EkonomiGündemManşetTESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Burdur, turizm yönünden güçlü olmasına rağmen yeni keşfediliyor”

8 ay ago

Burdur’a gelen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, önceki gün Burdur Esnaf Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi’ye ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

Palandöken beraberinde Antalya Esnaf Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere ve 6’ncı Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Tural ile birlikte  Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi’ye ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

Palandöken burada gazetecilere yaptığı açıklamada; “Burdur turizm yönünden güçlü olmasına rağmen yeni keşfediliyor” dedi.

Palandöken; “Burdur’un sosyo ekonomik yönden gelişmesi, esnaf sayısının artması biraz da şehirlerdeki dokuyu gitgide farklılaştırıyor. Yerel market, ulusal market zincirleri buradaki iş durumunu tekelci bir zihniyete götürüyor. Geleneksel yapısı, kendi kendine yetebilecek Burdur’un güzel ürünlerini Türkiye’nin her yerinde bulmak mümkün” ifadelerini kullandı.

Palandöken; “bir şehrin büyümesi esnaf ve zanaatkar sayısının çoğalması ile mümkün. Çok uluslu firmaların buraya gelip alışveriş kültürünü farklı yönlere taşımaları Burdur’a birşey kazandırmıyor. Sadece buraya kamyonla çöpünü bırakıyor. Konteynerle nakit parayı alıp götürüyor. Buranın insanının daha çok büyümesini önlüyor. İnşallah bu yapı Göl turizmi ile değişecek. Hem ülkenin hem Burdur’un yüzünü güldürecek” diye konuştu. memleketimiz terör belasından kurtulursa tahmin ediyorum her yerde bereket ve kazanç artacak diyen Palandöken; “gördüğünüz ordaki küçücük bir askeri harekatın maliyeti belki burdur’un bütün gelirinin üstünde” diye konuştu.

TESK’in siyasetten uzak olduğunu vurgulayan Palandöken; “TESK siyasetten uzak, kurumsal kimliğini muhafaza etmek suretiyle büyün siyasi partilerle diyalog halindedir. Dolayısıyla bizim bulunduğumuz konumların siyaseten malzeme yapılması da son derece yanlış. Tabi herkes farklı görebiliyor ama biz olduğumuz gibiyiz, biz esnafız. Biz dükkanımıza gelen müşterilerimizle nasıl muhatap oluyorsak siyasi partilerle de görüşlerimizi paylaşıyoruz. Çünkü bizim farklı bir seçeneğimiz yok. Bugünkü diyalog meselesinde de TESK öncü bir kuruluş” şeklinde konuştu.

Esnafın sosyal güvenlik primi ödemede sıkıntısı olduğunu söyleyen Palandöken; “esnaf günün en azından 18 saatini çalışıyor. Yanınızda çalışan işçi 7 bin gün prim üzerinden emekli oluyor. Tazminatını alıyor, kendisine yeni bir iş kurabiliyor. Ama siz işveren olmanıza rağmen 9 bin gün üzerinden emekli oluyorsunuz onun aldığı maaşın ancak 4’te 3’ünü ancak alabiliyorsunuz. Yani çalışanınızdan daha az bir emekli aylığı ile emekli oluyorsunuz. Bu bir haksızlık” dedi.

Palandöken ve beraberindekiler esnaf ziyareti yaptıktan sonra Burdur’dan ayrıldı. Burdur Esnaf Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi Palandöken’e bakır işleme tabak ve Salda gölü tablosu hediye etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive