EkonomiGündemManşetBurdur Şeker Fabrikası’nın satışından sonra ilk tepkiler; ÜZÜNTÜ, HAYAL KIRIKLIĞI!

2 sene ago

Üç aydır Burdur kamuoyunun gündeminde olan, sonucu büyük bir merakla beklenen Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirilme süreci, 26 Nisan 2018 Perşembe günü gerçekleşen satış ihalesi Burdur’da büyük bir üzüntü, hayal kırıklığı ile karşılandı.

20 Şubat 2018 tarihinde satışa çıkarılma kararı alan, 21 Şubat’ta satış ihalesi Resmi Gazete’de yayımlanan, 18 Nisan 2018 tarihinde ise; teklif mektuplarının alındığı Burdur Şeker Fabrikası için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca 26 Nisan 2018 Perşembe günü açık artıma ve pazarlık usülü satış ihalesi gerçekleştirildi.

Burdur Şeker Fabrikasının satış kararı, il genelinde büyük bir rahatsızlık yaratmış, toplum kesimlerinde memnuniyetsizlikle karşılanmıştı… 1955 yılından bu yana Burdur’a pek çok başta ekonomik kazanımlar olmak üzere sosyal kazanımlar sağlayan Burdur Şeker Fabrikası’nın illa özelleştirilip, satılacaksa hiç olmazsa Burdur’da kalması, ilimizdeki girişimcilerin bir araya gelerek Fabrika ihalesini kazanması en büyük beklenti idi…

Nitekim; ilimizdeki iş adamları, sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir ortak girişim grubu oluşturularak, Burdur Şeker Fabrikasının ihalesine katılım sağlandı. Burdur kamuoyu, önceki gün Ankara’dan Burdur Şeker Fabrikası’nı Burdur konsorsiyumunun kazandığı haberini bekliyordu…

Lakin; ihaledeki gelişmeler beklendiği gibi olmadı. Burdur ortak girişimi açık artırmalı ihalede tüm şartları zorlamasına, teklifini 450 milyon TL’ye kadar çıkarmasına rağmen, Burdur Şeker Fabrikası satış ihalesini Konya merkezli Erser Grup-Sterk Plastik ortak girişim grubu 487 milyon liralık teklifi ile kazandı.

Burdur Şeker Fabrikası ile ilgili son gelişmeler Burdur’da büyük bir buruklukla karşılandı. Fabrikanın satışına ilişkin ilk tepkilerin dile getirildiği yer sosyal medya oldu. Pek çok kişi, sosyal medya hesaplarından Burdur Şeker Fabrikası’nın satışı ile ilgili üzüntüsünü, tepkisini dile getirdi.

Sosyal medya ortamında üzüntüsünü dile getiren isimlerden biri de Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz oldu. Başkan Ercengiz, “70 yıllık tarih satıldı!” derken, sosyal medya hesaplarında şu ifadeleri kullandı: “Önce satılmasın diye mücadele ettik olmadı, ardından da satılacaksa Burdur’un olsun dedik ve birlikteliği bir araya getirmek için konsorsiyum kurduk ve…Gün bugündü yaklaşık 70 yıllık tarih satıldı…Biz alamadık ama yüreğini emeğini sermayesini koyan herkese teşekkür ederim.”

Kodlama : SadeMedia Interactive