GündemManşetBurdur ortak girişim grubu adına konuşan BUTSO Başkanı Keyik: “Burdur Şeker Fabrikası için, örnek birliktelikle mücadele ettik”

2 sene ago

Geçtiğimiz Perşembe günü satış ihalesi gerçekleşen, ilimizde büyük bir üzüntü ile karşılanan Burdur Şeker Fabrikası ve ihale hakkında Burdur ortak girişim grubu, 27 Nisan 2018 Cuma günü  düzenlediği basın toplantısında çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Limitleri zorladık, gücümüz yettiğince uğraştık

Oda Meclis salonunda düzenlenen basın toplantısında Burdur konsorsiyumu adına konuşan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur’da örnek bir birliktelik, kenetlenme sağladıklarını, Şeker Fabrikası’nın Burdur’da kalması için yoğun çaba sarf ettiklerini, ihalede de tüm limitleri zorladıklarını, teklifleri yükselterek, güçlerinin yettiği noktaya kadar mücadele ettiklerini vurguladı.

Belirledikleri rakamın 90 milyon lira üzerine çıktıklarını 447 milyon liraya kadar yükselttiklerini belirten Keyik, tüm konsorsiyum üyelerine tek tek teşekkür etti. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik Burdur Şeker Fabrikası ihalesi hakkında basın toplantısında şunları söyledi: “Malumuz üzerine 26.04.2018 tarihinde Burdur Şeker Fabrikasının Ankara’da Özelleştirme Dairesi Başkanlığında ihalesi gerçekleştirildi. Konsorsiyum üyelerimiz ve başkanlarımız ile birlikte ihaleye katıldık. İhaleye toplam 8 firma dosya vermişti. Dün itibari ile bir dosyanın geri çekildiğini Ankara’da öğrendik. Bu da Isparta Belediyesinin şirketinin dosyasını Özelleştirme Dairesi ihale dışı bıraktı. Dolayısı ile bizimle birlikte 7 firma ihaleye katıldık. Bunlar Kayseri Şeker Fabrikaları. A.Ş.Doğuş Yiyecek ve İçecek Sanayi ve Tic. A.Ş, Albayraklar Turizm, Özbey Holdink A.Ş, Mutlucan Tuz, Ersen Grup Olmak üzere 7 tane firma ihaleye katıldı. İlk elemede 2 firma çekildi.

Biz beş firma kaldık. Bu beş firma açık artırma teklifine katıldı. Bir firma da ayrılmak zorunda kaldı. Biz en son 447 milyon rakamına geldiğimizde bizde çekilmek zorunda kaldık. Bizden sonra kalan ihaleye devam eden 3 firma kaldı. Biri daha çekildikten sonra iki firma Mutlucan Tuz ve Ersel Grup yarıştılar. 487 milyon dada Ersel gurupta ihale kaldı. Daha önce rakamla alakalı çok net bir şey ifade etmemiştik. İhale öncesinde uzun toplantılar ve hesaplar yaptık.

Bizim Burdur’da fiyatla ilgili almış olduğumuz karar 330 milyon en son çizgimiz ama ortama göre kalın çizgimizde 360 milyondu. Bu korsorsiyumun almış olduğu bir karardı. Orada baktık ki bizim düşündüğümüz rakam kapalı teklif usulünde açık artırmaya kalmadan o rakamları buldu. Arkadaşlarımızla dedik ki buraya kadar geldik, Burdur’un bizden beklentisi var bu sınırı aşmamız gerekiyor. Sağ olsunlar o konuda da destek verdiler 447 milyonlara kadar çıktık. Artık daha sonrası bizim için bir riskti. Hesaplarımızın üzerinde aşağı yukarı 90 milyon daha bir artış daha orada gerçekleştirmek zorunda kaldık. Ben bu süreçte destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu yapmış olduğumuz iş Burdur açısından kolay bir iş değil. Birliktelik konusunda başarılı olamadığımız bir alandı. Şeker Fabrikası için hakikaten bir kenetlenme havasını yarattık. İhaleden çıktıktan sonra ciddi anlamda üzüldük.

Bu fabrika hepimiz için hayati bir değeri olan işletmeydi. Çocukluğumuzdan bu tarafa herkes bu fabrikanın ekmeğini yiyordu. Bundan dolayı çok üzüldük. Ama gücümüzün yettiği kadar mücadele ettik, gücümüzün yetmediği yerde de çekilmek zorunda kaldık. Bütün bu yaptığımız fedakarlıklara rağmen, çalışmalara rağmen bizleri birkaç kendini bilmez hemşerilerimiz hiç yakışmayan çirkin tavırlar içerisinde bizlere ithamda bulundular.

En çok bizi bu üzdü. Ama bize destek veren Burdur halkının hepsine de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Biz yapılmayan, olmayan gerçekleşmeyen bir şeyi gerçekleştirdik. Ama bunun altında hala da imalı, gırgıra hafife alan, siyasi düşüncesi farklı, ticari anlayışı farklı her ne olursa olsun yapılan etik değildi. Fabrikanın satışına hepimiz karşıydık. Ama durdurabildik mi ama durduramadık. En azından Burdur’a mal edelim diye gayret ettik.

Bu gayretimiz sonucunda teşekkür beklerken biz sevgi saygı beklerken bu tür olumsuz eleştiriler, yıkıcı eleştirilerde bizleri çok üzüyor ve bu tür çalışmalarımızda bundan sonra ki yapacağımız işlerdeki hevesimizi yok ediyorlar. Ben buradan o tür düşünen vatandaşlarımıza aynı hiddet ve aynı şiddetle yazdıklarını kendilerine iade ediyorum. Biz bu memleket için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yukarıda Allah, aşağıda kul biliyor. Bunu takdir etmeyenlere kamuoyu cevabı verecektir. Alan Firmaya hayırlı olsun diyoruz. İnşallah Burdur işçisini, burdur üreticisini, esnafını mağdur etmez. İnşallah Devlet anlayışından daha güzel bir işletme anlayışı sergiler. Üretimini daha uzun yıllar devam eder. Bizde elimizden gelen desteği vermeye devam ederiz.”

Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Nasuh Eroğuz da; “hep beraber 21 Şubat’ta bir maraton başlattık. Ama mağlup olduk. Biliyorsunuz mevcut hükümete fabrikayı satın satarsanız da biz almaya hazırız demedik. Öncelikle ötelenmesi yönünde gayret ettik. Tüm iş adamlarımız ve çiftçilerimiz bilgilendirdik. İhale salonunda Burdur şeker fabrikasının resmini koymuşla, fabrika sanki hemşerilerim beni bırakıp gitmeyin alın diyor gibiydi. İnanırmısınız bir aile büyüğümüzü kaybetmenin acısı neyse hep beraber orada hepimiz aynı duyguyu yaşadık. Fabrika bizim için çok önemliydi. Ama nasip olmadı. En son gücümüzü kullandık. Burada alınan karadan 80 milyon daha fazla katkı sağladık ama karşı taraf daha kararlı gelmiş ve aldılar. Üretici olan biziz. O yüzden fabrikayı alan şirketle ikili ilişkilerimizi iyi tutup hakkımız istemek zorundayız” diye konuştu.

İşadamı Hasan Hüseyin Aksöz; “Yıllardır bizi rahatsız bir söz vardı. ‘Burdur’da bir şey olmaz Burdur’dan bir şey olmaz’. Ben ciddi manada bu tezi bu defa çürüttüğümüze inanıyorum. Arkadaşlarımızla birlikte tüm imkanlarımızı seferber ederek tüm mücadeleyi verdik. Hiçbir zaman bu işin içerisinde ekonomik kaygılarımız olmadı. Tamamen duygusal ve sosyal olarak yaklaştık. Sonuna kadar direndik. Bizi ciddi anlamda zorlayacak rakamlara çıktığı için biz çekilmek zorunda kaldık. Bu süreçte Milletvekilimiz Bayram Özçelik hiçbir zaman bizi yalnız bırakmadı. Desteğini esirgemedi, Elinden gelen tüm gayreti gösterdi. Medyada bu döne dönem yanlış yorumlandı ama o her zaman bize destek oldu. Biz bu yolda bir şeyi başardık. İnşallah bundan sonra önümüzdeki günlerde daha güzel bir oluşumla karşınıza çıkabiliriz” dedi.

Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp; “Hiç kimse Burdur şeker fabrikasını alamayan grup olarak basının karşısına çıkmak istemezdi. Tüm arkadaşlar elinden gelen azmi gayreti gösterdiler. Yapabileceklerinin üzerine çıktılar. Gönül isterdi ki Burdur’lular alsın. Ama olmadı. Bu saatten sonra önemli olan gelen firmanın fabrikayı eski düzeninde çalıştırması, Burdura katkı vermesini dilemekten başka yapacak bir şey yok. Onlar bu zihniyette çalıştığı sürece de bizde onlardan desteğimizi esirgemeyiz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive