GündemKültürManşetBurdur Müzesi 1 Haziran’da ziyaretçilerine kavuşuyor

5 ay ago

Koronavirüs hastalığı nedeniyle Türkiye’de tüm müze ve ören yerleri ziyarete kapatılmıştı.

Koronavirüs salgını nedeniyle 19 Mart 2020 tarihinden beri geçici süreliğine kapalı olan 1963 yılında kurulup 12 Haziran 1969’da ziyaretçi ve bilim insanlarının hizmetine açılan 2001 yılında bahçesinde bulunan medreseden geri kalan Osmanlı Pirkulzade Kütüphanesi’nin mimarisinden esinlenerek yeniden düzenlenen içerisinde Hacılar, Kuruçay, Höyücek Höyükleri, Bouban, Kibyra, Sagalassos ve Kremna kazılarından çıkarılan müsadere ve satın alma yoluyla kazandırılılanlarla birlikte 66.000’den fazla kültürel varlığı sahip Türkiye’nin en zengin müzelerinden olan 2008 yılında da “Gezilip Görülmeye Değer Müze” ödülünü alan Burdur Müzesi’de normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran 2020 Pazartesi tarihinden itibaren ziyaretçilerine kapılarını açacak.

1 haziran gününden itibaren ziyaretçilerine kavuşacak olan Burdur Müzesinde tüm hazırlıklar tamamlandı.

Koronavirüs hastalığı dolayısıyla Müze’yi ziyaret edecek olan vatandaşlar için bazı tedbir kararları alındı.

İşte Burdur Müzesinde ziyaret sırasında uygulanacak olan bazı kurallar;

-Tedbirlerin en üst seviyede olacağı Burdur Müzesinde ziyaretçiler 25’er kişilik gruplar halinde 1 saatlik süreyle içeriye alınacak.

-Girişlerde güvenlik görevlileri tarafından ziyaretçilerin ateşleri ölçülecek ve sosyal mesafe kurallarına uymaları yönünde uyarılacak.

-Maskeli bir şekilde ziyaret edilecek olan Müzenin içerisinde sosyal mesafe kurallarına uyulması yönünde uyarı tabelaları bulunacak.

-Müze çıkışında ve müze içerisinde belirli noktalarda maske ve eldiven atık kutuları bulunacak.

-Müze içerisinde fotoğraf çekecek olan ziyaretçiler içinde öz çekim noktaları belirlendi.

-Muhammet Fatih Başcı

Kodlama : SadeMedia Interactive