EğitimManşetÜniversite-MAKÜBURDUR, MESLEKİ EGİTİMDE; örnek bir projeyi hayata geçiriyor

2 sene ago

Ülkemizde eğitim denildiğinde yıllardır sıkça konuşulan sorunlarından biri olan, meslek eğitiminde, nitelikli, kalifiyeli eleman yeşitiştirilmesi konusunda Burdur’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) örnek bir adım atarak, yeni bir modeli hayata geçiriyor.

Meslek eğitiminde sektör ile iş birliğini, teori ile pratiği buluşturmayı amaz edinen bu proje, mesleki eğitimde çığır açmayı, o arzulanan başırıya ulaşmayı hedefliyor.

MAKÜ, geliştirdiği mesleki eğitim modeli öçen önceki gün Burdur’un dinamiklerini, bileşenlerini bir araya getirerek, iş birliği protokolü imzalandı.

Vali Şerif Yılmaz, Burdur Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü İmza törenine katıldı. İmzalanan işbirliği protokolü ile, MAKÜ’ye bağlı bazı fakülte ve yüksekokullarda 7+1, meslek yüksekokullarında 3+1 modeli olarak adlandırılan mesleki eğitimin sektör ile işbirliği içerisinde yürütülmesi ve öğrencilerin mezun olmadan en az bir dönemlerini iş yeri uygulaması içerisinde geçirerek iş ve uygulama deneyimi kazanmalarını sağlamak amaçlanıyor.

Bir taraftan işsizlik, diğer taraftan işletmelerin aradıkları nitelikli elaman bulamama çelişkisine çözüm üretmeyi amaçlayan işbirliği protokolü Vali Şerif Yılmaz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim tarafından düzenlenen törenle imzalandı.

Proje kapsamında halen Bucak Zeliha Tolunay Meslek Yüksekokulu 7+1 modeli ve Burdur merkezde 4 meslek yüksekokulunda 3+1 modeli uygulanıyor. Bu protokolün ardından Mühendislik Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, İşletme Fakültesinde 7+1 modeli ile diğer MYO’larda 3+1 modeli uygulamasına geçilmesi amaçlanıyor.

Ayrıca projenin tarafları olarak ilgili kurumlardan Burdur ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odalarının görevleri, üyelerine iş başında eğitim programlarına dahil olmaları ve öğrencilerin iş yeri eğitimlerini Burdur’da ki işletmelerde yapmalarına yardımcı olmaları hususunda teşvik etmek. Burdur İl Sağlık Müdürlüğünün görevi ise; MAKÜ bünyesinde sağlıkla ilgili fakülte, yüksekokul ve MYO’larda uygulamalı derslerin ve stajların bağlı hastane ve diğer sağlık kuruluşlarında yapmasına yardımcı olmak. Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün görevi ise; iş yeri uygulaması kapsamında öğrencileri kabul eden işletmelerin İŞKUR tarafından verilen İş Başında Eğitim Programı desteğinden yararlanmalarına yardımcı olmak.

Burdur Ticaret Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen işbirliği protokolü tanıtım ve imza toplantısının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, bazı fakülte ve yüksekokullarda 7+1, meslek yüksekokullarında ise 3+1 modeli olarak adlandırılan mesleki eğitimde sektörle işbirliği modeli hakkında bilgiler verdi. Rektör Korkmaz; “Bugün gerçekleştireceğimiz protokol, Türkiye’de mesleki eğitim meselesinin yansımasıdır. Üniversiteden mezun olan öğrenciler, mezun olduktan sonra iş hayatına uyum ve iş ile ilgili ciddi tecrübe eksikliği yaşıyorlar. Bunun temel nedeni, üniversitelerdeki eğitimin daha teorik kalması ve bunun iş hayatına yansımamasıdır. Öğrenci derste tüm bilgileri eksiksiz öğreniyor ancak uygulamada sıkıntılar yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl aldığımız bir karar ile merkezde bulunan 4 meslek yüksekokulumuzda uygulamalı eğitime geçiyoruz. Daha önceki uygulamamızda 15-20 günlük stajlar ile öğrencinin iş hayatına uyum sağlamasını ve tecrübe edinmesini sağlamayı amaçlıyorduk. 3+1 modelinde ise öğrenci 4. yarıyılında herhangi bir eğitime tabi tutulmayacak ve alanına uygun sektörlerde çalışarak tecrübe kazanacak. Bunun yanı sıra bazı uygulamalı eğitim veren fakültelerimizde de 7+1 eğitim modelini uygulayacağız. Uzun yıllardır iş dünyasının en çok dile getirilen konusu mezun olan öğrencilerin meslek birikimlerine sahip olmamasıydı. Bizler bu alanda farkındalığımızı artırmak için yurtdışı gezileri düzenledik. Alman mesleki eğitim modelini inceledik, meslek okullarında incelemeler yaptık. Oradaki gençler öncelikle bir mesleğe sahip oluyorlar ve bunlar ortaöğretim düzeyinde gerçekleşiyor. Bizler aslında bu çalışmamızla Türkiye’deki eğitim modelinin ortaöğretimde çözülmesi gerektiğine de dikkat çekmek istiyoruz. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı da bu alanda çalışmalar yapıyor. Öğrenciler mezun olurken iş deneyimine sahip olarak mezun olacaklar. İşverenlerin, girişimcilerin de istediğini gerçekleştirmiş oluyoruz. Sektörün tüm bileşenleri ile iş dünyasının temsilcileri bize destek verecekler. Desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum, öğrencilerim adına hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

İş dünyasının sıkıntılarını iyi bilen, o sıkıntıları okuyarak çözümler üretebilen bir Rektörle birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, “Gerçekleştirilecek bu proje, Türkiye’de özlenen ve istenen bir çalışmaydı. Bunu uygulayan okullar da var ve öğrenci için mezun olduktan sonra iş bulmak da o iş yerinde kendini geliştirmek de daha kolay bir hale geliyor. Uygulanacak olan bu eğitim modeli ile öğrenciler kendi potansiyellerinin farkına varacaklar ve özgüven kazanarak gelecekte yapacakları işlere hazırlıklı olacaklar. Ayrıca sanayici de o öğrenciyi nerede ve nasıl istihdam edebileceğini de görmüş olacak ve aldıkları pratik eğitim sonrası o elemanı kazanmaya çalışacak. Önceden uygulanan staj süresinde öğrenci sadece işyerlerine uyum sağlayabiliyordu. O yüzden bu eğitim modeli iş dünyasının beklediği bir çalışmaydı. İş dünyası olarak üzerimize düşen desteği vereceğimizden emin olabilirsiniz. Ülkemize ve Burdur’umuza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Yılmaz protokol imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Özellikle herkesin dile getirdiği ve hepimizin en çok muzdarip olduğu meslek yüksekokullarından mezun olan gençlerin özellikle istihdam sıkıntıları nedeniyle, bu okulların devam etmesi ve etmemesi gibi konuların gündeme geldiği malumunuz. Böyle bir süreçte böyle bir protokolün imzalanması en azından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Burdur olarak bizim bunun çözümü noktasında bir irade kullanmamız anlamına geliyor. O nedenle böyle bir protokolün oluşturulmasında ve hayata geçirilmesindeki katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Ben hukuk fakültesi mezunuyum. Mezun oluncaya kadar dava dilekçesi yazmadım. Dava dilekçesi yazmadığımız içinde mezun olduktan sonra nasıl bir dilekçe yazacağız diye kara kara düşünmeye başladık. Dava dilekçesini Avukatlık stajında yazdık. Aynı bölümü kızım okudu. Kızım Hukuk Fakültesinde bu protokolde hayata geçirecek olduğumuz sistemde okuduğu için üç dönem staj yaptı. Gerçekten benden çok daha iyi bir şekilde yetişmiş oldu. Çünkü yarın karşılaşacağı sorunları 3. sınıftayken staj yaparak öğrendiler. 4. Sınıfta bazı almadığı derslerle ilgili neyle karşılaşabileceklerini önceden gördüler bundan dolayı bu işbirliği protokolünün faydasının daha fazla olacağını değerlendiriyorum.

Hafta sonu Kalkınma Bakanımızın başkanlığında Mersin ilinde Akdeniz Bölgesi 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı ile ilgili bölgesel bir çalışma yapıldı o çalışmaya katılmıştık. Orada gündeme gelen konulardan bir tanesi de buydu. Üniversitelerin 7+1 veya 3+1 sistemine dönmelerine yönelikti. Sektörlere bakıldığı zaman özellikle sanayi sektöründe, iş gücü yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayamıyoruz. İşin uzmanı gerekli olduğu zaman çok fazla nitelikli eleman bulamıyoruz. Bazı yatırımcılar bu nedenle bazı sektörlere yapacakları yatırımdan vazgeçebiliyor. İşsizliğin olduğu bir Türkiye’de maalesef biz yeteri miktarda yetişmiş nitelikli eleman bulamıyoruz.

Bizde üniversiteyi bitiren. Fakülte veya yüksekokul veyahutta meslek yüksekokulunu bitiren herkes benim tabirimle kravatlı iş istiyor, herkes masa başı işi istiyor. Bırakın üniversiteyi bize iş için gelen lise mezunu arkadaşımız, kardeşimiz, evladımız bize kamuda masa başında oturacağı bir iş istiyor. Eğitiminiz ne dediğiniz zaman lise mezunu. Başka bir şeyiniz var mı? Diye sorduğumuzda bilgisayar biliyoruz diyorlar. Artık üç dört yaşlarında çocuklarımızın nasıl cep telefonu ve bilgisayarların her türlü programlarına girip çıktığını görüyoruz. Bilgisayar biliyor tanımlaması belki 30 sene önce yerindeydi diyebilirdik. Ama artık program yapamıyorsa, yazılım yapamıyorsa normal bir bilgisayar kullanıcısının işe girmesi mümkün değil. Türkiye belli bir eğitim seviyesini yakaladığı için bunlar normal hale geldi.

Bunun ötesinde bu işbirliği protokolünün uygulanması ile birlikte gençlerimiz okurken, piyasanın ihtiyaç duyduğu ve ilerde neyle karşılaşacağını, hayatın gerçekleriyle nasıl karşı karşıya geleceğini görme imkanına kavuşmuş olacak. Bu vesileyle belki mezun olduktan sonra bir yön çizip ben şu meslekte, şurada çalışmam gerekiyor. Ben bunu yapabilirim diye düşünüp karar verebilecek ve o açıdan eğitim süreci içerisinde öğrencilerin sektörlerle, firmalarla işle karşı karşıya gelmek suretiyle kendisini çok daha iyi hissedeceğini düşünüyorum. İstihdama katkısı olacağını, belki dışarıdan gelen öğrencilerinde Burdur’da kalmasına vesile olur diye düşünüyorum. Çünkü çoğu illere baktığımız zaman üniversiteye gelen öğrenciler o ilde kalmış. Türkiye de öne çıkan iller de dışarıdan gelen üniversite öğrencileri ticaret ve sanayide öne çıkan bir sürü isimler var. Belki ona vesile olur. Bundan sonraki kalkınma sürecinde çok daha fazla bize katkı verir. Eğitim görmüş arkadaşlarımızdan da istifade etmiş oluruz diye düşünüyorum. Ayrıca bir şeye daha faydası olacak her zaman söylüyoruz, üniversitelerle şehirlerin yeteri miktarda iş birliği yapmadığı serzenişleri zaman zaman oluyor. Ben burada çalıştığım süre içerisinde Rektör Hocam da burada diğer arkadaşlarımızda burada, bütün programları hep beraber yapıyoruz. O birliktelikte bizim için sıkıntı yok. Bu protokolle belki daha da birebir iş yerindeki iş adamlarımızla, hocalarımızın iş insanlarımızla da görüşmesine fırsat olacak birlikteliği çok daha fazla sağlama imkanı ve fırsatı bulmuş olacak. Üniversite ve şehrin çok daha iyi kenetlenmesine vesile olacak diye düşünüyorum. Tekrar hayırlı olsun hepinize teşekkür ediyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive