GündemManşetBurdur şehir merkezinde; KALİTELİ ve NİTELİKLİ İÇME SUYUNDA EN ÖNEMLİ ADIM (İçme suyu arıtma tesisi ihalesi 21 Haziran 2019’da yapılacak)

1 sene ago

Burdur şehir merkezinde yıllardır tartışılan en temel meselelerden biri olan nitelikli ve kaliteli içme suyu temininde yeni bir adım daha atıldı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Burdur içme suyu arıtma yatırımını ihaleye çıkardı. İçme suyu arıtma tesisi ihalesi 21 Haziran 2019 tarihinde yapılacak.

Hatırlanacağı gibi; şehrimizde içme suyu sorunu 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde de sıkça gündeme gelen, en çok ilgi gören konu başlıklarından biri idi… AK Partililer DSİ’nin Burdur merkezde içme suyu yatırımını başlattığını, mevcut CHP’li Belediye’nin ise bu çalışmalara tam anlamıyla dahil olmadığını, sahiplenmediğini öne sürerek eleştirilerde bulunurken, Başkan Ercengiz’i beceriksizlikle suçluyordu!..

Başkan Ercengiz ise; bu iddiaların doğru olmadığını, “özellikle 2018 Ağustos ayında baş gösteren dolar-kur krizinden sonra iktidarın kamu yatırımlarında kısıtlamaya gittiğini, içme suyundaki arıtma işinin ertelendiğini, su’yun yumuşatılması için arıtma ihalesinin yapılması gerektiği” cevabını veriyordu…

2019 yerel seçim kampanyası boyunca şehrimizde polemiklere ve karşılıklı açıklamalara sahne olan içme suyu çalışmalarında, beklenen yatırım müjdesi geldi. AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ile Yasin Uğur yaptıkları ortak açıklamada, DSİ’nin Burdur merkez içme suyu arıtma tesisi için DSİ’nin 21 Haziran’da ihaleye çıkacağını açıkladılar.

DSİ’nin Burdur merkezde başlattığı içme suyu yatırımında, içme suyu isale hattı işi ile 18 km uzunluğundaki isale hattı ve 10.000 m3 su deposunun tamamlanarak Burdur şehir merkezine yıllık 13 milyon m³ içme suyu verilmeye başlandığını hatırlatan Vekiller, “içme suyu sondaj kuyularından alınan bu su’yun Burdur’da mevcut içme suyu arıtma tesisi olmadığı için direk depolara ve şebekeye verilmekte olduğunu belirterek, arıtma yatırımının tamamlanmasıyla birlikte Burdur’da içme suyu sorununun bu kez köklü bir çözüme kavuşacağını” vurguladılar.

BURDUR İÇME SUYU ARITMA İHALESİ 21 HAZİRAN’DA YAPILACAK

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur İçme Suyu Arıtma Tesisinin ihalesinin 21 Haziran’da yapılacağını müjdelediler. AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi ihalesinin 21 Haziran 2019’da yapılacağını açıkladılar.

“BURDUR’UN İÇME SUYU SORUNU ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Burdur’un içme suyu sorunun çözümü için çalışmalar yapıldığını belirten AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ortak yaptıkları açıklamada şu bilgileri aktardılar:

“Burdur Merkez İlçemizde Hükümetimizin gerçekleştirdiği içme suyu yatırımlarını yakından takibini gerçekleştiriyoruz. Devlet Su İşleri 18. Bölge Müdürlüğünce yapımı tamamlanan Burdur İçme suyu İsale Hattı işi ile 18 km uzunluğundaki isale hattı ve 10.000 m3 su deposu tamamlanarak Burdur Şehir Merkezine yıllık 13 milyon m³ içme suyu verilmeye başlanmıştı. Ancak içme suyu sondaj kuyularından alınan bu su Burdur’da mevcut içme suyu arıtma tesisi olmadığı için direk depolara ve şebekeye verilmekteydi. Ham su da yüksek olan tuzluluk ve sertlik parametrelerinin “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğinde kabul edilen değere düşürülmesi için Arıtma Tesisinin bir an önce yapılması elzemdi.

Hükümetimizin yatırımı sayesinde memba kalitesinde içilebilir su temini için, Burdur İl merkezinin ihtiyacı olan toplam günlük 34 bin 560 metreküp ham suyu, ham su besleme deposu, ön arıtma, membranlı sistem (UF-RO) ve reminerilizasyon ünitelerinden geçirerek 7 Mart 2013 tarih ve 28580 sayılı Resmi Gazetede yer alan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” esaslarına uygun hale getirecek, tuzluluğu giderecek ve sertlik değeri en fazla 100 mg/l CaCO3 olacak şekilde arıtacak arıtma tesisinin inşa edilmesi, ekipman temin ve montajı, personel eğitimi ve tesisin işletmeye alınması ile ilgili işlerin ihalesi Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile Burdur ziyaretlerinde yaptığımız görüşmeler sonrasında ihale tarihini alındı. İçme Suyu Arıtma Tesisi DSİ 18. Bölge Müdürlüğünce 21.06.2019 tarihinde ihale edilecektir. İhalenin kesinleşerek, yer tesliminden sonra işin süresi 450 (dört yüz elli) takvim günüdür. Burdur’umuza hayırlı olsun.”

Kodlama : SadeMedia Interactive