GündemManşetSağlıkBURDUR, SAĞLIK’TA ENGELLERİ KALDIRIYOR (ADSM engelsiz mekan belgesi aldı)

5 sene ago

Burdur’da ilk kez bir resmi kurum, tüm çalışmalarını engellilere kolaylık sağlayabilecek şekilde düzenledi. Burdur Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) yaptığı bu düzenlemelerle, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü öncülüğünde, Erişilebilirlik Denetleme Komisyonu’nca alınan karar gereği, ‘Engelsiz Mekan Belgesi’ almaya hak kazanan ilk kurum olma ünvanını kazandı.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, uzun süren çalışmalar sonucunda, kurumda engellilere yönelik kapsamlı bir çalışma yaptı. Engelli rampasından, engelli asansörüne, görme engelliler için hastanenin girişine konulan kabartmalı hastane krokisinden, engellilerin kolayca ulaşım sağlayabileceği engelli diş polikliniğine kadar her şeyi engellilere yönelik düzenleyen kurum, Burdur’da ilk kez verilen Engelsiz Mekan Belgesi’ni almaya hak kazandı.Burdur Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından verilen Engelsiz Mekan Belgesi, 12 Ağustos 2015 Çarşamba günü  düzenlenen törenle Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı tarafından,  Op.Dr. Reha Sermed Aygören’e verildi.

HAYATI TELAFİ ETMEK DEVLETE DÜŞER

Törende konuşan Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı, hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu hatırlatarak, “Hepimiz kişisel veya toplumsal sorunlar nedeniyle bir şekilde engelli durumuna düşmekteyiz ve hepimiz bir engelli adayıyız. Dolayısıyla bu engelli duruma düşmek, kişiden çok toplumumuzun ve çevrenin hatası diye düşünüyorum. Hatayı telafi etmekte devlete düşmektedir. Bu nedenle engelli kardeşlerimizin her türlü kamu hizmetinden, sosyal donatılardan yararlanması için her türlü tedbiri almak devletimizin ve toplumuzun görevi diye düşünüyorum. İşte bunlardan birisi de tedavi kurumlarından, okullardan, sosyal donatılardan yeterince yararlanabilmesi için onların fiziken bu kurumlara ulaşması gerekmektedir. Bunun için bütün kurumlar fiziki yapılarını bu duruma uyarlamaları gerekir ve kendilerini hazırlamaları gerekir. Ben can-ı gönülden Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’mizi , yönetici ve bütün çalışanlarını kutluyorum” şeklinde konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yardımcısı Halil Ceylan da “bugün Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Ağız Diş Sağlığı Merkezimiz ile birlikte, temel insan haklarından olan binalar ve hizmete erişebilme noktasındaki engelleri kaldırmanın haklı gururu ve sevincini yaşıyoruz. Bu doğrultuda da çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Törende yaptığı konuşmada, kuruma bağlı 5 sağlık tesisinde engelli hastalara daha iyi sağlık hizmeti sunabilmek için çalışan ADSM ekibinin, tüm hastanelerdeki mevcut sorunları tespit ettikleri aktaran Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Op. Dr. Reha Sermed Aygören; “Hizmet alıcı ve hizmet vericilerin bir araya gelmesiyle ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla uygulamaları yerinde inceledik. Bugün burada Burdur Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bu standartları sağlayarak Engelsiz Mekan Belgesi almaya hak kazanmıştır, kutluyorum” diyerek, hastane yönetimine ve personeline teşekkür etti.

KONUŞMALAR İŞARET DİLİNE ÇEVRİLDİ

Törende yapılan konuşmalar, Halk Eğitim Merkezi’nde İşaret Dili kursuna katılan kursiyerler tarafından işaret diline çevrildi.

ULAŞIM SORUNU GİDERİLMELİ

Hastanede yapılan düzenlemelerden duyduğu memnuniyeti dile getiren, bedensel engelli Günsel Altuğ’da, hastaneye ulaşımdaki yol sorunun giderilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “burası çok iyi bir örnek olmuş. Şehrimizde engellilere yönelik çalışmaları yetersiz buluyorum. Bütün resmi kurumların bu tür çalışmaları yapması lazım” diye konuştu.

Konuklar, törenin ardından düzenlenen kokteylde biraraya geldi.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive