EkonomiManşet‘BURDUR ŞEKER FABRİKASINI İŞLETMEYE TALİBİZ’

3 sene ago

S.S Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi 64’üncü genel kurulunu gerçekleştirdi…

Burdur’un ve bölgenin güçlü kuruluşlarından biri olan, pancar üreticilerinin örgütlü gücü S.S Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi, 26 Nisan 2017 Çarşamba günü şehrimizde gerçekleştirdiği genel kurulda, üyelerini bir araya getirdi. Burdur’da Şeker Fabrikasının kurulmasıyla birlikte 1954 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren, günümüzde bölgedeki beş il’de 80 bin ortaklı bir büyüklüğe ulaşan pancar üreticilerini temsil eden Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi,  64’üncü olağan genel kurulunu yaptı. Bur-kent mevkiine geden Tefenni yolu üzerindeki Burdur satış mağazasında düzenlenen genel kurul, Burdur dinamiklerini ve bölgedeki pancar çiftçisini buluşturdu.

Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz coşkulu konuşmasında, pancar üretiminin bölgedeki önemine işaret ederek, ekonomiye sağladıkları katkılara vurgu yaptı. 2005 yılından bu yöna görevde olduğunu hatırlatan Eroğuz, son 12 yılda büyük atılımlar yaptıklarını, personel maaşını ödemekte zorlanan bir kooperatiften, günümüzde bir yem fabrikası kurma peşinde olan bir kurum haline geldiklerinin altını çizdi.

Eroğuz konuşmasında Şeker Fabrikalarınını özelleştirilmesine de değinerek, “hep söylediğimiz gibi; kooperatifimiz bu meselede eline taşın altına koymakta kararlı. Dünyada da örnekleri var, Birliklerin. üreticilerin olmadığı bu tür özelleştirmeler başarısız oluyor. Pek çok örneği ortada. Biz diyoruzki; Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak Burdur Şeker Fabrikasını işletmeye talibiz. Fabrika bize işletme hakkını devretsin. Panko Birlik’in Konya başarısı, Konya Torku örneği bize cesaret veriyor” diye konuştu.

Vali Şerif Yılmaz da konuşmasında pancar üretiminin katkılarına dikkat çekerek, “Elde ettiğimiz ürün sadece bir fabrikanın çalıştırılması değil, başkanımız ifade etti bugün 5 ili kapsayan,  Burdur ilimizde geçen yıl 2 bin 312 çiftçimiz pancar teslim etmiş. Diğer illerle ilgili bir şey söylemem ama il geneline baktığınız zaman 182 bin ton şeker, karşılığında 36 milyon TL Burdur iline pancar bedeli ödemiş. Fabrikada üretilen Katma Değer Hariç, üretilen küspenin verilmesi hariç, diğer nakliye işlerini yapan arkadaşların kazançları hariç buda özellikle bizim gibi tarımla uğraşan küçük illerde güzel bir rakam. Diğer ürünlerle mukayese ettiğimizde belki de en önemli rakamımız budur” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive