GündemManşetBurdur Şeker Fabrikası’nda kampanya dönemi başladı

3 ay ago

BURDUR Şeker Fabrikası’nda 133 gün sürecek pancar alım dönemi törenle başladı.

Burdur Şeker Fabrikası’nda 2020-2021 kampanya dönemi törenle başladı. Fabrika bahçesindeki 66’ıncı pancar alım törenine Burdur Şeker Fabrikası Müdürü Yıldıray Özbay, Pankobirlik Başkanı Nasuh Eroğuz, Şeker İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay ve fabrika çalışanları katıldı.

Törende konuşan Fabrika Müdürü Yıldıray Özbay, 133 gün sürecek kampanya döneminde 683 bin ton pancar işleneceğini ve yaklaşık 93 bin ton şeker, 27 bin ton melas, 175 bin ton yaş küspe üretileceğini söyledi.

Özbay; “Ülkemizde şekerin hammaddesi olan şekerpancarının tedariki, şeker fabrikalarının görevleri arasında bulunmaktadır. Bu da T.Ş.F.A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından verilen İş Programı dahilinde üreticiler ile akdedilen Şeker Pancar Üretim Sözleşmesi’ çerçevesinde yürütülmektedir. Bu kapsamda 2020 yılında şekerpancarı üretimi için Burdur Merkez ve Afyonkarahisar- Dinar, Antalya-Elmalı, Isparta- Senirkent ile Burdur-Tefenni, Gölhisar ve Yeşilova olmak üzere 7 ziraat bölge şefliğimize bağlı 155 köyde 4 bin 197 çiftçi ailesiyle 680 bin ton üretim kotası sözleşmesi yapıldı. Büyük emeklerle yetiştirilen bu pancarların tesellümüne başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Bu üretimi gerçekleştirmek için bu güne kadar çiftçilerimize ayni ve nakdi avans olarak pancar bedelinin, yüzde 27’sine tekabül eden 48 Milyon lira avans ödemesi yapılmıştır. Bundan sonraki dönemde de akdedilen üretim sözleşmesi çerçevesinde avans ödemelerimiz devam edecektir. Üreticilerimizin 2020 yılında ürettikleri şeker pancarları, Bölge Şefliklerimize bağlı 16 adet pancar alım merkezinde teslim alınarak fabrikamıza sevk edilecektir. Çiftçilerimizin pancarlarını yapraksız, topraksız, taşları, çürükleri ayıklanmış ve başları düzgün kesilmiş akdedilen sözleşmeye uygun olarak teslim etmelerini arzu ediyoruz. Pancarlarla gelen toprak tarlanın en verimli toprağı olup bu topraklar tarlada bırakılmalıdır. Fabrikamızda pancar işlemesine 14.09.2020 tarihinde başlanacak oluo, 24 saatte 3 vardiya ortalama günlük 5.200 ton pancar işlenecek ve kampanyamız yaklaşık 133 gün sürecektir. Bu kampanya döneminde 683 bin ton civarında pancar işlenip yaklaşık 93 bin ton şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayisi için nemli olan 27 bin ton melas, yöremiz hayvan beslenmesinde önemli yer tutan 175 bin ton yaş pancar posası üretiminin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Fabrikamızın bu kapmpanya döneminde ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin tamamı kendi türbinlerimizde üretilecektir. Ayrıca kampanya başlamasıyla; pancar, küspe, melas ve şekernakliyeleri ile yöremizdeki taşımacılık sektöründe de büyük ölçüde katkılar sğalanmış olacaktır. Üretilen yaş pancar posası (küspe) Pancar üreticilerimize teslim ettiği ürünün yüzde 17’si oranında bedelsiz olamk üzere tevzi edilecektir. Pancar tarımı ve şeker üretiminin ülkemizin ve yöremizin sosyolojik ve ekonomik vizyonuna önemli katkılar sağladığı ortadadır. 66’ıncı üretim kampanyamızın yöremize, sanayimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni eder, daha nice sağlıklı, bereketli kampanyalar dilerim” dedi.

Özbay’ın ardından konuşan Şeker İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay’da kampanyanın hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından dua edildi, kurban kesildi. Fabrikaya ilk pancar getiren 3 üreticiye ödül verilmesinin ardından tören sona erdi. Bu yıl Şeker Fabrikası’nda Eskişehir Makine Fabrikası’nda üretilen ve günde 1200 ton pancar boşaltma kapasiteli Seyyar Pancar Boşaltma Makinası da hizmete girdi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive