Ceviz fiyatlarında son 2-3 aydır herhangi bir artış veya azalma görülmedi ve fiyatlar genellikle sabit kaldı. Uzun zamandır 80 TL'den başlayan ceviz fiyatları, en fazla 150 TL'de sabit kalıyor.

Ceviz, genellikle zorlayıcı fiyatlarla satışa sunulmasına rağmen, müşterilerin isteklerine ve bütçelerine bağlı olarak her fiyata satılabiliyor. Özellikle ekonomik olarak zor durumda olanların daha uygun fiyatlı cevizi tercih ettiği görülüyor.

WhatsApp Image 2024-03-26 at 16.01.10

Burdur Salı Pazarı'nda bulunan ceviz türleri arasında Yalova, çetnır ve aşı olmayan yerli cevizler bulunuyor. Ancak, vatandaşlar genel tüketim olarak bakıldığında çok tüketilmiyor. Pazarda satışı yapılan cevizlerin 3-4 haftada tükenmediği, hatta aynı tezgahın haftalarca aynı cevizlerle dolu olduğu belirtiliyor. Haftalık olarak 5 ila 10 kilo arasında ceviz satışı yapılabilse de, bazı durumlarda satışların olmadığı ve ürünlerin aynı tezgahta yer aldığı gözlemleniyor.

Ceviz satışlarında kar marjı genellikle düşük olup, 10 TL ile 20 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ancak, satışların az olması nedeniyle kazanılan kar oranı genellikle düşük seviyelerde kalıyor.

WhatsApp Image 2024-03-26 at 16.01.10 (1)