Genel“BURDUR ŞİŞ DÜRÜM” önerisi

4 sene ago

Burdur’un önde gelen meşhur damak tatlarından Burdur Şiş son zamanlarda sıkça gündeme geliyor. Burdur Şiş’in etkin tanıtılması, daha geniş kitlelere ulaşması gerektiği dile getirilen, kamuoyunda kabul gören bir fikir…

Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görev yapan Su Ürünleri Mühendisi Okan Yüksel’de Burdur Şiş’in daha iyi bir şekilde pazarlanması üzerine kafa yoran isimlerden biri… Gazetemize gönderdiği e-posta ile Burdur Şiş’le ilgili önerilerini paylaşan Yüksel, Burdur Şiş’in özünü bozmadan farklı bir konsept ile daha çok tüketiciye ulaşabileceğini düşünüyor. Okan Yüksel, “Burdur Şiş’i farklı bir konsept ile tüketiciye sunulması fikri, bu eşsiz lezzetin tüketimine katkı sağlayacaktır. Bu amaçla konsept farklılığına gidilerek ‘BURDUR ŞİŞ DÜRÜM’ adı altında bir pazarlama yolu düşünülebilir. Bu dürümden kasıt  2-3 şiş etin pide içerisinde sade veya arzuya göre  yeşillikler konularak satışı yapılabilir” önerisini dile getiriyor.

Okan Yüksel’in önerileri şöyle:

“Son yıllarda üzerinde daha da çok durulan ve Burdur ‘a özgü lezzet olan Burdur Şiş hakkında birkaç fikir ve öneride bulunarak katkı sağlamak istiyorum. Herkesçe bilindiği üzere Burdur’a özgü bu lezzeti tanıtımla daha ileriye götürebileceğimiz gibi yine özünü bozmadan daha farklı bir konsept ile de tüketimini artırabileceğimizi düşünüyorum.

Birincisi Burdur Şiş’i farklı bir konsept ile tüketiciye sunulması fikri, bu eşsiz lezzetin tüketimine katkı sağlayacaktır. Bu amaçla konsept farklılığına gidilerek ‘BURDUR ŞİŞ DÜRÜM’ adı altında bir pazarlama yolu düşünülebilir. Bu dürümden kasıt  2-3 şiş etin pide içerisinde sade veya arzuya göre  yeşillikler konularak satışı yapılabilir. Bunun en iyi örneğini Adana kebabı satan yerlerde Adana dürümünün de satılabiliyor olmasıdır.

Şunu da açıkça belirtmek isterim ki her ne olursa olsun BURDUR ŞİŞ’in şu anki pazarlama şekli mutlaka korunmalıdır. Amaç sadece farklı konseptler ile tüketimi artırmaktır. Yine Burdur’umuzda  karşı olmamakla birlikte çok sayıda Tavuk Döner satan yerler ürünlerine farklılık yaratacak şekilde  maliyeti ve satış fiyatı Burdur Şiş’e göre düşük olan ‘BURDUR ŞİŞ DÜRÜM’ü pazarlamasını öneririm ki özellikle öğrencilerin öğle arası dışarıda yemek zorunda kaldıklarında ucuz, sağlıklı ve lezzetli bu ürün ile beslenme ihtiyacını gidermeleri sağlanabilir.

İkincisi Burdur Şiş’in artık ulusal bir marka olması gerektiğine inanıyorum. Gerek Burdur gerekse çevre illerde şubeler açılabilir. Bu amaç için başta Oda Başkanımız, Borsa Başkanımız, Esnaf kefalet Odası Başkanımız, Burdur Şiş’e gönül vermiş esnafımız büyük bir güçbirliği oluşturarak bu işin üstesinden geleceğini düşünmekteyim. Benzer örneklerini gördüğümüz ulusal lokanta zinciri (Köfteci Ramis, baydöner, Sultanahmet köftecisi vb.) kurulabilir.

Bu amaçla Burdur Şişimizin yanında Burdurun tanıtımı da yapılıyor olması, bu amaca ayrı bir önem katacaktır. Bu düşünce ile öncelik çevre İllerdeki AVM’lerde   açılacak şubelerin daha verimli olabileceğini düşünmekteyim. Belki sadece AVM’lerde bile olması tek başına yeterli kitlelere ulaşmasına da imkan sağlayacaktır.

BURDUR BUNLARI BAŞARIR. DÜŞÜNÜYORUM DA NEDEN OLMASIN?”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive