EkonomiManşetMilletvekili Özçelik’ten, Çiğ Süt’te regülasyon açıklaması

2 sene ago

AK Parti Burdur Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik yazılı bir açıklama yaparak çiğ süt piyasasında istikrarın korunması için Nisan-Mayıs aylarında çiğ süt piyasasının regülasyonu uygulaması yapılacağını bildirdi.

Milletvekili Bayram Özçelik açıklamasında şunları kaydetti: “Bilindiği üzere, çiğ süt piyasasında istikrarın korunması, ARZIN FAZLA OLDUĞU DÖNEMLERDE ÜRETİCİLERİMİZİN BUNDAN OLUMSUZ ETKİLENMEMELERİ ve arz fazlası süt’ün piyasadan çekilerek üretimde sürdürebilirliğin sağlanması amacıyla, Bakanlığımızca 2018 yılı Nisan- Mayıs aylarında çiğ süt piyasalarının regülasyonu uygulaması yapılacaktır. Uygulama Et ve Süt Kurumunun üretici örgütlerinden yağsız SÜT TOZU alımı şeklinde yürütülecektir.” dedi.

Burdur ilinde üretici örgütlerine dağıtılmak üzere Nisan ayı için arz fazlası çiğ süt kotası olarak günlük 80 ton tahsis edildiğini bildiren Bayram Özçelik, “İlimize tahsis edilen bu kotanın dağıtımı konusunda Burdur İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz yetkilidir” ifadelerini kullandı.

REGÜLASYON NE DEMEK?

REGÜLASYON; devletin ülke ekonomisinin istikrarını sağlamak ve piyasalarda ortaya çıkan dengesizlikleri gidermek amacıyla ekonomiye yaptığı her tür düzenleyici önlemlerdir. Fransızca kökenli bir kelime olan regülasyonun Türkçe karşılığı ayarlama ve düzenlemedir.

Regülasyon, devletin ekonomiye direkt müdahale ettiği çeşitli iktisat politikası araçlarından biridir. Devlet bu müdahalesini çeşitli alanlarda, piyasaya giriş çıkışı düzenleyici yasal tekeller oluşturarak yapmaktadır.

Regülasyonlar devlet tarafından ekonomik ve sosyal amaçlara yönelik olarak uygulanmaktadır.

Asgari ücretin belirlenmesi, döviz kuru kontrolü, rekabetin düzenlenmesi yönünde yapılan uygulamalar, fiyat kontrolleri, uluslararası ticaretin tarifeler, miktar kısıtlamaları, kotalar gibi düzenlemelerle kontrol altında tutulması, kamu iktisadi teşebbüslerinin görev zararlarının hazineden karşılanması ve hazineden yardım yapılması, özel sektör yatırımlarına teşvik uygulamaları ile sübvansiyonlar sağlanması ekonomik regülasyonlara örnek olarak verilebilir.

Kodlama : SadeMedia Interactive