BölgeEkonomiManşetBurdur Şeker Fabrikası’nda 65. kampanya heyecanı

3 ay ago

1955 yılında kurulan ve o günden bu yana ülke ve ilimiz ekonomisine, tarım ve hayvancılığa büyük katkı sağlayan Burdur Şeker Fabrikası’nın 65. yıl kampanya ve pancar alım dönemi, 19 Eylül 2019 Perşembe günü Şeker Fabrikası pancar kantarlarının olduğu bölümde düzenlenen tören ve kurban kesimi ile başladı.

Törene; Vali Hasan Şıldak, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Cenk Baburşah, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selim Yücel, Burdur Şeker Fabrikası Müdürü Yıldıray Özbay, Şeker İş Sendika Başkanı Mustafa Onay, Daire Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Tolum Örgütleri Temsilcileri ve Fabrika çalışanları katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Burdur Şeker Fabrikası Müdürü Yıldıray Özbay: “Ülkemizde şekerin ham maddesi olan şeker pancarının tedariki, Şeker Fabrikalarının görevleri ara- sında bulunmaktadır. Buda T.Ş.F.A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından verilen iş programı dahilinde üreticiler ile akdedilen Şekerpancarı üretim sözleşmesi çerçevesinde yürütülmektedir. Fabrikamızda pancar işlemesine 25.09.2019 tarihinde başlanacak olup, 24 saatte üç vardiya ortalama günlük 5.200 ton pancar işlenecek ve kampanyamız yaklaşık 108 gün devam edecektir. Bu kampanya döneminde 563.000 ton civarında pancar işlenip, yaklaşık 73.000 ton şeker ile yan ürün olarak maya ve yem sanayisi için önemli olan 23.000 ton melas, yöremiz hayvan beslenmesinde önemli yer tutan 146.000 ton yaş pancar posası üretiminin gerçekleşmesi hedeflenmektedir” dedi.

Burdur Şeker İş Sendika Başkanı Mustafa Onay: “Türkiye pancar sektörünün sağladığı tarım ve sanayi entegrasyonu geniş yan ürün yelpazesi, üretim potansiyeli, istihdam olanakları gibi birçok yönüyle oldukça elverişli bir görüntü sergilemektedir. Uygun iklim ve coğrafi koşullar altında ülkemize büyük bir imkân sağlayan şeker endüstrisinin sahip olduğu sosyolojik ve ekonomik avantajlar ayrı ve özel bir değerlendirmeye tabi tutulması, gıda sektörü içerisinde hassas ürün olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye’de son yıllarda şeker sektöründe ciddi değişimler yaşanmış, tarım sektörünün ve pancar üretiminin sürdürülebilirliğine ilişkin yaklaşımlar genellikle arka plana itilmiştir. Diğer bir deyişle Ülkemiz şeker sanayinin sahip olduğu görünüm öncelikli olarak özelleştirme sonrası arz güvenliği ve iç piyasa dinamiklerinin yönetimine odaklanmayı gerektirir bir pozisyon almıştır” diye konuştu.

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selim Yücel de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ham maddesini şeker pancarının oluşturduğu şeker sanayi tarım dayalı sanayilerin başında gelmesinin yanında ülkemizde tarım Sanayi entegrasyonunun en başarılı örneğini temsil etmektedir. Türkiye’nin sosyo ekonomik yapısı içerisinde ülke nüfusumuzun yaklaşık %10’nun bu sektörden geçimini sağladığı düşünüldüğünde yan ve alt sanayi dalları ile birlikte oluşturduğu katma değer şekerpancarı ve şeker sektörünün önemini ortaya koymaktadır. Ülkemizde şeker fabrikalarının kurulmasının ana hedefi ülkemizin şeker ihtiyacının karşılanması yanında tarımı geliştirerek çiftçiyi kalkındırmak olmuştur. Şeker pancarı ve tarımı, ülkemiz tarımındaki tüm yeniliklerin uygulanmasında öncü olması, münavebe bitkisi olması nedeniyle kendinden sonraki ürünlerde verim artışı sağlaması, yaş pancar posası ve me- lası ile öneli bir yem bitkisi olması, havaya verdiği oksijen ile çevre dostu bir bitki olması, taşımacılık sektörüne, başta tarım alet makineleri olmak üzere birçok sanayi kolunun gelişmesine, endüstriyel sektöre önemli katkılar sağlaması gibi nedenlerle ülkemiz tarımının vazgeçilmezidir.”

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz: “Çok önemli Cumhuriyet kazanımlarındandır Şeker Fabrikası. Bu kentte sanayileşmeyi, bu kentin insanlarını endüstri ile tanıştırmayı ve kırsaldaki üreticimize üretim desteği verip alım garantisi veren bir fabrikayı oluşturmuştur. 1955’den bu yana bu fabrikanın bacası tüttüğü sürece iğneden ipliğe, birçok sektörü beslemiş ve birçok alanda da yeni sektörlerin gelişmesine neden olmuştur. Burdur Şeker Fabrikası, Burdur’un büyük ve küçükbaş hayvancılığı ile tanışmasını, geliştirmesini ve bu anlamda destekleyen sektörler oluşmasını sağlamış en önemli Burdur kazanımıdır. Burdur Şeker Fabrikasının yarattığı istihdam sadece içerisinde çalıştırdığı, işçi, emekçi değil birçok alanda yarattığı Burdur esnafıdır, Burdur sanayisidir” dedi.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker: “Şeker Fabrikası birçok bileşene, yani topraktan, soframıza gelene kadar ekonomik katkıda bulunmakta. Bunun yanı sıra ben bir Şeker Fabrikası çalışanının çocuğu olarak, rahmetli babamın bize sağladığı şeker fabrikasından kaynaklanan sosyal sigortalar kurumunun önemi bu memlekette çok yerinde ve nedenli işlere sebep olduğunu açıkça bizzat yaşayarak öğrenmişimdir. Geçen sene gündeme gelen Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi konusunda bizim partisel ve toplumsal olarak bir direncimiz ve bu direnci destekleyen eylemlerimiz oldu. Şükür ki katılımcı firma ihale bazında bir sonraki firma ile paydaş çıktığı için ihale iptal oldu. Şeker Fabrikamız bize kaldı. Benim çağrım buradan ortak bir milli iradeye görüş olarak üstün görüyorsak şeker fabrikasının bundan sonraki süreci içerisinde özelleştirilip, özelleştirmeyeceğini Burdur halkına soralım derim. Çünkü Burdur halkı için şeker fabrikası yaşamsal anlamda önemlidir ve Burdur’da kalmalıdır” diye konuştu.

Milletvekili Bayram Özçelik: “Burdur’umuzun lokomotifi birçok ilde olduğu gibi Şeker Fabrikamız. Özellikle pancar üreticilerimizin geliri açısından çok önemli bir kaynak olan Şeker Fabrikasının devam ediyor olması, üretimde Türkiye’deki fabrikalar içerisinde kalite itibari, çalışma oranları itibari ile de iyi bir noktada olmasından mutluyuz. Serbest ekonomi Dünyasında ülkelerin veya hükümetlerin bu konuda attığı adımlar söz konusu oldu. Türkiye’deki 26 Şeker Fabrikası daha sonrada özelleşen birkaç fabrika ve akabinde de gelinen süreç. Bu sürecin geçen yıllarda yapılan kampanyalarda ve burada da ifade tetiğim gibi şeker kanununda yapılan düzenlemeler, 2001 yılında atılan adımlar ve neticesinde sonradan gelen süreç. Yaklaşık 16-17 yıldır özelleştirme için adım atmayan bir hükümet olduğumuzu özellikle ifade etmek isterim. Biz Burdur olarak ihaleyi alma düşüncesi ile hareket ettik. Öncülük yaptık. Biz bu anlamda güzel bir birlik ve beraberlik sağladık. O süreçte kıymetli Cumhurbaşkanımızın bir takdiri söz konusu oldu. Bunu güçlendiren ise Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin de bu fabrikaların kalması yönündeki görüşleri ve beyanlarının da çok önemli olduğunu ifade temek isterim. Burdur’da hayvancılık bir numara. Bunun bir numara olmasında da Burdur şeker fabrikasının çok büyük rolü var” şeklinde konuştu.

Vali Hasan Şıldak yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Şeker gerçekten stratejik bir ürün ve o kadar önemli ki tarımsal sanayide belki de en başta gelen ürün guruplarından biri. Bu anlamda ilimizde bir şeker fabrikasının bulunması büyük bir artı değer. Hem üreticilerimiz için, hem fabrika çalışanlarımız için, hem de sektörün içinde bulunduğu bütün kesimler için verimli, bereketli ve hayırlı bir sezon ve kampanya dönemi temennisinde bulunmak istiyorum. İlimizin yanı sıra Dazkırı, Dinar, Elmalı, Gölhisar, Senirkent, Tefenni, Yeşilova ilçelerimiz dahil sekiz Ziraat Bölge Şefliğine bağlı 135 köyde 3 binin üzerinde üreticimiz buraya pancarını sevk edecek. İnşallah yaklaşık üç buçuk aylık süreç içerisinde de fabrika çalışacak pancarı şekere dönüştürecek. Bugün bu fabrikanın alanında bulunduğumuz tesis yarım asrın üzerinde Burdur’da hizmet veriyor.

Burada gerek Devlet elinde kalsın, Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü uhdesinde şube bazında yoluna devam etsin, gerek özelleştirilsin bu bir siyasi tercihtir. Hükümetimizin alacağı karar çerçevesinde bu yol çizilecektir. Öyle veya böyle bu fabrikanın hizmete devam etmesi, üretime devam etmesi Burdur halkının temel arzusudur. Elbette bu değerli mirasa sahip çıkmak, geliştirmek, modernize etmek ve yoluna devamını sağlamak durumundayız. Bunu yaparsak hem üreticimiz için, hem de bu kritik sektörün devamı için önemli bir adım atmış olacağız. Bu kadar insanımızın buradan ekmek kazanmasına ve modern şartlarda bu üretimin sürmesine, üstelik Burdur ’un böylesine önemli bir tesise sahip olmasına fırsat sağlayacağız. Her şeyden önce ekonominin yanında bu tür tesislerin, şehrin sosyal ve kültürel alanda izini vurduğunu gelişimine çok önemli katkı verdiğini de söylemeden geçemeyeceğim.”

Konuşmaların ardından ilk pancarı getiren çiftçilere ödülleri verilerek açılış kurdelesi ve kurban kesimi gerçekleştirildi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive