EkonomiKültürManşetBURDUR, TANITILMAYA HAZIR (HEDİYELİK EŞYALAR SATIŞA HAZIR HALE GETİRİLDİ)

4 sene ago

Burdur Tüm Emekliler Derneği’nin, T.C. Kalkınma Bakanlığı Genel Koordinasyonu’nda, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 2015 Hibe Desteği ile Burdur Kadın Girişimciler Atölyesi işbirliği ile yürüttüğü ‘Teke Yöresi Tarihi Değerlerini Turizme Kazandırma Çalışması’nın sonuç raporu hazırlandı. Burdur Tüm Emekliler Derneği Başkanı Kemal Arslan öncülüğünde başlatılan çalışma kapsamında, Burdurlu Girişimci kadınların, büyük bir özveriyle hazırladıkları, Burdur’un tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan hediyelik eşyalar artık satışa sunulacak hale geldi.

Burdur’un tanıtımına büyük katkı sağlayacak proje kapsamında, Teke Yöresi’nin başkenti olarak bilinen Burdur’un, yörük kültürünün yansımalarının yanı sıra, Sagalassos, Kibyra, Bucak İncirhan ve Susuzhan gibi Burdur’un tarihi ve kültürel değerleri, turistik amaçlı satılmak üzere bez çantalara işlendi, ayrıca hediyelik eşyalarda da bu figürler yer aldı.

Bunun yanı sıra, yüzerlik tohumundan yapılan, evlerin kapılarına asılan hediyelik eşyalar da satışa hazır hale getirildi.

Burdur Tüm Emekliler Derneği Başkanı Kemal Arslan, Burdur Kadın Girişimciler Atölyesi’nde düzenlediği basın toplantısında ‘Teke Yöresi Tarihi Değerlerini Turizme Kazandırma Çalışması’nın’ sonuç raporunu kamouyu ile paylaştı.

‘İŞSİZ VE EKONOMİSİ ZAYIF KADINLARA İŞ İMKANI’

Burdur Tüm Emekliler Derneği Başkanı Kemal Arslan, açıklamasında; “Burdur’un tarihi değerlerini, ticari amaçla kullanıp, Burdur Girişimci Kadınlar Derneği ile birlikte işsiz ev kadınlarına ekonomik getiri sağlamak, yani tencerelerini kaynatmalarına bir nebzede olsa katkı sağlamak amacıyla, Burdur Girişimci Kadınlar Derneği ve Burdur Tüm Emekliler Derneği ile birlikte hazırlamış olduğumuz, BAKA destekli projemizin sonucuna gelmiş bulunmaktayız. Hazırlamış olduğumuz projede, bölgemizin tarihi ve turistik değerlerini , kültürel değerlerini motif haline getirip, kopyalarını çıkarmak suretiyle, Müzelerde ve tarihi satış reyonlarında satarak, ilimizin bacasız sanayisini oluşturan atölyede faaliyete geçirmiş bulunmaktayız. Bu çalışma Burdur’da, Burdur’a gelip Burdur’dan anmalık, Burdur’u hatırlatacak bir ürün bulamayan yabancılar için Burdur açısından önemli gelir getirecek bir kaynağı varetmiş bulunuyoruz. Burdur ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını düşündüğümüz bu proje, öncelikle işsiz ve ekonomisi düşük Burdur kadınlarına hayırlı olsun diliyoruz, bunu bekliyoruz.” dedi.

‘SİVİL TOPLUM – KAMU İŞBİRLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ’

Projenin kamu-sivil toplum işbirliğinin en güzel örneği olduğunun altını çizen Kemal Arslan; “Burdur’da sivil toplum örgütlerinin yöneticiler tarafından yıllardır süren baskılar nedeniyle, verimli çalışmayı bir kenara bırakın, rahat bile çalıştırılamadığı yakın tarihimde sizler tarafından da bilinmektedir. Ancak geldiğimiz noktada, limize Vali olarak görevlendirilmiş olan Sayın Hasan Kürklü’nün, Burdur’daki sivil toplum örgütleriyle yakın diyaloğu, verimli çalışması sonucunda , bu çalışmalar sonuç bulmuştur. Başta Sayın Valimiz Hasan Kürklü’nün destek ve katkılarıyla BAKA’nın finansı, İŞ-KUR’un desteği ve Halk Eğitimin koordinatör ve desteğiyle, Burdur’da bu çalışma başarılmıştır. Burdur’dan doğru elde edilen bu kazanım, tüm Türkiye’deki kadın örgütlenmelerine, sivil toplum örgütlenmelerine örnek olacak bir çalışmadır. Aracılığınızla, bu çalışmaların sürdürülebilir hale getirilmesini sağlayan başta Sayın Valimiz Hasan Kürklü’ye ve diğer kurumlara teşekkür ediyoruz. İşte kamu-sivil işbirliğinin güzel bir örneğini Burdur’dan tüm ülkemize yansıtmış olacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

‘İLİMİZDE VATANİ GÖREVİNİ YAPAN ASKERLERE YÖNELİK PROJE’

Ayrıca, ilimize vatani görevini yapmaya gelen askerlerin, memleketlerine dönerken, Burdur’u simgeleyen bir hediyelik eşya götürmeleri yönünde de talepleri olduğunu aktaran Arslan; “Burdur’da girişimci kadınlarımız tarafından hazırlanan, ilimizin tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan bu ürünlerin, 58. Piyade Er Eğitim Alayı’na vatani görevini yapmaya gelen askerlerimize sunulabilmesi ve memleketlerine dönerken, Burdur’u simgeleyen bir anmalık, hediyelik eşya götürebilmeleri için, 58. Alay’da stant açarak hediyelik eşyaların satılması yönünde bir stant talebimiz oldu. Bu olanağın sağlanmasıyla, Kalkınma Bakanlığı destekli hazırlanan proje kapsamında, kadınlarımızın Burdur’da ürettiği bu el emeği ürünlerin satışının sağlanmasını, hem de ilimizin tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyoruz.” bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

PROJE ÖZETİ

Tüm Emekliler Derneği Başkanı Kemal Arslan’ın açıklamasına göre, projenin genel amacı; Teke Yöresi’nin merkezi olan Burdur merkez ve bağlı 10 ilçesinde tarihi varlığın derlenip, yöreye özgü olanlar ayrıştırılarak, Kültür Bakanlığı’na başvurulup Bakanlığın bilgisi dahilinde mulajlarının çıkarılıp, minyatür kopyalarının çıkarılarak bu kalıplarla üretilen tarihi değere sahip ürünlerinin turizme sunulmasının sağlanması.

Projenin özel amacı ise; Teke Yöresi tarihi zenginliklerinden yöreye özgü olanların derlenip, mulajlarının çıkarılıp, minyatür kalıplarının yapılarak, hediyelik eşya halinde turizmin hizmetine sunulmasının yanısıra, bu değerlerin bölgemizde açılacak atölyelerde yoğun bir işletmecilik öngörüldüğünden yöre insanının ve özellikle kadınların istihdamda etkin rol alınmasının sağlanması.

PROJEDE BEKLENEN SONUÇLAR

Teke Yöresi karakteristik kimliğini yansıtan Burdur ilinde yapılacak envanter çalışmasıyla bir veri tabanının oluşturulması. Bu çalışmalar üzerinden yapılan alan taraması ile kültürel değerlerin yerinde tespiti ve veri tabanının oluşturulması. Yapılacak çalışmalarda derlenen verilerin değerlendirilerek yöre kültüründe varlığının tespiti ile yöre kültüründe kronolojik bir tasnifin yapılması. Derlenen verilerin broşürle ve minyatür hediyelik eşyalarla ve yararlanıcılara sunulması. Oluşturulan internet sayfası ile elde edilen çıktılar kamuoyunun hizmetine sunulması sağlanmıştır.

TEMEL FAALİYETLER

Proje genel itibariyle 3 ana aşamadan oluşmaktadır. Hazırlık aşaması uygulama aşaması ve sonuç aşaması. Hazırlık aşaması, uygulama aşaması ve sonuç aşaması.

Hazırlık Aşaması: Bu aşamada projenin hedef kitlesi olan kesimlerle iletişimin kurulması ve iş planının hazırlanması, görev taksimi ve zaman çizelgesinin oluşturulması gibi genel hususlar .

Uygulama aşaması: İl Kültür ve Müze Müdürlüğü’den alınan veriler doğrultusunda karakteristik Teke Yöresi kültürünü yansıtan tarihi değerler bulundukları yerde incelenip görüntülerinin alınması, bu görüntüler doğrultusunda orijinaline uygun biçimde küçültülerek kalıplarının çıkarılarak, minyatür hediyeliklerin dökülmesi, boyanması ve hazırlanan sehpalar üzerine yerleştirilmeleri sağlanıp, bu çalışmaları sürdürecek kadronun uygulamalı eğitimi sürdürülmüştür. Magnet olarak basılması belirlenen 19 tür görselin düzenlemeleri yapılarak, magnet biçiminde basımları tamamlanmıştır.

BEKLENEN SONUÇLAR, HEDEF GRUPLAR YARARLANCILARIN ÜZERİNDE BEKLENEN ETKİ:

Hedef grupların başında gelen yöre insanının bu çalışma ile farkındalıkları artıp, yöre insanına yeni bir meslek ve iş alanı ile istihdam sağlanacaktır. Başlatılan proje ile üretilen ürünlerin pazarlanmasıyla yaklaşık 150 kişiye iş olanağı sağlanacaktır. (Özellikle kadınlara). Proje ortağı Girişimci Kadınlar Derneği Atölyesi’nde İŞKUR ve Halk Eğitim Müdürlüğü destekli açılan Bez Bebek yapım kursunda 12 kadın Bez Bebek yapımını öğrenmiş, üretilen tarihi varlıklarla birlikte Bez Bebeklerin pazarlanmasıyla 12 kadın aile ekonomilerine katkı sağlamaktadır. Proje sonucu açılan atölyede seramik ve hediyelik eşya üretimiyle yöremizin tarihi değerleri turizme kazandırılmasıyla başlamıştır. Bu yönüyle proje umut vadeden bir çalışma olarak değerlendirilmektedir.

HEDEF GRUPLARIN TEKNİK VE YÖNETİM KAPASİTELERİ

Eğitim düzeyinin yüksek olduğu teke yöresi insan profilinde hedef gruplarda teknik düzeyde ve yönetim kadrosunda bir sıkıntı yaşanmamıştır.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Proje kapsamında ortaya çıkacak ürünler, turizmin hizmetine sunularak bölge insanına ve ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağından sürdürülebilir bir projedir.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive