EkonomiManşetBURDUR TİCARET BORSASI (BTB) ‘Sanal Düve Borsası projesi’ni hayata geçirdi

5 sene ago

Sanal Düve Borsası Burdur Ticaret Borsası tarafından hayata geçirildi. Burdur Ticaret Borsası tarafından iki yıldır çalışmaları sürdürülen Sanal Düve Borsası Projesi tamamlanarak hayata geçirildi. Sitede Damızlık Düve alım satımı yapmak isteyenler www.duvebankasi.com adresine üye olarak alım satım gerçekleştirebilecekler. Siteye üye olanlar kredi kartı ile taksitli alışveriş yapabilecekler.

İki yıl önce göreve geldiklerinde üyelerine verdikleri sözlerden birisinin Sanal Düve Borsası’nı hayata geçirmek olduğunu bildiren Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, DHA ve gündemburdur.com’a yaptığı açıklamada; “göreve geldikten sonra hızlı bir şekilde çalışmalara başladık ama alelacele olmaktan ziyade daha kapsamlı bir proje olsun diye çalıştık. Geçtiğimiz günlerde projeyi tamamladık. Türkiye’de ilk defa ortaya atılmış bir proje idi. Araç, Konut, Beyaz Eşya gibi alışveriş yapılabilen bir çok sanal alışveriş sitesi var ama Tarım ve Hayvancılıkla ilgili bir sitenin eksikliği vardı.” dedi.

Akıllı telefonların, bilgisayarların ve internetin sadece şehrin değil kırsalın da vazgeçilmezleri arasında olduğunu aktaran Başar şunları söyledi: “projemizin genel amacı, Türkiye’de damızlık düve satan tek il Burdur. Dolayısıyla Burdur’da bunun marka değerini yükseltmemiz gerekiyor. Tek düve satılan il Burdur ise Burdur’un marka değerini yükseltmemiz için bunun bir borsası oluşması gerekiyordu. Bunun sanal ortamda oluşturmanın daha uygun olacağını düşündük. Niçin sanal ortamda diye bir soru gelecek olursa, Düveler gebe oldukları için nakile çok elverişli değiller. Abortlar şekillenebileceği için sanal ortamda bir düve borsası kurmak daha mantıklı idi.” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİYE NASIL BİR KAZANÇ SAĞLAYACAK

Başar “Bir çok Düve satışı yapan firma var. Tabi tek elden satılmıyor. Üreticiden çıktıktan sonra 4’üncü aracıya kadar gittiği oluyor. Bu da Düve’nin başlangıç fiyatı ile son fiyatı arasında bir uçurum ortaya çıkarıyor. Burada bir terslik var üreten değil aracılar para kazanıyor. Biz bu proje ile aracı miktarını minimize ederek üreticinin daha çok kazanmasını amaçladık. İnanıyorum ki bunu da sağlayacağız. Aracılar da bu sisteme girip nerede satılık düve olduğunu görerek düve tedarikinde zorlanmayacaklar.” şeklinde konuştu.

e-düve Borsası’nın Burdur’un Damızlık vasfında bir numara olmasından kaynaklı daha fazla fiyata düve satmasını sağlayacağını kaydeden Başar “Düve Borsası Burdur Ticaret Borsası’nın isim hakkıyla ortaya çıktı ama sadece Burdurlular değil Tüm Türkiye’deki insanlarımız bu sistemimizden yararlanacak.

Edirne’den Kars’a, Burdur’dan Iğdır’a kadar herkes sanal düve borsamızdan güvenli bir alışveriş yapabilecek. Siteye ilan girilince hemen yayınlanmıyor. İlanlar bizim arkadaşlarımız tarafından 72 saat süreyle incelendikten sonra yayınlanıyor. İki türlü satış işlemi var. Banka yoluyla havale ve kredi kartı ile satış yapılabilecek. Alıcı ve satıcı kendileri karşı karşıya gelmek isterlerse nakit olarak alışveriş yapılabilecek.” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive