışmaların en güzel örneklerden biri olduğunu vurgulayan Vali Şıldak, Kuyucak, İlyas, Karakent, Akçaköy ve Salda Gölü güzergâhında oluşturacakları – Lavanta Yolu’nun, Burdur’un turizm destinasyonuna, turizm çeşitliliğine çok büyük katkılar yapacağını da sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive