EkonomiManşetBurdur Salı Pazarı’nda fiyatlar normale döndü

12 ay ago

Geçtiğimiz aylarda cep yakan ve pazar filelerini boş bıraktıran Burdur Halk Pazarı’nda bu hafta sebze ve meyve bolluğu yaşanırken fiyatların da düşmesi tüketiciye rahat bir nefes aldırdı!

Özellikle fiyatı 10 TL’ye kadar yükselen domates, patates ve soğan yaklaşık üç haftadır 3 TL olan fiyatı ile alış-verişe çıkan Burdur halkını sevindiriyor. Kış ve bahar mevsimleri boyunca tüm sebze ve meyve fiyatlarındaki yükseklik Burdur halkının rahat alış-veriş yapmasına ve istediği ürünü, istediği kadar almasına engel olduğu gibi, pazar torbalarını dolduramadan yarı boş bir şekilde evlerine dönmelerine neden oluyordu…

Haziran ayının gelmesi, yerli meyve ve sebzelerin çıkması, ürünlerin bollaşması, pazarda fiyatların düşmesi ile birlikte Burdur Pazarı’nda her şey normale dönmeye başladı.

Pazara alışverişe gelen Burdur halkı “100 TL ile pazara geliyorduk ve Pazar torbamızın yarısı bile dolmadan eve dönmek zorunda kalıyorduk. Çünkü 10 TL’den aşağıya mutfağımızın temeli olan sebze yoktu. Ancak bu sebzelerden bir kg alabiliyorduk. Şu an fiyatlar gerçekten çok güzel. Bir kg parasına 4 kg sebze alabiliyoruz. Köylü halkının getirdiği taze sebze ve meyvelerde zevkle alışveriş yapmamıza neden oluyor. Bizim pazarımız gerçekten Türkiye’de sayılı pazarlar arasında. Köylü üreticimiz çok olduğu için pazarda organik ve uygun fiyata birçok ürün bulma imkânımız var” diye konuştular.

Pazar esnafları Sedat Bozdemir, Nurettin Çetinkaya; “yaklaşık bir aydır fiyatlar normale döndü. Bunun en büyük sebebi de havaların iyi gitmesi ve ürün bolluğundan kaynaklanıyor. Fiyatların düşüşü pazarında hareketlenmesini sağladı. Fiyatlar yüksek iken insanlar alım gücüne göre alışveriş yapabiliyor ya da bir hafta çıksa pazara diğer hafta çıkmıyor idare etmeye çalışıyordu. Bir aydır pazarımızın maşallahı var” dediler.

Manavlar ve sebzeciler Odası Başkanı Tuncay Yiğit; “Fiyatların düşmesi ve insanların alım gücünün yükselmesi biz manavları da memnun ediyor. Sürekli bana bu fiyatlar ne zaman düşecek diye sorular soruluyordu. Her ne kadar manavlar odası başkanı olsam da bende bir manavım ve alış fiyatlarımızın yüksek olmasından dolayı, satış fiyatlarımız da mecburen yüksek oluyor ve bu konuda çok fazla yapacak bir şeyimiz olmuyor. Üretici adına üzülüyorduk ama bu durumdan manav arkadaşlarda çok hoşnut değildi. Daha az ürün almak zorunda kalıyorlardı ya da aldıkları ürünler ellerinde kalıyordu. Şimdi Pazar normal fiyatlarda seyir ediyor. Bu durumdan hem biz esnaflar, hem de tüketici memnun” dedi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive