Son zamanlarda birbiri ardına hayata geçirdiği spor yatırımları ile dikkat çeken Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) güçlü spor alt yapısında emin adımlarla ilerliyor. MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, MAKÜ Yerleşkesi içinde yer alan, spor ve turizm yatırımlarının parçalarından biri olan Lavanta Tepesi Otel’de düzenlediği basın toplantısında, MAKÜ’nün spor yatırımlarını anlattı, spor vizyonundan kesitler sundu.

Yaklaşık beş yıllık bir sürede MAKÜ’nün spor yatırımlarının şekillendiğini,artık somut anlamlar kazandığını vurgulayan Rektör Korkmaz, “Burdur, bu yatırımlarla (Sporcu Kamp ve Eğitim Merkezi- beş yıldızlı Otel konseptinde Lavanta Tepesi Oteli, Stadyum kompleksi ve spor salonları) artı; sporla anılır hale gelecek” dedi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, ‘MAKÜ Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezi’ hakkında bilgi vermek amacı ile basın toplantısı düzenledi. Basın mensupları ile bir araya gelen Prof. Dr. Rektör Korkmaz‘ın konuşmalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Mehmet Akif Ersoy’un 3 şiiri de bestelendi”

3. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim Sanat ödüllerimiz vardı. Bu programımızı Ankara’da Cumhurbaşkanlığında icra ettik. Şöyle de konuşmuştuk biz 100. Yılı bir hafta da değil yıl içerisinde serpiştirdiğimiz değişik etkinliklere devam edeceğiz diye söylemiştik. Sadece bilgi olarak söyleyeyim bu hafta 19 Haziran 2021 Cumartesi günü 100. Yıl İstiklal Marşı özel ödülleri programını icra edeceğiz. Yine 29 Ekim haftasında Uluslararası bir sempozyumumuz var. Bu katılımın %80’nin uluslararası olduğu, yurt dışından katılımların olduğu uluslararası bir organizasyon. Yine bu hafta sonu Mehmet Akif Ersoy’un 3 şiiri de bestelendi. Üniversitemizin Türk Müziği Konservetuarı hocalarımız tarafından bu bestelerin de ilk defa tanıtımı yapılacak. İnşallah beğeni alırız.

“Spor turizminin dünyadaki ekonomik büyümesi %15”

Üniversitemizin, içinde bulunduğumuz tesisinde yer aldığı ‘Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi ‘projemiz vardı. Yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştığımız bir proje. Otelimiz 1 yıl önce hizmete girmişti ama tesislerimiz, alt yapılarımız ve bu alt yapıların tamamlanması pandemi koşullarının birazcık fırsat vermesiyle sektörle buluştuğumuz bir dönemdeyiz. Bu sebeple bende hem bu dönem hem önümüzdeki dönemlere ilişkin spor sektörüyle ve spor turizmi olarak da ifade ettiğimiz alanla ilişkin halihazırdaki durumu ifade eden bilgilendirmeler yapacağım. Dünya’da spor endüstrisinin bir endüstri olarak büyüklüğü 600 milyar doların üzerinde. Bütün bileşenleriyle büyük bir sektör. Spor Turizmi’nin bunun içerisindeki payı yaklaşık 170 milyar dolar. Yani çok ciddi bir rakamı spor turizmi, spor müsabakaları, seyirciler, kamplar, başka şehirlere sportif amaçlarla yapılan hareketleri kapsamı içine alan izleme, eğlenme davranışlarıyla bütünleşen bir sektörü oluşturuyor. Bir başka çarpıcı durumda dünya daki turizm sektörünün yıllık büyümesi %4-%4.5’lar düzeyinde. Ama spor turizminin dünyadaki ekonomik büyümesi %15. Yani esasında bize bir ufuk veriyor, işaret veriyor. Bu alanın geleceği açısından bize bir işaret veriyor. Türkiye’nin ise bu küresel spor turizminden aldığı pay %1.5 düzeyinde. Bu da bizim esasında çok mesafe almamız gerektiği noktasında.

“Birden fazla gelir parametresi oluşturabilecek alternatifleri de değerlendirmek lazım”

Peki biz bu işe niye böyle baktık, neden baktık; öncelikle Burdur kentine yönelik olarak yapmış olduğumuz analizlerde öne çıkan birkaç sektör var. Bunlardan bir tanesi geniş anlamda turizm. Tabi turizm dediğiniz şey adı kadar kolay değil. Çok ciddi bakış açılarana ihtiyaç var. Bugün hepimiz bir Salda Gölü meselesinde Burdurlu olarak kafa yoruyoruz. Bu göl bir tabiat harikası olarak bize bırakılmış, büyük bir miras. Ama aynı zamanda da Burdurlunun bu mirastan, bu potansiyelden o gölü de koruyarak nasıl pay alabileceğimize kafa yoruyoruz. İşte coğrafyamızın tarihi köklerinde yer alan Sagalassos, Kibyra, Hacılar höğüyü gibi bir takım tarihten bize kalan miraslar var. Yine bölgenin bitki örtüsü ile ilgili bir lavantadır, işte biz ada çayını da buna katabilir miyiz diyoruz. Çünkü bizim burada yaptığımız denemelerde yaklaşık 300 dekarlık bir alanda ada çayı ekimi yaptık. Lavanta’dan yaklaşık 20 gün once oluyor ve görüntüsü, görseli lavantadan aşağı değil. Daha da ötesi ekonomil getiri itibariyle de çok ciddi bir getiri elde ediyor ve hiç su kullanmıyorsunuz. Yani turizm ile ekonomik aktivitenin gelirin birden fazla gelir parametresi oluşturabilecek alternatifleri de değerlendirmek lazım.

“Türkiye’de ihtisas üniversitesi seçildik”

Üniversite yönetimine talip olduğumuz da, daha atanmadan once şöyle bir hedef koymuşuz kendimize; ‘Üniversite kent için ufuk açıcı çalışmalarda öncü rol üstlenecek’ diye. Daha önce Burdur Gelişim Merkezi’ni kurmuştuk. Bu merkez değişik vesilelerle çalışmalarını Burdur için İl Gelişim Planı’na kadar birçok çalışmayı yürüttü. Bunun dışında burada ‘Akademi Burdur’la buluşmalı, Burdur’la yükselmelidir’ başlığının altında 15. Madde’de şöyle bir başlık yazmışım. ‘Burdur ve bölgesine yönelik olarak çocukları, öğrencileri ve gençleri spora teşvik için birçok branşta ulusal ve uluslararası müsabakaların ve kampların yapılabileceği bir mekanın, kampüs içinde ayrılarak turnuva köyü projesi’ diye bir projeden bahsetmişiz. Esasında biz Burdur ile ilgili 3 sektörü analiz etmiştik. Bunlardan birisi Turizm, birisi Hayvancılık birisi de Doğal taş ve Madencilik sektörü. Doğal taş ve Madencilik konusunda yaptığımız çalışmalar esasında uzun soluklu projeksiyonlar ama arzu ettiğimiz noktaya burada bir jeoloji mühendisliğinin olmaması, maden mühendisinin olmaması YÖK’ünde bu alanlara artık hiçbir Üniversite’de açmıyor olması bizi daha çok güçlü olduğumuz diğer 2 alana yöneltti. Bu alanlardan birisi Hayvancılık Sektörünün gelişimi, Veteriner Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisat Fakültesi sizlerde izliyorsunuz 4 yıldır sahadayız. Türkiye’de de bu konudaki ihtisas üniversitesi seçildik. Bu sürecinde öncü üniversitelerinden birisiyiz.

“Lavanta Tepesi’nde geçtiğimiz yıl pandemi yılı da dahil olmak üzere yaklaşık 20 bin kişi konakladı”

Diğer taraftan da turizm konusunda da esasında spor turizmini de içine alacak genişlikte belli çalışmaları sürdürdük. Bu işletmemiz 1.5 yıl önce devreye girdi. Hemen peşinden pandemi geldi. Pandemi şartlarında bir 5 yıldız standardında o zaman öyle diyorduk 5 yıldız standardında diyorduk. 2 ay once de 5 yıldızımızı da aldık. 5 yıldızlı bir tesisin işletilmesi ve bir kamu refleksi dışında işletilmesi gerekiyor. Burası bir iktisadi bir işletme. İktisadi işletme de kamunun sosyal tesisi ya da döner sermaye işletmesi olmadığı için kendi kaynaklarıyla sürdürülebilir bir denge ve finansal müşteri yapısına sahip olması gerekiyor. Onun için burada bizim en önemli hareket alanımız esasında sporcu eğitimi ve kamp merkezi projesi. Lavanta Tepesi otelimizde geçtiğimiz yıl pandemi yılı da dahil olmak üzere yaklaşık 20 bin kişi konaklaması gerçekleşti. Spor ile ilgili çalıştaylar yaptık, belli çalışmalarımızı sürdürdük ama ilk defa bu sene ilk kampımızı geçtiğimiz ay Ragbi Milli Takımımızı ağırladık. Yarından sonra da bildiğim kadarıyla buradan Budapeşte’ye Türkiye’yi temsil etmek üzere ayrılacaklar. İnşallah güzel bir kamp dönemi yaptırmışızdır ve Milli Takım oyuncularımız alacakları sonuçlarla bizi gururlandıracaklardır.

“MAKÜ performans, sporcu analizlerinin yapıldığı nadir ve çok güçlü yerlerden birisi haline gelecek”

Üniversitemiz bünyesinde spor araştırmalar merkezimiz var. Bünyesinde 7 tane akademisyeni çalışıyor. Bir kamp organizasyonu geldiğinde üniversitenin teknik kapasitesini bünyesinde kurduğumuz sporcu performans merkezimizi, şu an sporcu performan merkezimizin alt yapısı kuruldu ama çok daha güçlendirilerek önümüzdeki günlerde Türkiye’de performans ve sporcu analizlerinin yapıldığı nadir ve çok güçlü yerlerden birisi haline gelecek. Proje hazır, başvurumuzu yaptık, sonucunu bekliyoruz. Ama umutluyuz. İnşallah burası yakın zaman da herhangi bir takımın mesela Rugby takımlarının bireysel oyuncuların detaylı, bilimsel ve teknik performans analizlerini yapıp, hem takıma hem de oyuncuya ilişkin bir kamp planı sunabileceğiz. Takımlarda şöyle bir fırsata kavuşacaklar, kendi oyuncularının ellerinde bir verisi olacak. Kamp hizmeti sadece otel çok güzeldi, yemekler çok güzeldi değil. Ozaman ulusal ve uluslararası ciddi takımlar için burası cazibe merkezi haline gelecek ciddi bir çalışmayı yürütüyoruz. Otel yönetimimiz de burada kalan her bir müşterimizin, özetle sporcuysa aktif bir şekilde bu işi nasıl yürüteceği konusunda çalışmaları sürdürecek.

“Bizim eş değerimiz bulunduğumuz nokta itibariyle çok fazla yok”

Geçtiğimiz hafta önemli bir kamp yaptık burada Masa Tenisi Federasyonumuzun Türkiye seçmelerini gerçekleştirdik. Bu seçmelerde Fenerbahçe hem erkeklerde hem bayanlarda Türkiye şampiyonu oldu. Onlar da çok memnun kaldılar. Üst düzey bir ağırlama oldu. Yine bir önceki gün giriş yapan Kazakistan Güreş Milli Takımını şu anda ağırlıyoruz. Bu grubumuz İstanbul’daki turnuvaya burada hazırlanarak geçecekler. İşitme Engelliler Milli Takımı’nı ve 3 ay boyunca da Kazakistan’ın bütün güreş Milli Takım organizasyonlarına biz ev sahipliği yapacağız. Bunun dışında 25’i itibariyle de futbola başlıyoruz. Ukrayna’nın Zorya takımı, yine 5’inde Alanyaspor geliyor ve bildiğim kadarıyla 4 tane takım giriş yapacak. Çok aşırı iddiayı sevmem ama bizim eş değerimiz bulunduğumuz nokta itibariyle çok fazla yok. Biz bu projeyi ilk planladığımız zaman konuştuğumuzda da spor sektörünün önde gelen organizasyon firmaları ile de bir araya gelerek konuştuk ve çerçeveyi genişlettik. Daha önce hatırlarsınız bir stadyum ve bir otelden ibaret olan yere şimdi 3 tane daha yeni çim saha yaptık. 25’I ve 5’indeki kamplara da yetişecek inşallah. Konyaspor’un da gelme ihtimali var. Bizim açımızdan Süper Lig takımlarını ağırlıyor olmak sevindirici olduğu kadar da endişe verici kendi açımızdan. Çünkü memnuniyeti üst düzey sergilemeniz gerekiyor, kolay değil. Onun için de şimdiden onun hazırlık çalışmalarını sürdürüyoruz.
Burada vizyonumuz şu oldu artık. Bundan sonra sadece yaz organizasyonları değil, işte judo için çok güzel bir salon yaptık şu anda, güreş salonumuz Türkiye’de nadir vardır diyeyim. Nadir alt yapılara sahibiz. 2 projemiz daha var bunlara ilişkin çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birisi açık ve kapalı tenis kortları. Birisi de açık ve kapalı binicilik tesisleri, buna ilişkin de proje hazırlıklarımız devam ediyor. Bir kaynak arayışı içerisindeyiz. O zaman burası bir müsabaka bir kamp ve turnuva köyü hüviyetine kavuşabilecek.
Şöyle bir düşünce içindeyiz, spor turizmi ve sportif organizasyonlar dediğimizde MAKÜ ve tabiki Burdur böyle bir değer, şehrin bir değeri, benzer kentler arasında cazibe merkezi kılan ya da fark oluşturan yapılar bu gibi yapılardır. Burdur’un isminin bir ulusal ya da uluslararası sportif organizasyonda geçer noktaya gelmiş olması ya da bundan sonra gelecek olması bu şehrin marka değerine katkı vermek. Marka değeri dediğiniz şey bu tarz bileşenlerle ilgili bir şeydir. Neden 5 yıldızlı otel diyoruz, bütün uluslararası kent karşılaştırmalarında kentlerin sahip olduğu spor kulübü, profosyonel liglerde ya da amatör liglerde oynayan sporcu sayısı, şehrin sahip olduğu konaklama tesislerinin niteliği, basil başına birçok uluslararası şehir karşılatırmalarında 5 yıldızlı otelin varlığı basil başına bir puandır. Bunu spor konsepti ile şehrin hizmetine sunabiliyor olmak da bizi çok güçlü ve uzun dönemli sürdürülebilir bir çerçeveyi oturtuyor.

“Burdur artık sporla da anılan bir şehir haline gelecek”

7 yıl önce proje fikir aşamasındayken oluşturduğumuz fikri bir çalışma 7 sene sonra ilk defa kurumsal bir yapı ile sektörün imkanına ya da sektörün huzuruna sunulmuş ve südürülebilir bir perspektife oturmuş bir yapı olarak sizlerle paylaşmak istediğimiz konu bu. Şu çıkıyor ortaya bazı çalışmalar bir günde olmuyor. Fikirin olması da bir şeyi çözmüyor. Bir zaman içinde, zaman adımlarının çok iyi oluşması gerekiyor. Şöyle bir söz söylemiştim ilk basın toplantımda, ‘1000 akademisyen 1 kenti değiştirir’ diye bir ifademizde olmuştu. Bu yolda gitmeye çalışıyoruz. Bu kurgumuz, yaptığımız diğer çalışmalarda da böyle. Geçtiğimiz günlerde üniversitemizde Akademisyenlerimiz yine Bucak Kremna Antik Kentinin kazısını da Cumhurbaşkanlığınca onaylandı. Bu süreçte tamamlanmış oldu. Biz o dönem bu projemizi hazırlayıp nasıl bunu harekete geçirebiliriz. Hayata geçirebiliriz. Bir şehrin vizyon projesinin ancak Ülkenin önemli bir irade sahibinin yapabileceğini ve destek verebileceğini, klasik kamu kaynaklarıyla bunu yapamayacağımızı bildiğimiz için de 1. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Ödülleri’ni planladık ve bunu Cumhurbaşkanımıza takdim ettik o zaman. Kendisi de kırmayıp Burdur’a geldiler. O programın Burdur’da yapılıp gerçekleşmesi konusunda ismini zikretmezsem vefasızlık olur. O gün Aile Bakanlığı görevini yürütmüş. O gün Aile Bakanı Ayşen Gürcan hanım vardı. O dönemde Cumhurbaşkanı danışmanlığı olarak da görev yapıyordu. Halen daha danışmanlığı devam ediyor ama; Cumhurbaşkanımıza bu ödüllerin verilmesi ve Burdur siyasetinin oluşturulması içerisinde çok ciddi destek vermişti. Zaten siyasilerimizi ayrıştırmıyorum. Bütün siyasi parti milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız bu gibi yaptığımız projeye gönül desteklerini ve ellerinde olan imkanı çerçevesinde desteklerini esirgemediler. Bugün itibari ile Kazakistan’dan gelecek Milli takım oyuncuları yer olmadığı için rötarlı olarak Antalya’da beklemek zorunda kalıyor. Bir günlük gecikme zaruri olarak oldu. Antalya’da ağırlıyoruz 1 gün sonra giriş yapıyorlar. Yaz dönemini büyük bir performansla geçirip, kış dönemini çok daha başka kongrelerimiz, kapalı mekanlardaki organizasyonlarımız devreye girdiğinde de inşallah işleyen bir sistem, şehre ışık tutan, yön veren, Burdur artık sporla da anılan bir şehir haline gelecek.

“Ürettiğimiz eğitim modelini Türkiye’ye de sunacağız”

Bizim burada en büyük çıktımız gerek bu tesiste gerek spor alt yapılarında üniversitelerimizin akademisyenleri ve öğrencileri de sektörle buluşmuş oluyorlar. Şu an pandemi sebebiyle yer alamadılar, final dönemide başladı öğrencilerin. Bu sürecin tamamında bizim öğrencilerimiz, spor fakültesinin bütün öğrencileri mesela şunu diyeceğiz bizim bir talebimiz olacak kamp görüşmelerinde. Rugby Federasyonu’na diyeceğiz ki; ‘Biz Rugby ile ilgili çalışma yapan en az 10 tane spor fakültesi öğrencimiz de kamp süreci içerisinde bu sürecin organizasyonuna katkı verecek.’ Yani bir anlamda da sektör ile özellikle yöneticilik anlamında, sektörün yönetimi anlamında iç içe geçmiş olacak. Sadece spor fakültesi öğrencilerimiz değil Turizm İşletmecilik, Gastronomi, Aşçılık, Sağlık bölümü öğrencileri bu sistemin içerisinde. Buradan ürettiğimiz eğitim modelini biz Türkiye’ye de sunacağız. Ben buna tam uygulamalı eğitim diyorum.

Rektör Korkmaz’ın konuşmasının ardından Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Murat Pazan, basın mensuplarına MAKÜ hakkında düşüncelerini ve Ragbi hakkında bilgiler verirken Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’de kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz,Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, Yeni Gün Gazetesi Muhabiri Muhammet Fatih Başcı ve Bilal Karasakal’a doğum günü sürprizi yaparken beraber pasta kestiler ve hatıra fotoğrafı çektirdiler.

-Muhammet Fatih Başcı