EkonomiGündemManşetBurdur Şeker Fabirkası’nın satış ihalesini değerlendiren AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek’ten; ‘ŞEFFAFLIK’ vurgusu

2 sene ago

Geçtiğimiz Cumartesi günü şehrimizdeki basın mensuplarıyla buluşarak FETÖ yapılanmasına yönelik ikinci kitabını tanıtan AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, basın toplantısında yerel gündemdeki gelişmeleri de değerlendirdi. Burdur’da son günlerin en güncel konusu Burdur Şeker Fabrikası’nın satışını ele alan, özelleştirmeye yönelik eleştirileri cevaplayan Petek, ‘şeffaflık’ vurgusunda bulundu.

Şeker Fabrikasının satışı hakkında Burdur kamuoyunun yeterince bilgilendirilmediğini, açıklamalarıyla yanlış bilinen hususları aydınlatmak istediğini belirten Petek, muhalefet partileri yetkililerinin iddia ettikleri gibi kara bir tablonunun sözkonusu olmadığını, aksine Burdurluların güç birliği yaparak Fabrika‘yı alıp işletme şanslarının olduğunu dile getirdi.

Muhalefetin öne sürdüğü gibi Burdur Şeker Fabrikası’nın peşkeş çekilme gibi bir durumun asla olmadığını, böyle bir şeyin ihale mevzuatına göre de mümkün olmayacağını belirten Petek, “ihale şeffaf bir ortamda yapılacak. Herkes rahat olsun. Özelleştirme İdaresi portföyündeki 14 Şeker Fabrikasını satma kararı aldı, ihale tarihlerini belirledi. Özelleştirme Türkiye’de nasıl yapılıyorsa bu yasal çerçevesi içinde 14 Şeker Fabrikası içerisinde Burdur Şeker Fabrikasında da özelleştirme sürecine başlandı. Muhammen bedel tespit edecek Komisyon. Komisyonun tespit edeceği bedel burada kapalı zarflar içerisinde mühürlenmiş olarak bekleyecek. İhale süreci başlayıncaya kadar kimse bilmeyecek bunu. Teklif verme Burdur için 18 Nisan tarihine kadar serbest. İster kişiler, ister kurumlar, ister birlikte güç oluşturacak şirketler teklifini verecek. Bu tekliflerle de iş bitmiyor. Ortada bir şeffaflık varsa korkmayın. Teklifler geldi, kapalı zarflarda duruyor, özelleştirme idaresi bu teklifleri açacak ve teklife giren herkes elenmeden açık artırmaya girecek” şeklinde konuştu.

Petek açıklamasında Burdur Şeker Fabrikasına Burdur Şeker A.Ş. oluşumu altında ortak bir girişim grubunun katılması fikrini, bu yöndeki çalışmalara sıcak baktığını, desteklediğini de açıkladı.

Pancar yetiştiricilerinin sözleşmelerindeki pancar üretimine devam edeceğini, Fabrika arazilerinin satış dışında tutulduğunu, çalışanların haklarının korunduğunu söyleyen Petek, Burdur kamuoyunun doğru bilgiler ile bu kararı değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Milletvekili Petek, Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında şunları söyledi:

“Şeker Fabrikası konusunda yeterince hemşerilerimiz aydınlatılamadı sanırım. Son olarak Burdur’da oluşturulan güç birliği diyebileceğimiz Burdur Şeker A.Ş. olarak oluşturulan bir anonim şirkete paydaş olacak, Ticaret Odası, DSYB, Köy-Koop Merkez Birliği, Odalarımız, bazı Belediyelerimiz geniş katılımlı bir çalışma var Burdur’da biz alalım biz çalıştıralım diye. Biz iki milletvekili Sayın Valimiz ve oluşturulan bu sivil toplum heyeti ile Maliye Bakanımızı ziyaret ettik. Kafalardaki sorular Bakanımızın ağzından aktarılmış oldu. Orada en önemli sorular cevap buldu. Burdur Şeker Fabrikası birilerine peşkeş çekiliyor iddiaları ayağı yere basmayan gerçekten siyasi rant elde etmeye çalışan açıklamalar. Burdur Şeker Fabrikası hiç kimseye peşkeş çekilmiyor.

Özelleştirme Türkiye’de nasıl yapılıyorsa bu yasal çerçevesi içinde 14 Şeker Fabrikası içerisinde Burdur Şeker Fabrikasında özelleştirme sürecine başladı. Mutlaka şu tarihte bitecek diye bir açıklama da yok. Burada bir muhammen bedel tespit edecek komisyon. Komisyonun tespit edeceği bedel burada kapalı zarflar içerisinde mühürlenmiş olarak bekleyecek. İhale süreci başlayıncaya kadar kimse bilmeyecek bunu. Teklif verme 18 Nisan tarihine kadar serbest. İster kişiler, ister kurumlar, ister birlikte güç oluşturacak şirketler teklifini verecek. Bu tekliflerle de iş bitmiyor. Ortada bir şeffaflık varsa korkmayın. Teklifler geldi, kapalı zarflarda duruyor, özelleştirme idaresi bu teklifleri açacak ve teklife giren herkes elenmeden açık artırmaya girecek. Açık artırma suretiyle ihale yapılacağı için şimdi sosyal medya da dolaşıyor. Amerikan Cargill şirketi ile Zarrab davası ile de ilgili onun karşılığında Şeker Fabrikası veriliyor deniliyor. Bu hayal gücü ne kadar yüksek diyeceğim, ama bu hayal gücünü de aşıp buradan siyasi çıkar elde etmeye çalışılan dedikodular var burada.

Şeffaf bir özelleştirmede, açık artırma usulü yapılacak bir ihalede nasıl böyle bir peşkeş çekiliyor denilebilir. Tamamen mesnetsiz iddialardan ibaret. Özelleştirme İdaremiz ve Maliye Bakanımızın açıklamaları doğrultusunda bir defa burada işçimizi, çiftçimizi koruyacağız. Burdur’da şeker fabrikamızın devamını sağlayacağız. İşçisi, çiftçisi de kotaları koruyarak belki ileride daha iyi kazanarak daha fazla pancar üreterek ve şeker işleyerek bunun rantabıl olmasını sağlayacak. Bununla ilgili şartnamelerde ihale içerisine alınmış. Maliye Bakanımız ve Özelleştirme İdaresi Başkanımız arkadaşlarımızın yapmış olduğu teklifi de not aldı.

Acaba nasıl bir iyileştirme sağlayabiliriz. ‘Burdur Şeker A.Ş. takdire şayan bir şey, ama açık ihale olduğu için bunda bir şey yapamayız ancak şartnamede biz genelleme olarak bir düzenleme yapabiliriz’ dedi bize. Burdur Şeker Fabrikasının bir de ranta dönüşmemesi için bir çalışma var. Burdur Şeker Fabrikasının arazilerinin büyük bir bölümü satış dışında tutuluyor. İhale sonucunda beş yıl çalıştırma şartı da var. İnsanların kafasında ihaleyi alan kişinin fabrikayı kapatıp o alanda rantsal dönüşüm yapabilir mi, konusu var. Arazinin tümü özelleşmeyeceği için böyle bir durum da söz konusu değil.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive