EkonomiManşetBURDUR TİCARET ve SANAYİ ODASI’NDA (BUTSO) SEÇİM ZAMANI

2 sene ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, 1 Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan Oda bünyesindeki 13 Meslek grubunun dahil olduğu Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin duyurusunu yaparken, Burdur gündemine ait açıklamalarda da bulundu. Üç dönemdir Oda Başkanlığı görevini yürüten Yusuf Keyik dördüncü kez BUTSO Başkanlığına talip olduğunu açıkladı.

13 MESLEK GRUBUNDA  1468 ÜYE OY KULLANACAK

İlimizin en büyük sivil toplum kuruluşlarından, Burdur ekonomisini, ilimizdeki ticareti temsil eden Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BUTSO) 2017 yılında Ekim ayında ertelenen meslek grubu seçimlerinde yeni takvim kesinleşti, seçim heyecanı başladı. Keyik düzenlediği basın toplantısında; “Malumunuz 6 ay önce seçim tarihini 7 Ekim (2017) olarak paylaşmıştık. Fakat Bakanlar Kurulu kararı ile 6 aylık uzatma kararı çıkmıştı. 1 Nisan ila 30 Nisan arası tüm Türkiye’de bulunan 365 oda ve borsamız seçimlerini tamamlamak üzere seçim atmosferine girildi. Bizde seçim kuruluna 1 hafta önce listelerimizi vererek gün almak için müracaatımızı yaptık. 1 Nisan’da seçimlerimizi yapmak üzere seçim kurulumuzdan yetkimiz çıktı. Listelerimiz kesinleşti” dedi.

 

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nda toplam 2 bin 589 üyenin bulunduğunu ancak bazı nedenlerden dolayı 1468 üyenin 13 meslek grubunda oy kullanacağını sözlerine ekleyen Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik; “13 meslek grubunda organ seçimlerine giriyoruz. Bu meslek gruplarında 35 arkadaşımız yeni meclisimize inşallah katılacaklar. Bu yeni meclisinden içinden yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, meclis başkanı ve meclis başkan yardımcıları, 1 tanede katip üye olmak üzere ara seçimlerimizi de 1 Nisan’daki süreçlerden sonra yapıp, inşallah önümüzdeki seçim çalışmalarında hızlı şekilde tekrar başlayarak, ilimizde hizmet etmeye görev yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Şeker Fabrikası hakkında da konuştu

Ülke ve yerel gündemdeki yerini koruyan Burdur Şeker Fabrikası hakkında da açıklamalarda bulunan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik; “Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleşmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Malumunuz Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncelikli olarak özelleştirmenin durdurulması noktasında. Ama bu karardan devletimiz, hükümetimiz vazgeçmez ise Burdurlu iş adamları ve sivil toplum örgütlerinin katılacağı bir konsorsiyumla Şeker Fabrikasını Burdurlulara kazandırabilirmiyiz? Alabilirmiyiz- Bunun çalışmalarını yapıyoruz. En son daraltılmış yürütme kurulu ile en son 15 Mart’ta bir toplantı yaptık. Tarafıma verilen görev doğrulturunda 50-60 iş adamı ile bire bir görüşüp, ne düşündüklerini ve ne kadar hisse alabilecekleri öğrenmemiz istendi. Bu çalışmaları bir yandan yapıyorum. Yürütme kurulunun tekrar bir araya gelip en son şeklini verip eğer özelleştirmenin iptali söz konusu olmazsa 18 Nisan 2018 tarihine kadar son ihale teklifinin verilmesi gerekmektedir. Şayet 3 Nisan’da yapılacak ilk özelleştirmesi ihalesi yapılırsa bizim Burdur’da ihale yapılacağı anlamına geliyor.

Bunun teminat mektubu çalışmaları, diğer şirket kurulum çalışmalarını tamamlayıp 18 Nisan’daki ihaleye girip bizim kafamızda tasarladığımız bir rakam doğrultusunda ihalede bulunacağız. Eğer o rakamların üzerine çıkarsa yapacak bir şey yok. Çünkü bizim alabileceğimiz rakamı tespit ederek ihaleye gitmemiz gerekiyor. Bunun altını çizelim. O rakamın üstüne eğer ihale devam ederse biz oradan çekilmek zorunda kalacağız. İstediğimiz düşündüğümüz rakamlarda olur ise İnşallah Burdur’umuza mal ederiz. Ve Burdur ekonomisinin lokomotifi olan Burdur Şeker Fabrikamız Burdurluların elinde yoluna devam eder diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive