ManşetSiyasetBURDUR SİYASETİNDE; hareketli günler başladı

6 ay ago

Ekim ayının sonu yaklaşırken, 2019 Mart yerel seçimleri öncesinde siyaset de hareketlenmeye, mahalli seçim ha- zırlıkları hız kazanmaya başladı. Bu- günlerde siyasi parti genel merkezleri yerel seçime dönük stratejileri, belediye başkan adaylarını belirlemeye yönelik çalışmalara yoğunlaştı.

Burdur’da da siyaset heyecanı yerel seçim takvimi yaklaştıkça artmaya başladı. Siyaset kulislerinde ilimizde en çok konuşulan konu; ‘Burdur Belediye Başkanlığı seçimi…’ Partilerin, Burdur merkez belediye başkan adaylarının kim olacağı?, aday adaylarının isimleri, kulislerde dillendirilmeye, konuşulmaya başlandı.

Bu noktada, bütün dikkatler iktidar partisi AK Parti’ye çevrilmiş durumda… AK Parti’nin 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde Burdur Belediye Başkanlığı yarışını kazandıktan sonra 2014’te kaybetmesi, 2019’da Belediye’yi geri alma iddiası, AK Parti’de kimlerin aday adayı olacağı ve hangi ismin aday gösterileceği? soruları, bugünlerde cevabı en çok merak edilen konuların başında geliyor.

AK Parti’de adaylık heyecanının Kasım ayının ilk haftasında başvuru sürecinin başlaması ile birlikte daha da hız kazanması bekleniyor. AK Parti Genel Merkezinin başta kamuoyu nabzı olmak üzere, anketler, geniş katılımlı istişareler sonrasında öne çıkan aday adayları arasından Aralık ayı içersinde Burdur Belediye Başkan Adayını kamu- oyuna ilan edeceği tahmin ediliyor.

AK Parti’nin başkan adayı kadar, merakla beklenen bir diğer önemli, kritik gelişme de MHP ile ilgili ittifak görüşmelerinin nasıl tamamlanacağı, yapılacak olan iş birliğinin Burdur il belediye başkanlığı yarışına nasıl yansıyacağı?

Genel beklenti; Burdur’da AK Parti ile MHP arasındaki ittifakın diğer illere göre daha kolay şekilleneceği yönünde… Şimdiye kadar AK Parti ile MHP arasında yapılan yerel seçime yönelik ittifak görüşmelerinde en çok tıkanıklık yaşanan sorunun, her iki partinin de güçlü olduğu yerlerde, illerde olduğu biliniyor. Her iki parti de bu sorunu aşmak için formül geliştirmeye çalışırken, Burdur merkezde AK Parti ile MHP ittifakını somutlaştırmak biraz daha kolay gözüküyor. AK Partililerin MHP’ye Belediye Meclis Üyeliği ve Başkan Yardımcılıkları vermek suretiyle iş birliğini hayata geçirilebileceği konuşuluyor.

Burdur’da yerel seçimler öncesinde yine en çok konuşulan, cevap aranılan sorulardan biri de İYİ Parti’nin Burdur’da ne yapacağı? 24 Haziran 2018 genel seçiminde İYİ Parti’nin ülke genelinde yüzde anlamında en yüksek oyu Burdur’da alması, yine şehir merkezinde de İYİ Parti’nin aldığı % 25’ e yakın, 12 bin 594 oy, İYİ Parti’nin Burdur merkezde belirleyeceği bir rol oynayacağını gösteriyor. Hatta; yerel seçimin Bur- dur’daki kilidin, stratejik tayin edici unsurun, İYİ Parti seçmeni olacağı sıkça dile getiriliyor…

“İYİ Parti Burdur’da güçlü bir aday mı çıkaracak?, yarış ta biz de varız mı diyecek? AK Parti- MHP ittifakı karşısında Burdur’da İYİ Parti, CHP ile mi iş birliği yapacak? Yoksa İYİ Parti Burdur merkezde seçimlere asılmayarak, seküler seçmeni CHP’ye, muhafazakâr-milliyetçi tabanı ise AK Parti’nin başkan adayına mı kayacak?” İYİ Parti odaklı, bu tür soruları şehrimizde uzatmak mümkün….

Ve; İYİ Parti-Burdur Belediye Başkanlığı özelinde en çok merak edilen konu başlığı da; İYİ Parti kurucu il başkanı ve milletvekili birinci sıra adayı Osman Kurt’un ne yapacağı? İYİ Parti’nin 24 Haziran başarısına imza atan isimlerden biri olan, vekillik şansını yurt dışı oylarla kılpayı kaybeden Osman Kurt’un aday olacağına ya da olmayacağına yönelik kulislerde, kamuoyunda iddialar var…

2014 yerel seçiminde Burdur Belediye Başkanlığı seçimini kazanan CHP’de ise, AK Parti’deki durumun aksine aday adaylığı rekabeti, parti içi bir yarış yok gibi gözüküyor… Her ne kadar Başkan Ercengiz, parti içersinde bazı Meclis üyeleri ile, il kongrelerinde bazı isimlerle problem yaşasa da, henüz Başkan Ercengiz’in karşısına CHP içinde çıkan alternatif bir isim, başkan adayı adayı olmadı.

CHP, Burdur’da 2019 yerel seçimine de beş yıl önceki adayı Ali Orkun Ercengiz ile girmeye hazırlanıyor. Beş yıl önce aktif siyasete girerek önce CHP içindeki önseçim yarışını sonrasında da AK Parti adayı Sebahattin Akkaya karşısında başkanlık seçimini kazanan Ercengiz, ikinci kez halkın karşısına başkanlık için çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde aday adaylığı kararını, sosyal medyada paylaştığı başvuru formuyla duyuran, hafta içinde de basın toplantısı ile aday adaylığını açıklayacak olan Ercengiz’in kısa bir süre içersinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçradoğlu ile Genel Merkez yönetimi tarafından da adaylığının ilan edilmesi bekleniyor.

Belediye Başkan adaylarını belirlemek için yoğun bir çalışma gerçekleştiren CHP, ilk etapta yeniden aday göstermeyi planladığı büyükşehir ve il belediye başkanlarının isimlerini, adayı olarak duyuracak. İşte; bu isimlerden birinin de Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz olduğu belirtiliyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive