EğitimEkonomiİlçeManşetSağlıkÜniversite-MAKÜBurdur Süt’te markalaşamadı

4 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Burdur Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programında Öğretim üyesi olarak görev yapan Doç Dr. Seval Sevgi Kırdar Burdur’un Süt konusundaki bilgilerini bizlerle paylaştı.

Doç Dr. Seval Sevgi Kırdar, 1991 yılında 16 tane süt işletmesi vardı, şehir merkezinde bu kadar süt işletmesinin çok oluşunu ben hayretle karşıladım. Bugün Burdur’da 19 tane süt işletmecisi var. Okulumuzdaki öğrencilerin eğitim ve staj yapma imkânı var. Bu bizim için önemliydi, bugün Burdur’a baktığımızda ise bizden geride olan Tire, süt ve süt mamulleri bizlerden oldukça ileri durumunda olduğunu biliyoruz. Burdurda sütün bakteri durumu Avrupa standartlarında ve de süt fiyatı diğer illere göre iyi, ne yazık ki Burdur sütünü işlemiyor satarak para kazanıyor.

Süzme yoğurt’un marka olması lazım

Burdur’a ilk geldiğimde özellikle süzme yoğurdu çok beğenirdim ve yine Burdur’da yapılan süzme yoğurtun tadı damak tadının farklı olduğu için ben Ankara’ya götürürdüm. Damak tadı farklı olan taze süzme yoğurt Marka olmalı, büyük işletmeciler bu alanda markalaşmalı.

Eylem Planı Yok

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Burdur Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programında Öğretim üyesi olarak görev yapan Doç Dr. Seval Sevgi Kırdar, İşletmelerin eylem planı olduğunu Burdur’un ise süt konusunda eylem planının bulunmadığını söyledi. Yanlış hatırlamıyorsam gıda verilerinde 1998 yılında eylem planı var başka yok. Burdur böyle olmamalı. İki üç şirket bir araya gelip sorunlarının çözümü için ortaklaşa hareket edemiyor. Burdur Hayvancılıkta Hollanda’yız diyor bu kavram artık yok olmuştur. Üretiyoruz ama tüketmiyoruz. Sorun burada, bir ürünü ne kadar üretirseniz üretin tüketmeyince yok olursunuz. Toplum olarak süt tüketmiyoruz. Çocuklarımıza gazlı içecekleri veriyoruz ama en önemli besin kaynağı olarak sütü tüketmiyoruz. Dış ülkelere baktığımızda süt tüketimi bizden kat kat üstünde. Süt tüketimini yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bir anne baba evinde kitap okumuyorsa çocuğuna sürekli kitap oku, demek gibi oluyor. Bir ailede süt alışkanlığı küçük yaşta başlamalı ve tüm aile fertleri süt alışkanlığını benimsemeli ki süt tüketimi fazla olsun. Süt alışkanlığı olmayan biri 30 yaşından sonra süte alışamaz. Biz de toplum olarak sütü küçük çocuklar içer bilinci yaygındır. Bugün yabancı ülkelerin filmlerini seyrederken gece kalkan birinin buzdolabından süt içmesi topluma verilen bir mesajdır. Bu bizim toplumumuzda maalesef yok. Okul sütü iyi bir adım sayılabilir. Fakat sadece çocuklarımız değil herkesin bu alışkanlığı kazanması lazım, diyerek süt tüketiminin yaygınlaştırılmadığı sürece bu sıkıntıların giderilmeyeceğini, belirtti.

Doç. Dr. Seval Sevgi KIRDAR

1992-2002 Yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Meslek Yüksekokulunda öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 2002 yılında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Doktorasını tamamladı. 2003 yılında aynı üniversitede Meslek Yüksekokulu Süt Teknolojisi Programına Yrd. Doç. Dr. olarak atandı. 2003-2005 yılları arasında Burdur Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yürüttü. 2006-2012 yılları arasında Gıda işleme Bölüm başkanlığı görevini yürüttü.

Doç Dr. Seval Sevgi Kırdar Halen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Burdur Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programında Öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive