EkonomiGündemManşetBurdur Şiş’in damak çatlatan lezzeti

4 ay ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan başvuru sonrası 2010 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret alarak tescillenen Burdur şiş kendine has damak tadı ile Burdur’a gelenlerin aradığı lezzet haline geldi.

Burdur’da ilkokul üçüncü sınıfta garson olarak başladığı lokantacılıkta 35’inci yılını dolduran Mücahit Özcakka (45) Burdur şişin başka şehirlerde de yapıldığını ancak Burdur’daki lezzeti vermediğini söyledi.

DHA’ya konuşan Özcakka: “herkes şiş yapar ama Burdur Şiş’in yerini tutmaz. Burdur şiş Burdur’da yenir. Bu işe sevgini katacaksın. Severek yapacaksın. Pidesiyle, unuyla, ocağıyla bu işi severek yapacaksın. Bu iş bir sanat” diye konuştu.

Burdur Şiş’in doğum yapmamış düvenin kaburga etinden yapıldığını ve lezzetinin de buradan geldiğini aktaran Özcakka, “herhangi bir katkı maddesi yok. Kıymaya tuz ve su dışında başka bir şey katmıyoruz. Burdur şişte baharat yoktur. Kıymayı tuz ve su ile yoğurduktan sonra şişlere takıyoruz. Ocakta pişirdikten sonra servis ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan Burdurlulara kargo ile Burdur Şiş gönderdiğini anlatan Özcakka; “Burdur’da yetişen kişi bu şişin hastasıdır. Başka şehirlerde yaşayan hemşehrilerimiz çocukluklarında damak tadını aldıkları şiş özledikleri zaman arıyorlar. Biz de onların damak tadına uygun olarak şişlerimizi hazırlayıp kargo ile gönderiyoruz. Kişi Burdur’da yetiştiyse eğer isterse hergün biftek, bonfile yesin çocukluktan gelen Burdur Şiş’in yerini tutmaz” ifadelerini kullandı.

Özcakka, yurtdışına da kargo ile gönderdiklerini kaydetti. Özcakka, Burdur Şiş yedikten sonra mutlaka kaymaklı kadayıf yenilmesi gerektiğini, kaymaklı kadayıfın olmazsa olmazı olduğunu söyledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive