TÜİK’in açıkladığı son, güncel nüfus rakamlarına göre, 270 bin’i de aşan Burdur, nüfusu az da olsa artan illerden biri… 2021 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre; Burdur’un toplam, il geneli nüfusu 267 bin 092’den, 273 bin 416’ya yükseldi. Burdur nüfusu 6 bin 324 kişi daha arttı.

Son 20 yılda toplam nüfus rakamlarında 250 – 270 bin bandında olan Burdur, 2021 sayımında ise; 273 bin 716’ya çıktı. Burdur’da toplam nüfusun 191 bin 478’i il merkezi ve ilçe merkezlerinde yaşarken (şehir nüfusu), 82 bin 238’i belde ve köylerde (kır nüfusu) yaşıyor. Burdur merkez nüfusu; 92 bin’ler seviyesinden 95 bin 436’ya yükseldi. Burdur merkez nüfusu, merkeze bağlı köylerle birlikte ise; 117 bin 189’a yükseldi. Burdur merkez bölgesi, Burdur’da toplam nüfusun % 40’ını oluşturuyor. Burdur şehir merkezi nüfusu, 100 bin nüfusa, psikolojik eşiğe ilk kez bu kadar yaklaştı.

Şehir merkezindeki nüfus artışında, iki faktör öne çıkıyor. İlk’i öğrenci, üniversite öğrencisi hareketliliği, eğitim’den kaynaklı nüfus artışı. İkincisi de; köy’den kent’e göç’ün, iç göç hareketlerinin artarak sürmesi. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerini terk eden genç nüfusun, şehir merkezi ve ilçe merkezlerine göç etmesi, Burdur’da başta şehir merkezi olmak üzere ilçe merkezi nüfuslarını artırıyor.

Burdur’un nüfus rakamlarında, demografik yapısında, il merkezinden sonra, ikinci nüfus yoğunluğu Bucak ilçesi olmaya devam ediyor. Bucak’ın toplam nüfusu 66 bin 156 oldu. Bucak ilçe merkezinin nüfusu 45 bin 865, belde ve köyler toplamı ise; 20 bin 291.

Nüfus’ta üçüncü ağırlık bölge ise; Burdur’un batı koridoru… Gölhisar ilçesi toplam nüfusu: 23 bin 064. Gölhisar ilçe merkezi 16 bin 118, kır nüfusu 6 bin 946.

Yeşilova toplam nüfusu 14.773, Çavdır toplam nüfusu 12.599, Tefenni toplam nüfusu 10.744, Karamanlı 8.268  Batı bölgesinde, Tefenni ilçe merkezi nüfus artışı ile dikkat çeken ilçe olmaya devam ediyor. Tefenni ilçe merkezi nüfusu 7 bin 381’ e yükseldi. Batı bölgesinde; Yeşilova ilçesi de kır nüfusu ile öne çıkan ilçe olma özelliğini sürdürüyor. Yeşilova’da köylerde yaşayan insan sayısı 9 bin 322. Yeşilova bu rakam ile Burdur genelinde, kır nüfusunda üçüncü sırada.  Burdur merkeze bağlı köyler toplamı 21 bin 753, Bucak’ta kır nüfusu toplamı 20 bin 291. Burdur’da nüfusu en az olan ilçe ise; yine Kemer oldu. Kemer’in toplam nüfusu 3 bin olurken, bu rakamın 1456’sı  ilçe merkezi, 1544’ü köy nüfusu.

Kemer’i, 4 bin 936 toplam nüfus ile Çeltikçi, 5 bin 255 nüfus ile Altınyayla, 7 bin 652 ile Ağlasun ilçesi takip ediyor.

YENİ GÜN ANALİZ- Burdur, nüfus rakamları

Yeni Gün’ün öne çıkan, farklı, en çok ilgi gören analizlerinden biri olan nüfus rakamlarını, bu yıl da yorumlama, değerlendirme geleneğine devam ediyoruz.

Burdur’un demografik tablosu, son, güncel nüfus rakamları bize neler anlatıyor?

Bu veriler, hangi ipuçlarını, sinyalleri veriyor? Şöyle; rakamlara baktığımızda, ilk göz atışımızda; kabaca, genel hatlarıyla birkaç konu başlığını öne çıkarmak mümkün…  İlk’i toplamdaki nüfus artışı, il genelinde toplam nüfusun 270 bin bandının aşılması, 300 bin eşiğine yaklaşılması.  İkincisi ise; yıllardır ısrarla vurguladığımız, “Burdur şehir merkezinde 100 bin nüfus rakamına, hedefine yaklaşılması.” 100 bin psikolojik eşiğine, ilk kez bu denli gelindi.

CUMHURİYET’İN 100. YILINDA BURDUR ŞEHİR MERKEZİ’NDE 100 BİN NÜFUS

Cumhuriyet ile birlikte il olma onuruyla taçlanan Burdur, il merkezinde Cumhuriyet’in 100. yılında 100 bin nüfus rakamını yakalamaya hazırlanıyor.

Peki; Burdur merkez, nüfus artışını tetikleyen unsurlar neler? Burdur şehir merkezinde son yıllardaki demografik hareketlilik’te, artan üniversite öğrencisi sayıları ile köylerden göç’ün, iki ana neden olduğunu söylemek, ilk çırpıda mümkün…  Geçen yıl pandemi dönemi, salgın sürecinde kapanmalar, uzak’tan eğitim nedeniyle şehir merkezinde öğrenci kaynaklı artışlar, 2020 nüfus rakamlarına pek yansımazken, Burdur şehir merkezi nüfusu 92 bin’lerde kalmıştı…  Bu yıl üniversite öğrencileri başta olmak üzere eğitim amaçlı köylerden gelen öğrenciler de (lise ve ortaokul) şehir merkezi nüfusuna eklendiğinde, 95 bin 486 rakamı ile, öğrenci hareketliliğinin şehir merkezi nüfusunu artırdığını, 2021 nüfusunda ‘öğrenci’nin nüfusa etkisini’ gözlemleyebiliyoruz. ‘Tarım ve hayvancılık il’i Burdur’da, son yıllarda tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden kaçınan genç nüfusun, başka bir iş umuduyla şehir merkezine gelmesi de, merkez nüfusunu artıran bir diğer unsur…

Zaten; köylerde çiftçilik yaşının ortalama 55 yaş’a dayanması, köy’den kent’e göç’ü ortaya koyan bir gösterge.  Demek ki; Burdur, o arzuladığı endüstriyel ivme’yi yakalayabilse, Burdur’da sanayileşme faaliyetleri artsa, aynen büyük şehirlerde, metropol kentlerde olduğu gibi, kır nüfusundan merkeze doğru kayışı, daha da hızlandıracağı çok aşikâr… Aslında; Burdur’daki toplam üniversite öğrenci sayısını dikkate aldığımızda, merkeze bağlı köylerde, şehir merkezine yakın köylerin merkez ile olan ilişkilerini de eklediğimizde, şehir merkezindeki ‘yapı stoku rakamları, su abonelikleri sayıları, trafik’teki araç sayıları’, Burdur’un resmi olmasa da 100 bin nüfusun üzerinde olduğunu ortaya koyuyor.

İkametini Burdur’da gösteren öğrenci sayısı arttıkça ve kır nüfusundan gelenlerle birlikte, Burdur’un 2023’e resmi anlamda da 100 bin nüfusla girmesi, çok büyük bir olasılık. Burdur’un nüfus rakamları, biraz daha derinden, ayrıntılı incelendiğinde, dört bölge gerçeği ile karşılaşıyoruz. Birincisi Burdur merkez, ikincisi Bucak, üçüncüsü Gölhisar-Yeşilova-Çavdır- Tefenni- Karamanlı, ‘batı kuşağı’ ve dördüncü olarak da en küçük ilçeler; Kemer, Çeltikçi, Altınyayla ve Ağlasun…

Burdur merkez toplamda; 117 bin, Bucak 66 bin rakamlarıyla, il nüfusunda en öne çıkan iki bölge (üç’te ikisi, % 65’i) olurken, Gölhisar, toplam nüfus açısından üçüncü ilçe, Yeşilova ise; kır nüfusu bakımından üçüncü ilçe, Tefenni ilçe merkezi de nüfus artış trendi süren bir ilçe olmaya devam ediyor.