BölgeEkonomiManşetBURDUR ‘PROJELER’ İLİ (Burdur, BAKA desteklerinden ilk kez bu kadar çok yararlanıyor)

7 ay ago

Son yıllarda proje kültürünün giderek geliştiği Burdur’da, projeler konusunda ilimizin geldiği başarılı noktayı ortaya koyan bir müjdeli haber de; Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı‘ndan (BAKA) geldi. BAKA’nın 2019 yılı mali destek programı kapsamında Burdur’dan kabul edilen 10 proje, 20 milyon liralık tüm program bütçesinin % 40’ını oluşturuyor. Burdur için hazırlanan bu projelerin toplam tutarı 8 milyon TL.

Valilik görevine günden bu yana ısrarla ‘proje’ vurgusu yapan, Burdur’da proje kültürünü başta kamu kurumları olmak üzere tüm kesimlere yayma çalışmalarına büyük ağırlık veren Vali Hasan Şıldak’ın projeci yaklaşımları, olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor.

Proje kültürünün bir planlama süreci, hedef koyma gibi kolaylıklar ve avantajlar sağladığını her fırsatta dile getiren Vali Şıldak’ın bu çabalarının meyveleri, BAKA’nın 2019 yılı desteklerine de ilk kez bu kadar olumlu yansıdı.

BAKA 2019 yılı proje teklif çağrısı kapsamında 20 milyon TL bütçeli üç ayrı mali destek programı ilan edildi. Bu başlıklar; “Turizm Alt yapısının Geliştirilmesi, Mesleki Eğitim Geliştirilmesi ve Sosyal Kalkınma mali destek programları” oldu. Bu üç program kapsamında BAKA’ya toplam 125 adet proje başvurusu yapıldı. BAKA’ya sunulan projelerin değerlendirme sonuçları 24 Ekim 2019 tarihli BAKA yönetum kurulu toplantısında karara bağlanarak, kamuoyuna duyuruldu.

Burdur, ilk kez BAKA desteklerinin % 40’ından yararlanmaya hak kazandı. Burdur Valiliği’nin “Burdur’da bir ilk” başlığıyla kamuoyuna duyurduğu, toplam maliyeti 8 milyon lira’yı bulan projeler şöyle:

Burdur İl Özel İdaresi (Dört Mevsim Salda),

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (Salda Gölü Çevresinde Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesine Akademik Bakış: Uygulama Otel Projesi),

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü (Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum),

Burdur İli Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği (Burdur Yassıgüme Köyü Yöresel Ürün Pazarı),

Burdur Belediyesi ( Gümüş – Ali Bey Değirmeni Restorasyon ve Yeniden İşlevlendirme Projesi),

Bucak Organize Sanayi Bölgesi (Yenilikçi AR-GE Odaklı Endüstriyel Ürün Tasarım Atölyesi Kurulması),

Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü (Mesleki Eğitimde Genç istihdamı Arttırma Projesi),

Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü (Gelecek Benimle Projesi),

Altınyayla Belediye Başkanlığı (Yaylada Altın Dönem Başlıyor),

Ağlasun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü (Dijital Çağlasun)

Kodlama : SadeMedia Interactive