KültürManşetBURDUR MÜZESİ, Burdur’un marka değerlerinden biri

4 sene ago

Her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Dünya Müzeler Haftası’ etkinlikleri 18 Mayıs’ta ‘Müzeler Günü’ ile başlıyor. Müzeler, günümüzde özellikle turizm endüstrisinde çok önemli bir yere sahip… İnsanların günümüz modern dünyasında ulaşım imkanlarının ve iletişim olanaklarının artmasıyla birlikte gezme ihtiyacı da arttı. Bu yüzden, turizm pek çok ülkenin, kentin en önemli ekonomi seçenekleri arasında yer alıyor. İstihdam, hizmet sektörü, tanıtım ve daha birçok bileşenin yer aldığı turizm aktiviteleri, günümüzde o kadar yoğunlaştı ki; turizmin kendi içinde pek çok türü gelişti. İşte; bunlardan biri de kültür turizmi…

Tarihi binalar, tarihi kentler, yapılar, Müzeler, kültür turizmi hinterlandı içinde yer alıyor. Kültür turizmi, turizm destinasyonları içinde son yıllarda giderek öne çıkıyor. Anadolu, bu noktada büyük bir fırsat. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu topraklarında, kültür turizmi, büyüme, gelişme potansiyeli taşıyor.

9 bin yıllık zengin bir geçmişe sahip Burdur ili de tarihi değerleriyle ve Türkiye’nin sayılı Müzelerinden biri olan Burdur Arkeoloji Müzesi ile kültür turizminin en önemli adreslerinden biri olmaya aday…

Bünyesinde barındırdığı tarihi eserlerle Burdur Müzesi, Burdur’un en öne çıkan, marka değeri taşıyan yerlerin başında geliyor.

Burdur Müzesi’nin yarım yüzyıldan bu yana bilim dünyasına ve ziyaretçilerine ışık tuttuğunu hatırlatan, Türkiye genelindeki 105 Müze’den birisi olduğunu açıklayan Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Burdur’un zengin tarih ve kültür birikimini yansıtan Burdur Müzesi’nini temelinin 1957 yılının Hacılar kazılarına dayandığına dikkat çekiyor…

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hacılar kazılarının 1957-1960 yılları arasında büyük yankı uyandırdığını, James Mellaart’ın Hacılar keşfinin uluslararası boyut kazanmasının Burdur’da arkeoloji ve Müze bilincini oluşturduğunu belirten Ekinci, Sagalassos, Kibyra ve Hacılar kazılarının Burdur Müzesi’ndeki tarihi zenginliği meydana getirdiğini vurguladı.

“9 bin yıllık cilalı taş devrine ait bulguların Burdur’ dan çıkması dünya gündemine taşınması, 50 yıl sonra Hacılar Büyük Höyük kazılarının yeniden başlaması bizim için çok önemli” değerlendirmesinde bulunan Ekinci şunları söyledi: “İlk Aile yapısı Hacılar kazılarında ortaya çıktı. 9-10 bin yıl önce mağara ve göçebe hayatından yerleşik hayata yerleşen zamanın insanları, ilk aile bireyinin izleri Hacılar kazılarında. Göller bölgesi ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 65 bin eser Burdur Müzesi’nin envanterinde.”

“Özellikle tarihi kaçakçılık konusunda yarının geleceği çocuklarımızın yetişmesinde tarihimize sahip çıkılması ve çocuklarımıza bunun öğretilmesinde Milli Eğitime ve öğretmenlerimize önemli görevler düşmekte” diyen Ekinci, “zaman zaman kaçakçılık ve kaçak kazılar maalesef olmakta, Jandarma ve Polis ekipleri kaçak kazı yapanları yakalayıp adli mercileri teslim etmektedir. Kültürel mirasımız bizlere emanettir ve bu emaneti bizler iyi korumalıyız” dedi.

Bu yıl 31.’incisi düzenlenen “Eski Eser-Müze ve insan İlişkileri” konulu karikatür yarışmasında ise; bugüne kadar 750-800 yakın eserin bulunduğunu ve bunları CD ortamında kayıt yaptırdıklarını açıklayan Müze Müdürü H.Ali Ekinci, “1986 yılında başlayan bu gelenek devam ettiriliyor. 2016-2017 yılı öğretim yılında Müzeler eğitim programı kapsamında Bakanlık tarafından ‘kardeş müze’ uygulamasına geçiliyor. Bu kapsamda Isparta, Alanya ve Burdur Müzeleri ‘Kardeş Müze’olarak ortak uygulamalı gezi ziyaretleri yapılacak. Burdur’un ziyarete açık tek ören yeri olarak ziyaret edilebilen Sagalassos antik kentine ziyaretler her geçen gün artıyor. 2007 yılında 11 bin 865 kişinin ziyaret ettiği antik kenti 2015 yılında 27 bin 58 kişi ziyaret etti. Gölhisar Kibyra kentini de Ööen yeri olarak hazırlayıp gelecek yıllarda ziyaretçi sayısının artmasını planlıyoruz, 2015 yılında Kibyra’yı 10 bin 961 kişi ziyaret etti” bilgisini paylaştı.

Yeni Müze’nin yeri Kışla Mahallesi

Burdur Müzesi bünyesindeki tarihi eserleri sergilemek için daha geniş ve yeni Müze binasına ihtiyaç duyduklarını belirtenMüze Müdürü H.Ali Ekinci, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız , Valiliğimiz ve Belediyemizin tarafından 2010 yılında alınan Meclis kararı ile Kışla Mahallesi’nde şehirler arası yol üzerindeki (Diş Hastanesi yanı) alanı Yeni Müze alanı olarak tahsisi çalışmalarında özellikle Milletvekili Bayram Özçelik’in çabaları çok oldu” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive