Türkiye’de şeker endüstrisinin önde gelen kuruluşlarından, Eylül 1955’de hizmete giren BURDUR ŞEKER FABRİKASI, dün yeni bir kampanya dönemine ‘merhaba’ dedi.

Burdur ekonomisi başta olmak üzere bölge ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan, ilimizin en büyük sanayi tesisi, kamu’ya ait Burdur Şeker Fabrikası 67. Kampanya döneminde şeker üretimi ile yine üretime, istihdama, ekonomik hareketliliğe katma değer, katkılar sağlamaya devam edecek.

Yaklaşık 98 gün sürmesi hedeflenen 67. kampanya’da 510 bin ton şeker pancarının işlenerek 70 bin ton şeker üretilmesi, 22 bin ton melas, 140 bin ton yaş pancar posası elde edilmesi bekleniyor.

Burdur Şeker Fabrikası’nda 2021-2022 kampanya dönemi düzenlenen törenle başladı. Kampanya döneminde günlük 5.200 ton pancarın işleneceği belirtildi.

98 gün sürecek olan pancar alım döneminin açılış törenine  Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü Tarımsal Proje ve Tesisler Daire Başkanı Erkan İçöz, Burdur Şeker Fabrikası Müdürü Turan Arslan, Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Başkanı Nasuh Eroğuz, Şeker İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, protokol üyeleri ve fabrika çalışanları katıldı.

Törende konuşan Fabrika Müdürü Turan Arslan; “Ülkemizde şekerin ham maddesi olan şeker pancarının tedariki, şeker fabrikalarının görevleri arasında bulunmaktadır. Bu da Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından verilen iş programı dahilinde üreticiler ile akdedilen ‘Şeker Pancar Üretim Sözleşmesi’ çerçevesinde yürütülmektedir. Bu kapsamda 2021 yılında şeker pancarı üretimi için Burdur Merkez, Dinar, Elmalı, Gölhisar, Senirkent, Tefenni, Yeşilova, olmak üzere 7 adet Ziraat Bölge Şefliğimize bağlı 141 köyde 3.665 çiftçi ailesiyle 689.000 ton üretim kotası sözleşmesi yapılmıştır. 5 Mart 2021 tarihinde başlayan şeker pancarı ekimleri 99.201 dekar olarak gerçekleşmiş ve 21 Mayıs 2021 tarihinde tamamlanmıştır. Bugün büyük emeklerle yetiştirilen bu pancarların tesellümüne başlamanın heyecanını yaşıyoruz. Bu üretimi gerçekleştirmek için bugüne kadar çiftçilerimize ayni ve nakdi avans olarak pancar bedelinin %23’üne tekabül eden 50 milyon TL avans ödemesi yapılmıştır. Bundan sonraki dönemde de akdedilen üretim sözleşmesi çerçevesinde avans ödemelerimiz devam edecektir. Üreticilerimizin 2021 yılında ürettikleri şeker pancarları Bölge Şefliklerimize bağlı 14 adet pancar alım merkezinde teslim alınarak fabrikamıza sevk edilecektir. Çiftçilerimizin pancarlarını yapraksız, topraksız, taşları, çürükleri ayıklanmış ve başları düzgün kesilmiş akdedilen sözleşmeye uygun olarak teslim etmelerini arzu ediyoruz. Pancarlarla gelen toprak tarlanın en verimli  toprağı olup bu topraklar tarla da bırakılmalıdır. Fabrikamızda pancar işlemesine 29 Eylül 2021 tarihinde başlanacak olup, 24 saatte üç vardiya ortalama günde 5.200 ton pancar işlenecek ve kampanyamız yaklaşık 98 gün sürecektir. Bu kampanya döneminde fabrikamız ekim sahalarından tesellüm edilecek şeker pancarı miktarı 570.000 ton olup, firesiz 510.000 ton pancar işlenip yaklaşık 70.000 ton şeker, 22.000 ton melas, 140.000 ton yaş pancar posası üretiminin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Fabrikamızın bu kampanya döneminde ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin %100’ü kendi türbinlerimizde üretilecektir. Ayrıca kampanyamızın başlamasıyla; pancar, küspe, melas ve şeker nakliyeleri ile yöremizdeki taşımacılık sektöründe de büyük ölçüde katkılar sağlanmış olacaktır. Üretilen yaş pancar posası (küspe) pancar üreticilerimize teslim ettiği ürünün %12-17’si oranında bedelsiz olmak üzere tevzi edilecektir. Pancar tarımı ve şeker üretiminin ülkemizin ve yöremizin sosyolojik ve ekonomik vizyonuna önemli katkılar sağladığı ortadadır. 67. Üretim kampanyamızın yöremize, sanayimize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını temenni eder, daha nice sağlıklı, bereketli kampanyalar dilerim.” dedi.

Fabrika Müdürü Turan Arslan’ın konuşmasının ardından Burdur Valisi Ali Arslantaş, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü Tarımsal Proje ve Tesisler Daire Başkanı Erkan İçöz, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yaptıkları konuşmalarda; Burdur Şeker Fabrikası’nın ülkemiz, bölgemiz ve Burdur ekonomisi için taşıdığı öneme dikkat çekerek yeni kampanya döneminin verimli geçmesi temennisinde bulundular.

Konuşmaların ardından fabrikaya ilk pancar getiren üreticilere ödülleri verildi.

Dua edilip, kurdele kesilmesiyle birlikte Burdur Şeker Fabrikası’nda pancar alımları başladı.

Muhammet Fatih Başcı