EkonomiGündemManşetBURDUR ŞEKER FABRİKASI İÇİN; Burdur ortak girişim grubu da teklif verdi

2 sene ago

Burdur Şeker Fabrikası için teklif veren, Burdur Belediyesi, Sivil toplum örgütleri ve İş damlarından oluşan Konsorsiyum üyeleri Ticaret ve Sanayi Odasında basın açıklaması düzenleyerek şeker fabrikasının Burdurlularda kalması için yaptıkları çalışmaları açıkladılar.

Açıklamaya Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, DSYB Genel Başkanı Kamil Özcan, Panko Birlik Başkanı Nasuh Eroğuz, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir ve iş adamları adına Hasan Aksöz katıldılar.

İlk açıklamayı yapan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Yaklaşık iki aydır ilimizi de ilgilendiren ülkemizin gündem maddelerinden olan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda tartışmalı ve gündemi meşkul eden bir süreç yaşandı. Bizde hem yerel yönetim olarak, hem de Burdur’un sivil toplum örgütleri ile gündemin takipçisi olduk. Başından itibaren hem ben hem de siyasi düşüncen Burdur şeker fabrikasının satılmaması yönünde ve Burdur şeker fabrikasının kar eden bir kuruluş olarak Burdur halkına ve Burdur ekonomisine katkı koymaya devam etmesini defalarca söylemiştim. Tabiki Birçok sivil toplum kurulumuzun bir B planı üzerinde çalıştığını ve bu B Planı içerisinde yerel yönetiminde olması gerektiğini kendileri ifade etti. Biz Burdur şeker fabrikası Burdur halkınındır ve Burdur halkında da kalması gerekir diye ifade ettik. Bu çalışma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığımızın önderliğinde başlatılıp, iş adamlarımızın da destek verdiği bir konsorsiyuma dönüşerek ciddi şekilde Burdur şeker fabrikasının özelleştirilmesi halinde B planı olarak bu satışa talip olundu. Burdur şeker fabrikasının öncesinde Et kombinasının özelleştirilmesinde gücünü birleştiren Burdur bileşenlerinin bu satışta da gücünü birleştirerek Burdur şeker fabrikasının Burdur halkında kalması yönünde bir çalışmaya imza attılar. Biz Burdur şeker fabrikasının mutlak suretle Burdur halkında kalmasını ve işletilecekse Burdur halkına katma değer, en üst seviyede işletilmesi gerektiğini söylemiştim.18 Nisan 2018 de Burdur şeker fabrikasının satışı ile ilgili ihale süreci gerçekleşmiş olacak. Burada bizim de Burdur Belediyesi olarak sembolikte olsa bu konsorsiyumun bir tarafından içinde olduğumuz ve bu satışta yerel yönetiminde işin içinde olduğu bilinci ile işin ne kadar ciddi olduğunun gösterilmesi açısından konsorsiyumuz gerek çalışmayı yaptı bizim adımıza, halkı adına sözü söyleyecekler. Özelleştirilmesine karşı olduğumuz bu fabrika illa satılacaksa bunu da Burdur halkının bir araya geldiği konsorsiyum tarafından alınması önceliğimiz olacaktır” diye konuştu.

Ticaret Odası Başkanı Yusuf Keyik; “24 Şubat’ta Panko Birlik Başkanımız Nasuh Eroğuzun başkanlığında ilk toplantımızı gerçekleştirmiştik. İlk hedefimiz şu idi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin durdurulması. Eğer bu özelleştirmeyi durduramıyorsak, satışa engel olamıyorsak bu fabrika 1955 den bu tarafa Burdur’a hizmet eden ve Burdur ekonomisine ciddi derece katkı sağlayan bir işletme olması dolayısıyla bu fabrikanın Burdur halkı tarafından alınmasını nasıl gerçekleştirebiliriz bunun çalışmalarını başlattık. 24 Şubat 2018 tarihinden bu tarafa başla Panko Birlik Başkanımız Nasuh Eroğuz olmak üzere çok değerli iş adamlarımız ile birçok toplantı yaparak emek verdik. Bu B Planını devreye geçirebilmek için. Tabi ilk etapta, ekonomisi iyi olan, ekonomik anlamda katkı sağlayabilen, hisse alabilecek tüm iş adamlarımızı haberdar edelim ve bunu yayabildikçe tabana yayabilelim diye toplantılarda görüş ortaya attık. Ben Ticaret Odası Başkanı olarak İlçelerimiz de dahil 60 a yakın iş adamımızı tek tek arayarak ne yapmak istediğimizi, neler başarmak istediğimizi ayrıntısıyla anlatarak hisse almaları konusunda kendilerine teklifte bulundum. Tabi içlerinden kabul edenler de oldu, bu konsorsiyumun içerisinde olamayacaklarını ifade edenlerde oldu. Toplantı, toplantı derken en son 6 iş adamımız biz sivil toplum örgütlerine güç verdiler bu olayı başarmamızda bizim arkamızda dim dik durdular. Yoksa Sivil toplum örgütleri olarak bizim ekonomik anlamda gücümüz bellidir. Bu fabrikayı tek başına alma gücüne sahip değildik. Ama değerli iş adamlarımız bize o gücü verdiler. Bizde bu hazla Allah’a çok şükür 15-16 Nisan 2018 itibari ile geçici teminatımızı alarak Konsorsiyum dosyamızı hazırlayarak Ankara’ya Nasuh Eroğuz aracılığı ile gönderdik. 17 Nisan 2018 tarihinde de dosyamızın kontrolünü yaptırarak Nasuh Eroğuz dosyayı teslim etti. Bugün teklif mektupları alınmaya devam ediyor. Tahmin ediyoruz 7-8 firma teklif verecek. Ama bu fabrika Burdur’dadır, bu fabrika Burdurluların olmak zorundadır” dedi.

Panko Birlik Başkanı Nasuh Eroğuz; “Biliyorsunuz mevcut hükümetimizin ekonomi politikasında şeker fabrikalarını özelleştirmesi hiç gündemden düşmedi. Panko Birlik olarak bunun üretici birliklerinin içinde olduğu ya da işletme hakkının devri olarak işletmeye talip olduğumuzu söyledik ama rağbet edilmedi. Biliyorsunuz 2008 yılında gurup halinde bir özelleştirilme modeli oluşturuldu. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız satımı gerçekleştirilen bu beş fabrikanın özelleştirmesini durdurdu. Bu 2018 yılında tekrar gündeme geldi. Biz Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi olarak tüm sivil toplum örgütlerimiz ile üretim yapan ham madde üreten 1955 yılından bu tarafa aklınıza gelecek tüm ham madde üreten bölgelerle toplantılar yaptık. Fabrikamızın özelleştirilmemesini eğer bu şekilde özelleştirilirse gelecekte kaos oluşacağını anlattık. Tabi özelleştirilmemesi yönünde tüm sivil toplum örgütleri ile hem fikirdik. Zaman geçtikçe bir de önce satılan fabrikalar gündeme gelip satılmaya başlamadan önce bir toplantı yaptık. Eğer ki tüm arkadaşlarımız elinden geldiği kadar ertelenmesi, ötelenmesi ve ya bu politikanın kaldırılması yönünde gayret ettik. Olmadığında da biz yarın birilerinin burayı gelip almasından da mutlu olmayız. Bizim iş adamlarımız var, Sivil toplum örgütlerimiz var. Bir el birlik bir B planı olsun istedik. Nitekim başta Belediye Başkanımız, İş adamlarımız, sivil toplum örgütlerimiz konsorsiyum oluşturduk. Ben bu konsorsiyumda bulunan tüm arkadaşlara üyelerim adına teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz pancar rekabet gücü az olan stratejik bir ürün. Sadece üretildiği yerde o fabrikaya mahkûm edilmiş bir ürün. Üretildiği zaman 4 ay içerisinde işlenmesi lazım. Biz diyoruz ki biz üreteniz. Tarladan gelen biziz. Dün itibari ile hazırladığımız konsorsiyumumuzu evraklarımızı teslim ettik. Biz diyoruz ki fabrika bizim. Biz bu fabrikayı çalıştırmasını, hem üretim yapmasını hem devlete katma değer vermesini, hem de insanımızın yüzünü güldürmek amacı ile bir güç oluşturduk. Tabi ki mutlaka yasalarla idare edilen bir milletiz. İhaleye girenlere de saygı duyuyoruz ama biz üreticiyiz ve bizlerde kalması talep ediyoruz” dedi.

DSYB Genel Başkanı Kamil Özcan; “Şeker fabrikasının çalışması sadece pancar tarımı olarak görülmemeli. İlimizin markası olan hayvancılığın ilerleyişine baktığımızda şeker fabrikasının, et balık kurumunun, süt fabrikasının ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Burdurumuzun geçim kaynağının kalemlerine baktığınızda birinci derecede hayvancılık geliyor. Şeker fabrikasının çalışıyor olması da hayvancılık la alakalı gelişimin ne kadar sekteye uğrayacağını göreceksiniz. 1955 yılından bu tarafa hizmet veren ve devletin bu tür hizmetlerinden yararlanmış olan ilimizde hayvancılığı ilerleten bu kurumların özelleştiğinde et balık kurumu olarak bakarsan özelleşen 17 et balık kurumunun kapatıldığını sadece Burdur et balık kurumunun çalıştığını görüyoruz. Biz şeker fabrikası özelleşmesin dedik. Eğer bu rüzgara karşı durulmuyorsa Burdurlular alsın ve çalıştırsın. Burdur Şeker fabrikası Burdur hayvancılığı için gerçekten çok önemli” dedi.

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir; “Biz Ziraat Odası olarak ta fabrikamızın özelleştirilmesinin karşısında olduk ve özelleştirilmesin diye direndik. Burdur şeker fabrikası için oluşturulan Konsorsiyumun içerisinde bizde varız. Bu çalışmada fabrikamızın özelleştirilmemesi için yapılan çalışmanın tabana kadar yayılmasını görüyorum. Bu çok önemli. Burdur bu konuda birliktelik yapmıştır. Bu Birliktelikle inşallah fabrikamız bize kalacaktır” dedi.

Konsorsiyumda bulunan iş adamları adına konuşan Hasan Aksöz; “Biz iş adamları olarak Ticaret ve Sanayi Odası başkanımıza böyle bir yapılanma olursa üzerimize ne görev düşerse yapacağımızı söyledik. Bizler bunu bir sosyal sorumluluk projesi ve Burdurumuza bir şeyler kazandırabilmek amacı ile yapıyoruz. Bundan hiçbir ticari beklenti ve para kazanma amacı ile bakmadık. Her şey Burdur için. Gücümüzün yettiği oranda desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Sınırlı Sorumlu Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Şeker Fabrikaları Gıda Sanayi ve Ticaret Konsorsiyumu ve ortak girişim gurubu şu şekilde:

“S.S. Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi, Burdur İhtiyaç Maddeleri ve İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası, Burdur Güçbirliği Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Aytaç Akın Mermer Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, KOFS Makine ve Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Varollar Lojistik Hizmetleri Gıda Paz. Yem. Mermer İnş. Malz. Turz. Ve Pet. Ürün. Tic. Ve San. Ltd. Şti. Abrurrahman Şener, Hüseyin Mudul, Metro Mühendislik ve Gıda Sanayi ve Limited Şirketi, Marge Maden Araştırma Geliştirme Yatırım Danış.ve Arac. Hizm. İth. İhr. Tic. Ltd. Şti.”

Kodlama : SadeMedia Interactive