KültürManşetTurizmBURDUR MÜZESİ’NE DE İLGİ ARTIYOR

10 ay ago

Zengin kültürel miras… TÜİK kültürel miras istatistiklerini açıkladı: Türkiye genelinde Müze sayısı 451’e ulaştı.

Anadolu coğrafyasında, sahip olduğumuz zengin kültürel miras sayesinde, ülkemizde “kültür turizmi” yükselen bir trend, her geçen gün artan bir turizm aktivitesi, destinasyonu olmaya başladı. Türkiye genelinde artan Müze sayıları, kültür turlarının giderek önem kazandığını, ilginin arttığını ortaya koyan bir gösterge…

Türkiye genelinde Müze sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 451’e ulaşırken, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı da yüzde 37,3 artışla 28 milyon 169 bin 615 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılına ilişkin “Kültürel Miras İstatistikleri”ni açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde müze sayısı geçen yıl 2017’ye göre yüzde 3 artarak 451’e çıktı. Bu müzelerin 200’ü Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, 251’i ise özel müze kategorisinde yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerdeki eser sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 1 artarak 3 milyon 337 bin 766 oldu.

Bakanlığa bağlı müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı de aynı dönemde yüzde 37,3 arttı ve 28 milyon 169 bin 615 olarak kayıtlara geçti.

Batı Akdeniz bölgesinde, çok köklü bir tarih ve kültür birikimine sahip olan Burdur’un bu potansiyelini yansıtan en önemli değerlerden biri de Burdur Arkeoloji Müzesi. Ülkemizdeki sayılı Müzelerden biri olan Burdur Müzesi 60 bin’den fazla kültür varlığına sahip.

Hacılar, Kuruçay Höyükleri, Bubon, Kibyra ve Sagalassos kazılarından çıkarılan tarihi eserlere ev sahipliği yapan Burdur Müzesi, son yıllarda Burdur’da artan turizm hareketliliğinde öne çıkan bir yer…

Geçen yıl ve 2019 yaz turizm sezonunda Burdur’da tur organizasyonlarının ilgi gösterdiği yerlerden biri de Burdur Müzesi oldu. Lavanta turları,  Salda Gölü gezilerine, Sagalassos antik kenti ile Burdur Müzesi’ni de ekleyen seyahat şirketleri, kültür turizminin de gelişmesine katkı sağlıyor.

Nitekim bu yılki ziyaretçi sayıları da Burdur Müzesi’ne ilginin arttığını doğruluyor. Burdur Müzesini ziyaret eden kişi sayısı 2018 yılı 31 Ağustos tarihine kadar 16 bin 630 iken, 2019 yılı 31 Ağustos tarihine kadar, bu sayı 26 bin 295’e ulaştı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive