KültürManşet‘Burdur Tarihi ve Anılar’ kitabı tanıtıldı

3 sene ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BUTSO) kültür yayınları arasında bastırılan ‘Burdur Tarihi ve Anılar’ isimli kitabını önceki gün tanıtımı (lansman) toplantısı gerçekleşti.

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda yapılan basın toplantısına; BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Meclis Başkanı Feyzi Oktay, BUTSO yönetim kurulu üyeleri ile kitabın hazırlanmasında öncülük eden Esengül Boyacıoğlu İnalpulat, editörler Doç.Dr. Şevkiye Kazan Nas, Osman Koçıbay ve gazeteciler katıldı.

Burdur’la ilgili pek çok fotoğrafın yer aldığı, Burdur’un geçmişini yansıtan bu kitap önemli bir kültür hizmetini yerine etirdi. Bir Burdur sevdalısı olan Esengül Boyacıoğlu İnalpulat’ın girişimleriyle başlayan ailelerin fotoğraf arşivlerini paylaştırkları kitap, BUTSO’nun desteğiyle topluma kazandırıldı. Burdur Tarihi ve Anılar kitabı, 12 bölüm, 289 sayfa ve 550 fotoğraftan oluşuyor.

Ticaret ve Sanayi Odası olarak son 10 yılda 10 kitap bastırdıklarını hatırlatan BUTSO Başkanı Keyik, “Burdur’da yaşamayıp, Burdur sevdası olan birçok değerli insanımız Burdurla ilgili bir takım çalışmalar yapıp bizimle iletişime geçiyorlar. Biz de bu çalışmaları değerlendirip kayda değer çalışmalarsa elimizden gelen katkıyı sağlayarak Burdur’umuza kazandırmaya çalışıyoruz” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik “ Burdur Tarihi ve anıları adlı kitabımızın tanıtımı ile ilgili olarak bir araya geldik. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak geçmiş 10 yılda 10 tane kitap basma fırsatı bulduk. Bu kitapların bir kısmı ekonomik, bazıları kültürel, bir kısmı da turizm anlatan kitaplar. Bundan bir buçuk , iki yıl önce Esengül Boyacıoğlu hocam bana geldi. Ankaradaki birkaç Burdurlu arkadaşı ile birlikte girdikleri çalışmayı anlattı. Bunu bir kitap hailne getirebilirmiyiz diye bir görüşmemiz oldu. Bizde çalışmayı bize göndermelerini hakikaten ilimize ve odamıza yararlı olacaksa kitabı yaparız dedik. Hakikaten çalışma geldikten sonra gördükki gerçekten yararlı olacağını düşündük ve yaklaşık bir buçuk iki yıllık bir çalışma burada biraz gecikmeli olsada ortaya güzel bir eser çıktı. Kitap çıkalı bir ay oldu ve bu bir aydır bizden bu kitapla ilgili çok fazla talepler var. Yaptığımız çalışmanın karşılığını almak ifadesi bizleri mutlu ediyor. Ben bu kitapta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Burdur tarihi ve Anılar projesinin mimaralrından, Burdur ile ilgili çalışmalara imza atan Esengül Boyacıoğlu İnalpulat da kitap hakkında yaptığı konuşmada; “Burdurmuzun geçmişini 1971 yılına kadar yaşananları Burdruda yaşamış kişilerin tanıklıklarını olayları fotoğrafları kent hafızasına kaydetmek ,gelecek kuşaklara kentimiz ile ilgili belgeler ve bilgiler bırakabilmek amacıyla gönüllü olarak başlatılan bir çalışma sonucunda bir kitap hazırladık.Sosyal Medya paylaşım sayfasında burdur tarihi ve anılar adıyla başlatılan paylaşımlar sonucunda bu kapsamda bir kitaba ihtiyaç olduğunu tesbit ettik. Bu sayfada bulunan fotoğrafların sahiplerinin onayını alarak kentimizin tarihine ışık tutmak ve değerlendirmek amacı ile albüm niteliğinde bu eseri oluşturduk. Bu kitap 12 bölümden 289 sayfadan 550 fotoğraftan oluşmaktadır. Tüm bilgi fotoğraflar sayfamızdaki kişilerin aile ve albümleridir. Şüphesiz bu eser çok eski bir tarihe ve geçmişe sahip olmakta Burdurn tüm özelliği ile tanıtmak bu konudaki bilgi ve belge fotoğrafları bir araya getirip gelecek nesillere aktarmanın yeterli olmadığını biliyorum.Ancak önemli bir başlangıca adım attığımızı biliyorum. Önümüzdeki yıllarda yeni belge ve fotoğraflarla bu eseri daha zenginleştirerek Burdurun tarihine, geçmişine ve misyonuna uygun bir hale getirileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive