GündemManşetBurdur Şeker Fabrikası’nda, şeker işçilerinden eylem

2 sene ago

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca 21 Şubat 2018 tarihinde satışa çıkarılan, Nisan ayından itibaren satış ihaleleri gerçekleştirilecek olan 14 Şeker Fabrikası’nda satış takvimi işlemeye devam ediyor. 18 Nisan 2018 tarihinde satış ihalesi yapılacak olan Burdur Şeker Fabrikası için de talipliler hazırlıklarını sürdürüyor.

Burdur Şeker Fabrikasını incelemek üzere Doğuş Çay Grubu yetkilileri  21 Mart 2018 Çarşamba günü şehrimize geldi. Fabrikada inceleme yapmak için gelen heyet, şeker işçilerin direnişi ile karşılaştı. Fabrika işçileri, Burdur Şeker Fabrikasının satılmaması için Fabrika içinde eyleme başladı. Doğuş Çay Grubu yetkilileri, Fabrika işçilerinin protestoları ile karşı karşıya geldi. İşçiler su şişeleri atarak, firma yetkililerinin fabrika içindeki gezileri engellemek istedi. Burdur Şeker İş Sendikası şube başkanı Mustafa Onay’ın da katıldığı protesto eyleminde Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekipleri tedbir aldı.

Fabrikaya talip olan Doğuş Çay grubunun yetkililerinin fabrikaya geldiğini haber alan işçiler Fabrika binası önünde toplanarak eylem yaptı. İşçiler ‘Şeker vatandır, Vatan satılmaz’, ‘bizi satanı biz de satarız’, ‘Burası Burdur, burdan çıkış yok’, ‘direne direne kazanacağız’, ‘zafer direnen emekçinindir’ şeklinde slogan attı.

Şeker İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay; “Şeker vatandır, vatan satılmaz. Şeker fabrikalarının özelleştirme süreci hızla devam ediyor. Bugün ihaleye girecek olan Doğuş Çay grubu ziyarete geldi. Hoş geldiler, sefa geldiler. Biz işçiler, üreticiler, kamyoncular, besiciler olarak bu fabrikanın alel acele satılmasına akıl sır erdiremiyoruz. Şartnamede fabrikanın değerli arazilerinin satılmayacağı söyleniyor. Bunların ranta kurban gitmeyeceği söyleniyor, ama Burdur Şeker Fabrikası’nın çamur havuzları dahil bütün arazisi satışa çıkarılmış durumda. Burdur şehir merkezinde kalmış çok değerli bir arazi. İhaleye girecek firmalar arasında inşaat firmaları da var. Tüm kamuoyunun bu yanlış Şeker özelleştirmesi konusunda bizlere destek verilmesini rica ediyorum” dedi.

Onay; “Haklı tepkimizi gösteriyoruz. Bundan sonra geleceklerede göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İşçiler Fabrika binasının içerisine girmek isteyen Doğuş Çay yetkililerine izin vermedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive